afrykańskie dzieci

  Lavie Kwizera miał bardzo ciężkie dzieciństwo. Ze względu na chorobę poruszał się wyłącznie dzięki rękom. Polscy lekarze sprawili, że zaczął chodzić. Teraz lekarz ortopeda i prezes Fundacji Afriquia Bartłomiej Osadnik, opowiedział w Dzień Dobry TVN o postępach Laviego i swojej pomocy afrykańskim dzieciom.

  Mieszkańcy wielu państw afrykańskich borykają się z trudną sytuacją ekonomiczną i koniecznością codziennej walki o zaspokojenie podstawowych potrzeb. Bieda jest tam powszechna, z czego doskonale zdają sobie sprawę Europejczycy. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak należy się zachować, gdy są proszeni o pomoc, zwłaszcza przez dzieci. Co najlepiej zrobić?

  Anna Małecka-Mutambi w 2016 r. przeniosła się do Mbarara w Ugandzie. To tam aktywnie realizuje swoją życiową misję - pomoc potrzebującym w Afryce. Polka otworzyła Fundację Agandi i prowadzi dom opiekujący się sierotami. Jak trafiła do Ugandy? Jak dzieli się rodzinnym ciepłem z tyloma poszkodowanymi przez los maluchami?

  Monika Jamer i Marcelina Rusnak są świeckimi misjonarkami Kombonianów. Obie wyjechały do Republiki Środkowoafrykańskiej. Pierwsza z nich pomaga Pigmejom w Mongoumbie, a druga w stolicy - Bangi. Poznajcie te niezwykłe kobiety.

  Tanzania należy do najbiedniejszych krajów na świecie. Brak tam jedzenia czy specjalistycznej opieki medycznej, a do szpitala trzeba przemieszczać się pieszo aż kilkadziesiąt kilometrów. Szczególnie przyszłe mamy muszą się zmagać z wielkimi trudnościami.

  Kamila Tomczewska jest położną, która kilka miesięcy temu postanowiła wykorzystać zdobyte w Polsce doświadczenie i wyjechać na misję do… Zambii. W ramach wolontariatu niesie pomoc lokalnej społeczności. W programie opowiedziała o swojej pracy i pobycie w Afryce.

  Na ekskluzywną Złotą Aukcję Omeny Mensah zaproszone zostały takie sławy jak Odeta Moro, Anita Werner, Piotr Kraśko czy Joanna Jabłczyńska. Cel był szczytny: budowa szkoły w Afryce. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska opowiedziała nam jak wyglądało wydarzenie pełne gwiazd bez "ścianki" i fotoreporterów.

  Do Ghany, kraju swojego ojca, jeździ regularnie od roku. Omenaa Mensah założyła również fundację, której celem jest wybudowanie w Ghanie szkoły. Czego potrzebują tamtejsze dzieci? O czym marzą? W studiu Omenie towarzyszył ks. Piotr Wojnarowski. Misjonarz od 12 lat mieszka w Ghanie, współpracuje tam z ośrodkiem, gdzie opiekuje się dziećmi, które padły ofiarą handlu. Jak pomóc dzieciakom tak ciężko potraktowanym przez los?