przemoc w domu

  przemoc w domu

  30 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Kar Cielesnych i Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci. Mimo że spora grupa rodziców odcina się od takich metod wychowawczych, to problem nie zniknął. Dlaczego dorośli podnoszą ręce na swoje dzieci? Co generuje przemoc wobec dziecka? Jak inaczej i lepiej można wychować młodego człowieka? Na ten temat rozmawialiśmy z Michałem Zawadką, autorem książek z zakresu rozwoju osobistego i ekspertem rozwoju mentalnego młodych ludzi.

  Jak pokazują badania CBOS, mężczyźni są ofiarami przemocy psychicznej i fizycznej równie często, co kobiety. Statystyki pokazują, że jedynie 10% poszkodowanych mężczyzn zgłasza stosowanie przemocy na policję. Model kulturowy mówi wyraźnie, jeżeli dajesz się kobiecie poniewierać i bić, nie jesteś mężczyzną. Dlatego jak zauważyła psycholog, dr Małgorzata Majewska, skutki przemocy fizycznej mają podwójne znaczenie. Po pierwsze mówimy o nadużyciu przemocowym, po drugie bity mężczyzna zostaje wykluczony z męskiej wspólnoty. Przed sądem jest o wiele trudniej wykazać winę kobiet znęcających się nad mężczyznami. Dlaczego? Jak udowodnić przemoc?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Monikę Walsh - Mrs Irlandii 2014, która swoją popularność wykorzystuje w szczytym celu. Polka postawiła pomagać ofiarom przemocy domowej i przyłączyła się do kampanii "Queens without scars". Dlaczego? Czy w małżeństwach mieszanych przemoc domowa występuje częściej? Jak Monika Walsh pomaga Polkom mieszkającym w Irlandii? Czy na emigracji częściej dochodzi do przemocy w domu?

  Nie pozostawia siniaków ani blizn, choć jest równie dotkliwa. Doświadczamy jej wtedy, kiedy jedna ze stron wykorzystuje środki finansowe do tego, by kontrolować swojego partnera. Ograniczanie dostępu do wspólnego konta, przymuszanie do brania kredytu, lub zakaz wykonywania pracy. Kogo najczęściej spotyka i kiedy kontrolowanie finansów przez domownika staje się niebezpieczne i zamienia się w przemoc? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Urszulę Nowakowską z Centrum Praw Kobiet, a także Magdalenę Chorzewską, psychoterapeutkę.

  Dlaczego aktorka Tamara Arciuch zdecydowała się wziąć udział w akcji "Przerwij spektakl przemocy"? Dlaczego ofiary przemocy milczą? Co powinna zrobić osoba, która doświadcza przemocy? Czym jest tzw. Niebieska Karta? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z komisarz Iwoną Kuc z KGP oraz z aktorką Tamarą Arciuch.

  Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. I dlatego Dzień Dobry TVN wraz ze Stowarzyszeniem Niebieska Linia rozpoczyna akcję specjalną – "Dość przemocy wobec kobiet!" W najbliższych dniach na naszych kanapach zasiądą eksperci, z którymi będziecie też mogli porozmawiać czacie. Zaś nasi reporterzy spotkają się z ofiarami i ze sprawcami przemocy. Przeprowadzimy też w Dzień Dobry TVN pewien eksperyment, który pokaże jak reagujemy na przemoc. Przyłączcie się do nas i powiedźcie: "Dość przemocy!"