porwanie dziecka

  porwanie dziecka

  Tą sprawą kilkanaście lat temu żył cały świat. W 2007 roku trzyletnia Madeleine McCann zniknęła z hotelowego pokoju w portugalskim kurorcie i do tej pory nie została odnaleziona. Teraz pojawił się nowy trop. Jako podejrzanego w sprawie zaginięcia małej Brytyjki policja wytypowała 43-letniego Niemca, który był w Portugalii w czasie, gdy dziewczynka zniknęła. Mężczyzna przebywa obecnie w więzieniu za przestępstwa na tle seksualnym. Niemiecka prokuratura podejrzewa, że Madeleine nie żyje.

  O tym, jak udało się zatrzymać porywacza 10-letniego chłopca z Krakowa i z jakimi trudnościami musieli zmierzyć się policjanci rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z komisarz Iwoną Jurkiewicz, rzecznikiem prasowym CBŚ. Jak długo dziecko przebywało w rękach porywacza? Co działo się przez 11 miesięcy śledztwa?

  Na początku tego roku w Krakowie zaginął chłopiec. Okazało się, że został porwany. Był przetrzymywany w bardzo złych warunkach. Wrócił do domu, kiedy rodzice - bez poinformowania policji o sprawie - zapłacili porywaczom kilka tysięcy euro. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy podkom. Dawida Marciniaka z Komendy Głównej Policji, aby powiedział, jak rodzina porwanej osoby powinna się zachować, czy porwania często kończą się śmiercią i jaka kara grozi za porwanie.

  Zdarza się, że kiedy jedno z rodziców jest pozbawione praw rodzicielskich lub ma ograniczony kontakt z dzieckiem decyduje się, by odebrać je partnerowi siłą. Czy w polskim prawie czyn ten funkcjonuje jako porwanie? Jak wygląda postępowanie w tego typu przypadkach? Jak dużo rejestruje się w Polsce uprowadzeń rodzicielskich? Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły: Elżbieta Bansleben, adwokat oraz Irena Musiałkiewicz z Fundacji ITAKA.

  W Radomiu trzech mężczyzn porwało trzyletniego Fabiana. Natychmiast został uruchomiony system Child Alert. Czy już wiadomo, gdzie przebywa dziecko? Czy ojciec chłopca, który w faksie przesłanym do jednej ze stacji radiowych przyznał się do porwania dziecka, skontaktował się już z policją? Jak działa system Child Alert? Z Rzecznikiem Mazowieckiej Policji - komisarz Alicją Śledzioną - rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Tym filmem Joey Salads zszokował miliony rodziców na całym świecie. Za ich zgodą sprawdził, czy dziecko zaczepione przez obcą osobę na placu zabaw przybiegnie do mamy, czy pójdzie razem z nieznajomym. Efekt zadziwił nawet jego samego. Ten sam eksperyment przeprowadził reporter Dzień Dobry TVN Michał Malinowski. Ile wykonał prób? Czy któraś zakończyła się niepowodzeniem?