Rzecznik Praw Obywatelskich

    Rzecznik Praw Obywatelskich

    Po wielu doniesieniach medialnych, że w polskich zakładach psychiatrycznych przebywają osoby, które nie powinny tam być sprawie przyjrzeli się Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Pacjenta. Do jakich wniosków doszli? W jakich okolicznościach pacjenci trafiają do zakładów psychiatrycznych? Jak są traktowani ci z nich, którzy domagają się swoich praw? W jakim celu podawane są im leki? Komu zależy na tym, aby osoby te przetrzymywać w psychiatrykach? O problemie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem Superwizjera i Uwagi TVN Tomaszem Patorą, pełnomocnikiem osób bezprawnie przetrzymywanych w zakładach psychiatrycznych mec. Piotrem Wojtaszakiem i radcą prawnym Robertem Bryzkiem z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

    Reporter TVN Wojciech Bojanowski ujawnił, że policjanci z jednej z wrocławskich komend razili paralizatorem skutego w kajdanki Igora Stachowiaka. O brutalności na komisariatach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. Jak często dochodzi do takich sytuacji? Ilu policjantów skazano do tej pory za brutalne postępowanie wobec zatrzymanych? Czego się dopuścili?

    Rok temu płk Krzysztof Olkowicz, pełniąc funkcję dyrektora koszalińskiego więzienia, wpłacił grzywnę za osadzonego w areszcie niepełnosprawnego intelektualnie mężczyznę, który ukradł wafelek. Pan Krzysztof za "wykroczenie" został skazany. Tym czynem pułkownik zwrócił na siebie uwagę Rzecznika Praw Obywatelskich, który mianował go swoim zastępcą. Jak się odnajduje na nowym stanowisku? I o co zamierza walczyć?