Newsy

Pierwszy dzień zimy. Kiedy wypada kalendarzowa i astronomiczna zima w 2022 roku?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
zima, śnieg, droga, drzewa pokryte śniegiem

Zima, podobnie jak pozostałe pory roku, ma dwie daty początku. Kalendarzowa jest niezmienna i wypada zawsze w ten sam dzień. Z kolei astronomiczną wyznacza sama natura i może mieć inną datę. Sprawdź, kiedy zaczyna i kończy się zima 2022/23 oraz ile trwa dzień i noc o tej porze roku.

Pierwszy dzień zimy 2022 - kiedy wypada astronomiczna i kalendarzowa?

Początek zimy to dla wielu osób w pewnym sensie uczucie ulgi. Kończy się jesień i od tego momentu dni stopniowo będą się już wydłużały. Data pierwszego dnia kalendarzowej zimy jest niezmienna - wypada 22 grudnia, czyli dwa dni przed Wigilią. W 2022 r. będzie to czwartek.

Pierwszy dzień astronomicznej zimy jest ruchomy, ponieważ wiąże się z przesileniem zimowym. W 2022 r. będzie to środa 21 grudnia. Słońce góruje wtedy w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej - zwrotniku Koziorożca. Wiele starożytnych kultur sądziło, że jest to najszczęśliwszy dzień w całym roku. Świętowane było odradzanie się Słońca.

Zima

Jaka będzie zima w tym roku?
Jaka będzie zima w tym roku? Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej zimy mogą wyjątkowo mieć tę samą datę. Zależy to od tego, czy dany rok jest rokiem przestępnym.

Pierwszy dzień zimy jest najkrótszy w roku. Ile trwa dzień i noc w zimie?

Pierwszy dzień astronomicznej zimy potrwa - w zależności od naszej dokładnej lokalizacji - około 7 godzin i 40 minut. To najkrótszy dzień w roku. Wschodu słońca spodziewać możemy się około godziny 7 rano, a zachodu niedługo po 15. Im dalej na północ kraju, tym Słońce wzejdzie później. Kolejne dni będą się już wydłużały, a noce skracały.

Kiedy kończy się zima?

W kalendarzu zima potrwa trzy miesiące, czyli do 21 marca 2023 roku. Tego dnia mamy przesilenie wiosenne, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Jak pierwszy dzień zimy świętowali nasi przodkowie?

Polska położna jest na półkuli północnej. W tej części świata już w czasach starożytnych miały miejsce różnego typu obchody i rytuały związane z przesileniem zimowym i narodzinami Słońca. Wśród Słowian celebrowano Święto Godowe, zwane również Szczodruszką czy Szczodrymi Godami. Symbolizowało to zwycięstwo światła nad ciemnością - w końcu przesilenie zimowe to najkrótszy dzień w roku, a po nim każdy kolejny się wydłuża, na rzecz krótszej nocy.

Najważniejszym czczonym wówczas bogiem był Weles - opiekun wiedzy, magii, bogactwa, dzikich zwierząt i bydła. Wśród rytuałów znajdowały się m.in. łamanie chlebem, kolędowanie, wróżby odnośnie pogody i przyszłych zbiorów. Dzieci dostawały drobne upominki, w tym jabłka, owoce i placki (w kształcie zwierząt lub postaci) zwane szczodrakami. Oddawano również cześć duszom zmarłych przodków - ucztowano i palono ogniska w miejscach pochówków.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: David Sacks/Getty Images

Pozostałe wiadomości