Hobby

Fotografia dziecięca – co warto o niej wiedzieć, jak wygląda sesja dziecięca?

Hobby

Aktualizacja:
Fot. eclipse_images / Getty Images

Zakup aparatu to jedna z pierwszych czynności wykonywanych przez młodych rodziców. W kolejnych latach zapełniają oni niemal terabajty dysków twardych zdjęciami swoich pociech. Jednak w ostatnich latach coraz częściej decydują się powierzyć to zadanie profesjonalistom. Fotografia dziecięca to przecież prężna gałąź sztuki. Sprawdź pomysły na sesję dziecięcą i akcesoria do zdjęć.

Podczas tego typu sesji zdjęciowych powstają cenne dla rodziców i dzieci pamiątki. Zainteresowanie profesjonalną fotografią dziecięcą rośnie z roku na rok.

Fotografia dziecięca – trend, który się przyjął

Bez wątpienia obecnie panuje moda na tego typu zdjęcia. Wielu fotografów już od kilku lat zajmuje się głównie tą dziedziną swojego rzemiosła. Fotografia dziecięca przestała być traktowana jako coś dziwnego lub niebezpiecznego. Jednak, gdy usługa ta pojawiła się na rodzimym rynku po raz pierwszy, to obawiano się, że młodzi rodzice nie zechcą z niej korzystać w trosce o bezpieczeństwo dzieci.

Fotografia dziecięca zawdzięcza swoją popularność rodzicom rozkochanym w swoich pociechach. Większość z nich zdecydowała się na taką sesję, gdyż chcieli utrwalić ważne rodzinne chwile. Co więcej, prawie wszyscy nie byli zadowoleni z własnoręcznie wykonywanych zdjęć, których jakość często pozostawiała wiele do życzenia. Z biegiem czasu sesje dziecięce stały się także formą prezentu urodzinowego. Okazało się bowiem, że jest to znacznie cenniejszy upominek niż zabawka, która z czasem ulega zniszczeniu lub kolejne ubranko, z którego dziecko i tak wyrasta.

Coraz cichsze są również głosy przeciwników tego typu fotografii. Początkowo część z nich twierdziła, że jest to wyłącznie kolejna fanaberia rodziców i przeminie równie szybko, jak się pojawiła. Jak widać, spekulacje te się nie potwierdziły.

Jak wybrać fotografa do sesji dziecięcej?

Każdy rodzic, który rozważa skorzystanie z fotografii dziecięcej , powinien pamiętać o kilku kryteriach. Pierwszym z nich jest doświadczenie osoby fotografującej. Coraz więcej fotografów posiada tę usługę w swojej ofercie. W Polsce zajmują się tym zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Nie jest to jednak tak oczywiste, gdyż np. w USA jest to typowo kobieca specjalizacja.

Odpowiednie umiejętności techniczne to jednak nie wszystko. Co ciekawe, fotograf specjalizujący się w tej dziedzinie musi również posiadać wiedzę o noworodkach i niemowlętach. Powinien wiedzieć, jak traktować malucha i wykazywać się praktyczną wiedzą. Rodzic poszukujący takiego specjalisty, powinien zatroszczyć się o to odpowiednio wcześniej. Niekiedy młodzi rodzice popełniają błąd i z braku czasu wybierają przypadkową osobę. Warto pamiętać, że fotograf będzie w pewnym momencie odpowiedzialny za dziecko. Dziecięca sesja zdjęciowa to przyjemne, ale i niezwykle ważne zadanie. Dlatego należy ją zorganizować bez pośpiechu.

Jak przygotować malucha do sesji dziecięcej?

Dobry fotograf dziecięcy inaczej będzie obchodził się kilkulatkiem, a inaczej z noworodkiem. Temu drugiemu wystarczy, aby mógł spokojnie spać. Starszemu dziecku należy wytłumaczyć, w czym bierze udział i oswoić go nieco z planem zdjęciowym. W tym celu warto odwiedzić wcześniej fotografa. Tu jednak najważniejsza jest radość dziecka i jego zaangażowanie. Powinno ono być najzwyczajniej szczęśliwe z samego faktu udziału w takiej zabawie. W przeciwnym wypadku efekt będzie niezadowalający i zakończy się płaczem.

Dziecko przed sesją zdjęciową powinno być wypoczęte. Najkorzystniej, aby całe przedsięwzięcie odbyło się z rana. Wówczas maluch jest spokojny, nie ma w sobie negatywnych emocji, które przecież mogą pojawić się w ciągu dnia. Do fotografii dziecięcej porad jest wiele. Warto zadbać o atmosferę na planie. Dla kilkulatka należy wziąć jego ulubioną zabawkę, kocyk lub inny gadżet. Noworodek z kolei potrzebuje, aby go nakarmić, przewinąć i zapewnić komfortowy sen.

Dziecięca sesja zdjęciowa – kilka porad dla rodzica

Wbrew pozorom zabranie odpowiednich akcesoriów do fotografii dziecięcej nie jest tym, o czym rodzic powinien pamiętać w pierwszej kolejności. Grunt to zachować spokój i nie stresować się w trakcie sesji. W jej dniu nie należy się spieszyć, można nawet wziąć dzień wolny i wyłączyć telefon. Jeżeli jednym z uczestników będzie mama, która na co dzień zajmuje się domem, powinna także się zrelaksować. Z całą pewnością pomoże jej w tym odprężająca kąpiel. Kreacje rodziców dziecka nie muszą być wyszukane, choć tu panuje pełna dowolność.

Pomysłów na dziecięcą sesję jest tyle, ilu rodziców i fotografów. Nie ma przeciwwskazań, aby odbyła się ona w domu, w lesie, w parku, studio fotograficznym, szkole lub jakiejkolwiek innej scenerii. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to fakt, iż jest to tak naprawdę zabawa, której efektem będą zdjęcia stanowiące pamiątkę rodzinną na długie lata.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości