Odkryto grzyba rodem z "The Last of Us". Ma charakterystyczny fioletowy kolor

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN Meteo
Najcenniejsze grzyby polskich lasów
Najcenniejsze grzyby polskich lasów Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Naukowcy w brazylijskich lasach odkryli grzyba, który działa podobnie, jak ten z serialu "The Last of Us". Co więcej, jest z rodziny ophiocordyceps, a więc tej samej, co w popularnej ekranizacji gry. Jak wygląda grzyb i na jakich organizmach pasożytuje?

W Brazylii odkryto grzyba jak z serialu "The Last of Us"

O odkryciu poinformował "Guardian" 17 marca 2023 r. Udostępnione zdjęcia przedstawiają fioletowego grzyba, który owinął się wokół ciała pająka wystającego ze swojej nory. Jak wyjaśnili badacze, organizm należy do grupy grzybów infekujących bezkręgowce i zajmujących ich ciała, doprowadzając do śmierci żywiciela.

Grzyb zabija tzw. pająki zapadniowe (z ang. trapdoor spiders). Naukowcy zaznaczyli, że nie ma dowodów na to, aby zdolny był do kontrolowania ich zachowania. Jednak należy on do tej samej grupy co inne grzyby infekujące i przejmujące kontrolę nad swoją ofiarą. Tym samym został nazwany kuzynem grzyba z popularnego obecnie serialu na podstawie gry "The Last of Us".

Pasożytniczy grzyb z Brazyli

Chociaż pasożytniczy grzyb odkryty został już w listopadzie ubiegłego roku, to nie uznano go jeszcze za nowy gatunek. Aby tak się stało, musi zostać opisany przez naukowców. W związku z tym na razie fioletowy grzyb atakujący pająki nie ma swojej nazwy. - To naprawdę piękna rzecz. Jest to jeden z niewielu grzybów z rodziny ophiocordyceps o fioletowej barwie, co jest naprawdę fajną cechą - podkreślił cytowany przez "Guardiana" jeden z autorów odkrycia, brazylijski mykolog dr João Araújo.

Warto wspomnieć, że do rodziny ophiocordyceps należy około 140 grzybów, które są pasożytami owadów. Jak podkreślił mykolog, "Znamy zaledwie ok. 1 proc. przedstawicieli tej rodziny, a więc wiemy o niej bardzo mało. Potrzebne są fundamentalne opracowania naukowe, abyśmy mogli badać nowe związki medyczne lub wykorzystywać je do ochrony przed szkodnikami w uprawach".

Grzyby należące do tej grupy obserwowane są w niewielu miejscach na świecie, przede wszystkim w Tajlandii. Jest to też prawdopodobnie pierwszy raz, kiedy gatunek ten został odnaleziony w Brazylii. W Polsce występuje ophiocordyceps ditmarii, atakujący błonkówki, w tym osy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: DDurrich/Getty Images

Pozostałe wiadomości