Andy Warhol

  Andy Warhol

  W Pałacu Kultury i Nauki można oglądać wystawę pokazującą, jakimi ludźmi byli naprawdę Andy Warhol i Salvador Dali. Obaj kochali pieniądze. Obaj karmili świat skandalami. Co jeszcze łączy mistrzów surrealizmu i popkultury? PKiN odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  Rafał Jabłonka z wykształcenia jest inżynierem budowlanym, a historię sztuki zaczął studiować kilka lat po tym, jak z Polski wyprowadził się do Niemiec oraz zajął kolekcjonowaniem i sprzedawaniem dzieł wielkich twórców. Dzisiaj jest jednym z najbardziej wpływowych i cenionych marszandów świata. Kindze Rusin powiedział o swojej miłości do sztuki i spotkaniu z Andym Warholem. Odniósł się również do zarzutów, że nie promuje polskiej sztuki poza granicami naszego kraju.

  Sam Havadtoy zaczynał od projektowania wnętrz. Wśród jego klientów był między innymi John Lennon. Po śmierci muzyka Sam związał się z Yoko Ono. Najsłynniejszą wystawą Havadtoy'a jest kolekcja inspirowana komunizmem i pop-artem. Obecnie wystawę można zobaczyć w Warszawie. Dlaczego budzi ona tak duże zainteresowanie? Z artystą rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.

  O małej mieścinie na Słowacji - Medzilaborce nikt pewnie by nie słyszał, gdyby nie Andy Warhol. I choć sam nigdy tu nie był, w miejscowości znajdują się: pensjonat i ulica jego imienia oraz muzeum, które zwiedził Łukasz Radwan. Przy tej okazji postanowił sprawdzić informacje, które krążą na temat znanego artysty. Zobaczcie, które z nich są prawdziwe, a które wymyślone. Czy rzeczywiście był uzależniony od narkotyków, nie był religijny i hodował na raz dwadzieścia pięć kotów?

  Donald "Drawbertson" Robertson i jest nazywany Andy Warholem XXI wieku oraz Banksy'm z Instagramu. Jego wzorami zainteresowali się najwięksi projektanci świata. Zaczęli je nanosić na projekty swoich ubrań, a ludzie zaczęli te ubrania nosić. Reporter Dzień Dobry TVN Ksawery Kalicki rozmawiał z człowiekiem, który na pewno przejdzie do historii sztuki.