Styl życia

Księgowi na wagę złota. "W całej mojej karierze zawodowej nigdy nie było takiej niepewności jak dzisiaj"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Księgowi na wagę złota
Księgowi na wagę złotaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Polski Ład wprowadził wiele nowych przepisów, których interpretacje zmieniają się nieustannie. W programie Dzień Dobry TVN księgowi opowiedzieli, jak aktualnie wygląda ich praca.

Jak wygląda praca księgowego

Praca księgowych jest w tej chwili niezwykle trudna. Zapisy Polskiego Ładu to 700 stron przepisów i uzasadnienia. Dodatkowym utrudnieniem są zmiany, które są wprowadzane na bieżąco.

- 700 stron to nie są tylko przepisy. Przepisów jest troszkę mniej, natomiast reszta to jest uzasadnienie. Powiem szczerze, że przez to uzasadnienie jest niezwykle ciężko przebrnąć - powiedziała Martyna Pożarowska, księgowa. - W całej mojej karierze zawodowej nigdy nie było takiej niepewności jak dzisiaj, nigdy nie było takiego chaosu - dodała.

Zdarzają się sytuacje gdzie po udzieleniu informacji danego dnia, kolejnego jest już nieaktualna. Cały czas pojawiają się nowe interpretacje, pomimo że przepis się nie zmienia. Do Polskiego Ładu zostało już wprowadzonych pięć nowelizacji.

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Największe problemy podatników

Księgowi podkreślają, że dzisiaj jedną z największych zagwozdek jest sposób opodatkowania.

-Problem jest olbrzymi, jeżeli ktoś jest zatrudniony w kilku przedsiębiorstwach, ewentualnie prowadzi działalność, czy kilka działalności. Tu na dzień dzisiejszy sprawy są nierozstrzygnięte, w jaki sposób optymalnie rozliczyć podatek, w jaki sposób określić prawidłowo podstawę do ozusowania dochodów do określonych osób - powiedział Jerzy Koniecki, księgowy, biegły rewident, Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Jak mówią księgowi, od sierpnia próbują zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowości i błędy. Wiele zostało wprowadzonych, ale kolejne czekają na wyjaśnienie.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości