Porady

Szamponetka – jak działa na włosy i jak jej używać, by przyniosła oczekiwany efekt?

Porady

Autor:
Oskar
Netkowski

Kosztują kilka złotych, a mogą sprawić, że w przeciągu kilkudziesięciu minut przejdziemy spektakularną metamorfozę na głowie. Mowa oczywiście o szamponetkach do włosów, które głównie za sprawą gwiazd eksperymentujących ze swoim wizerunkiem, szturmem wdarły się do domów wielu kobiet.

Szamponetki do włosów są bardzo popularne wśród kobiet, które lubią zmieniać kolor włosów bez narażania ich na utratę dobrej kondycji. Warto jednak wiedzieć, jak je stosować. Produkt ten nie nadaje się bowiem do wszystkich włosów i używany niewłaściwie może sprawić, że nasz eksperyment z włosami zakończy się fryzjerską klapą.

Zmywalna szamponetka – sposób użycia

Szamponetka, jak sama nazwa wskazuje, to nic innego jak szampon w saszetce, z tą różnicą, że z zawartością barwnika, ma więc działanie koloryzujące. Jak używać szamponetki? Otóż produktu nie trzeba nakładać na włosy pasmo po paśmie, a jedynie wetrzeć go w nie tak, jak robimy to podczas mycia głowy. Po upływie czasu zalecanego przez producenta, włosy należy spłukać letnią wodą i... gotowe! Prostota, wygoda użycia i łatwość przeprowadzenia całego zabiegu sprawia, że po tę formę koloryzacji w domowym zaciszu sięga wiele kobiet. Ale nie tylko. Mało kto wie, że szamponetka dla mężczyzn to produkt, który także możemy kupić w drogerii, i który znajduje wielu amatorów, chcących szybko (choć nietrwale) ukryć siwiznę. Po ilu myciach schodzi szamponetka? To zależy od producenta. Zazwyczaj, aby pozbyć się koloru potrzeba ok. 6-8 myć, choć na rynku istnieją też takie, które można zmyć już po 1 myciu głowy. Po zabiegu zaleca się nałożyć na włosy odżywkę lub maskę. Dla włosów długich zaleca się użycie dwóch szamponetek.

Kamil Pecka - od aktora do fryzjera
Kamil Pecka - od aktora do fryzjera Źródło: Dzień Dobry TVN

Szamponetka koloryzująca – jak działa?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy szamponetka niszczy włosy? Bez obaw. Produkt ten – w odróżnieniu od farb – nie zawiera amoniaku i przeciwutleniaczy, a do tego nie wnika w strukturę włosa, a jedynie osadza się na jego powierzchni, subtelnie pokrywając go kolorem. Z tego powodu efekt jest krótkotrwały i barwnik można zmyć czasami nawet już po jednym myciu głowy. Szamponetki koloryzujące są dostępne w szerokiej gamie kolorów – od tych naturalnych aż po ekstremalne odcienie, takie jak: niebieski, zielony, fioletowy czy różowy dla miłośniczek odważnych eksperymentów z włosami. Ile kosztuje szamponetka? Ceny zaczynają się już od ok. 4 złotych, więc nie jest to duży wydatek. To duża zaleta, bo nawet jeśli produkt nie spełni naszych oczekiwań, nie będzie to dla nas duża strata pieniędzy, a kolor można szybko usunąć. Najlepsze szamponetki jednak to zdecydowanie te, które oprócz działania koloryzującego, mają także właściwości odżywcze. Są też nieco droższe. Warto sprawdzić informacje na opakowaniu, czy szamponetka ma w składzie kompleks nawilżający np. w postaci keratyny. Dobre szamponetki to koszt nawet kilkunastu złotych.

Szamponetka – efekty

Jak działa szamponetka? Rezultat jej działania zależy od tego w jakiej kondycji są nasze włosy. Na suchych czy rozjaśnianych kolor może wyjść o wiele ciemniejszy niż sugerowałoby zdjęcie na opakowaniu, więc warto o tym pamiętać. Nie należy także iść w ekstremalne rozwiązania i kupować bardzo ciemnego odcienia, jeśli mamy jasne włosy, np. czarna szamponetka zdecydowanie nie powinna być nakładana na blond. Z uwagi na to, że barwnik tylko delikatnie pokrywa poprzedni kolor, nie możemy oczekiwać, że spełni on nasze pragnienia o diametralnej zmianie. Trudno przecież za pomocą produktu za kilka złotych w jednej chwili z blondynki stać się brunetką. Użycie szamponetki na rozjaśnione włosy może natomiast spowodować, że kolor będzie trudniej zmyć, jeśli okaże się, że nie wyszedł tak, jak zamierzaliśmy. Często na forach internetowych można spotkać się z wpisami, w których kobiety informują, że brąz użyty na rozjaśnionych włosach dał w rezultacie barwę zieloną. Takiego efektu przecież nie chcemy, więc nie warto aż tak eksperymentować. Jaki wybrać kolor szamponetki na brązowe włosy? Tutaj najlepiej sprawdzą się odcienie czekoladowe, mahoniowe czy orzechowe. A jaka najlepsza szamponetka będzie wskazana przy odcieniach blond? Przy jasnych włosach najlepiej zachować ostrożność. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie szamponetki w odcieniu o 2-3 tony jaśniejszym lub ciemniejszym od naszych włosów. Wtedy będziemy mieć pewność, że rezultat będzie naturalny i dobrze pokryje bazowy odcień włosów, dając efekt odświeżenia koloru. Czy szamponetka pokryje siwe włosy? Tak, jednak komu zależy na pokryciu siwizny na tak krótki czas? Na pytanie: "szamponetka czy farba?" – w tym przypadku odpowiedź nasuwa się więc sama.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: PhotoAlto/Frederic Cirou/Getty Images

Pozostałe wiadomości