Trendy modowe

Wielki powrót gorsetu? Ten element garderoby wciąż wzbudza kontrowersje

Trendy modowe

Aktualizacja:
Gorsety wracają do mody. Żaden inny element garderoby nie budził tylu kontrowersji.

Gorset - symbol patriarchatu i uprzedmiotowienia kobiecego ciała czy dodający siły i pewności siebie element garderoby? Chyba żadne inne ubranie nie wzbudzało aż tylu kontrowersji. Podczas gdy nasze prababki go porzuciły, my najpewniej przywdziejemy go już tej wiosny. Czy więc gorset z powodzeniem wróci na salony?

Krótka historia gorsetu

Przyjmuje się, że gorset wymyślono w czasach renesansu, ale pewien minojski posążek z ok. 1600 r. p. n. e. zdaje się przeczyć tej teorii. Trzymająca w dłoniach wijące się węże dama ma na sobie właśnie gorset. Jednak to właśnie wraz z początkiem nowożytności ów element garderoby zyskał na popularności. Zaczęła wówczas panować moda na podkreślanie i wysmuklanie talii. Uważano ją bowiem za najbardziej seksowną część kobiecego ciała - nawet bardziej seksowną niż piersi. Te starano się raczej "spłaszczać" i maskować. W XVI w. zaś gorset stał się symbolem klasy wyższej. Nosiły go przede wszystkim arystokratki i bogate mieszczanki, nie wspominając już o władczyniach. Słowem - crème de la crème ówczesnej socjety.

W XVIII w. moda zwężania talii zaczęła wymykać się spod kontroli. Im ciaśniej, tym lepiej - myślano. Tego typu gorset, ściskający ciało do granic możliwości, był bardzo niebezpieczny dla zdrowia.

Wraz z wielką industrializacją i nastaniem XIX w. ów element garderoby przeszedł też do niższych grup społecznych. Zaczęły go nosić nawet kobiety mniej zamożne, pracownice szwalni, robotnice.

Wpływ na zdjęcie gorsetu miały przemiany społeczno-polityczne, które przetoczyły się przez Europę w pierwszej połowie XX w. Trwałe piętno na historii mody wywarły I i II wojna światowa. Kiedy mężczyźni poszli na front, to kobiety zajęły ich miejsce w fabrykach. Aby podołać zadaniu, potrzebowały bielizny, która nie będzie krępować ruchów. Dlatego gorset poszedł w odstawkę. Powrócił dopiero wraz z powojennym New Lookiem Diora. Krótko po konserwatywnych latach 50. moda - coraz bardziej wyzwolona - o gorsecie zwyczajnie zapomniała. Dziś ten element garderoby wraca jednak do łask. Czemu?

Dlaczego gorset wzbudza tyle kontrowersji?

To proste - bo dla emancypantek był symbolem uciemiężenia i uprzedmiotowienia. Debata publiczna na ten temat rozgorzała jeszcze w XIX w., ponieważ w wiktoriańskiej Anglii w wyniku "gorsetowej mody" zdarzały się przypadki zmian płucnych i problemów z oddychaniem. Do przeciwniczek tego elementu garderoby należała też sama Coco Chanel. To ona zresztą była pierwszą osobą, która zaprowadziła w modzie damskiej prawdziwą rewolucję. W swoich projektach zrezygnowała z gorsetu i mocno inspirowała się męskim stylem.

Jak nosić go dzisiaj?

Obecne gwiazdy światowego formatu - jak Dua Lipa, Hailey Bieber czy siostry Kardashian-Jenner - znów z chęcią sięgają po gorset. Modę promują też projektanci. Przykład? Maria Grazia Chirui z Diora. W jej projektach często pojawia się właśnie gorset, noszony na wierzchu. Wcześniej symbol patriarchatu, teraz służy do podkreślania kobiecej siły i niezależności. Ma być wyrazem panowania nad swoim ciałem. Często traktuje się go jak top i nosi do spodni z wysokim stanem lub spódnic. Świetnie wygląda też w połączeniu z marynarką lub oversize'owymi spodniami od garnituru. Tej wiosny szczególnie popularne będą gorsety w stonowanych kolorach: złamanej bieli, beżu czy czerni.

Zobacz wideo:

Zobacz też:

Tworzy baśniowe gorsety z rosyjskich chust. To prawdziwe dzieła sztuki

Wcięcie w talii – jak je uzyskać? Ćwiczenia i właściwa garderoba

Bielizna korygująca. Najlepsza przyjaciółka Kim Kardashian

Autor: Ola Lipecka

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości