Grażyna Machnik. Pierwsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi i oba bieguny

Aktualizacja:

Grażyna Machnik jako pierwsza Polka i druga kobieta na świecie ukończyła The Explorers Grand Slam, co wiązało się ze zdobyciem Korony Ziemi i obu biegunów. O swoich wyzwaniu opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

The Explorers Grand Slam to wyzwanie składające się ze zdobycia obu biegunów oraz Korony Ziemi, którą nazywane są najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów:
  • Jaya (4884 m, Papua, Australia i Oceania),
  • Masyw Vinsona (4892 m Antarktyda),
  • Elbrus (5642 m, Kaukaz, Europa),
  • Kilimandżaro (5895 m. Tanzania, Afryka),
  • Denali (6190 m, USA, Ameryka Północna),
  • Aconcagua (6962 m Argentyna, Ameryka Południowa),
  • Mount Everest (8848 m na granicy Nepalu i Chin, Azja).
Pierwszą Polką, która zdobyła najwyższe szczyty każdego z siedmiu kontynentów oraz przebyła biegun północny i południowy jest Grażyna Machnik. Dokonała tego jako osiemnasta osoba na świecie i druga kobieta, a zajęło jej to siedem lat i trzy miesiące.
>>> Zobacz także:
Dla tego projektu poświęciła wszystko – życie osobiste oraz oszczędności całego życia (wyprawa kosztowała ją 180-200 tys. dolarów). Ale nie żałuje, ponieważ dokonała rzeczy historycznej:

Zrobiłam to wyłącznie dla siebie i własnej satysfakcji.

- przyznała.

Kolejność wypraw

Pierwszą górą, którą zdecydowała się zaatakować Polka było Kilimandżaro. Szczyt zdobyła we wrześniu 2011 r. Następnie weszła na Elbrus (sierpień 2012 r.) i Aconcaguę (grudzień 2012 r.). W maju 2014 r. sukcesem zakończyła się jej wyprawa na Denali. Kiedy już na koncie miała te cztery szczyty, postanowiła ukończyć Koronę Ziemi – w listopadzie 2015 roku z powodzeniem zaatakowała Carstensz Pyramid, a w maju 2017 r. – Mount Everest.
Po zdobyciu Korony Ziemi narodził się w jej głowie pomysł, aby jeszcze dołożyć oba bieguny i jako pierwsza Polska ukończyć The Explorers Grand Slam. Biegun Północny zdobyła w kwietniu 2018 r., a Biegun Południowy w styczniu 2019 r.

Przygotowania do wypraw

Do każdej wyprawy musiała się solidnie przygotować, każdego więc dnia dużo biegała,, chodziła pod górkę z ważącym około 20 kilogramów bagażem i przez trzy godziny ćwiczyła na siłowni.
Większość wypraw planowała z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem. Wyjątkiem był Mount Everest i oba bieguny, do zdobycia których przygotowywała się przez rok. Wiązało się to między innymi z pieniędzmi. Grażyna szukała sponsorów, którzy mogli sfinansować jej wyprawy, ale ta sztuka się niestety jej nie udała. Wszystkie więc koszty musiała pokryć sama. By zebrać wymagane środki praktycznie nie wychodziła z pracy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Pozostałe wiadomości