Moda i Uroda

Laminacja rzęs. Czy zabieg laminacji rzęs jest bezpieczny?

Moda i Uroda

Autor:
Patrycja
Sibilska
Stylistka wykonuje laminację rzęs
Elena KHarchenko/Getty ImagesLaminacja rzęs

Laminacja rzęs stała się ostatnio bardzo modna. Stylistki reklamują ją jako naturalny i bezpieczny, a wręcz odżywczy zabieg. Na czym polega laminacja? Jakie procesy zachodzą podczas jej wykonywania i czy faktycznie jest bezpieczna dla twoich naturalnych rzęs?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak dbać o skórę?

10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
wideo 2/5
 • laminacja rzęs - na czym polega
 • laminacja rzęs, a lifting rzęs - jaka jest różnica
 • laminacja rzęs - jakie są zalety i wady zabiegu oraz przeciwskazania
 • laminacja rzęs - jakie są efekty
 • ile trwa zabieg i jak długo utrzymuje się laminacja rzęs
 • laminacji rzęs - jak dbać o rzęsy po zabiegu
 • ile kosztuje laminacja rzęs
 • czy laminacja rzęs je niszczy

Laminacja rzęs - na czym polega zabieg

Efekt długich, zalotnie podkręconych rzęs, podkreślających piękno oka, jest marzeniem wielu kobiet. Z myślą o nich powstał zabieg laminacji rzęs. Laminacja rzęs składa się z kilku etapów:

 • demakijaż - dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie
 • zabezpieczenie oka - w tym celu stylistka używa płatków
 • dobór wałeczka - stylistka dobiera specjalną silikonową formę do kształtu oka
 • klejenie - rzęsy przyklejane są do formy specjalnym klejem
 • nałożenie preparatu zmieniającego strukturę włosa - preparat wnika w strukturę włosa, niszczy jej osłonkę, przenika do warstwy korowej i redukuje mostki disiarczkowe, które odpowiadają za elastyczność i kształt rzęsy
 • nałożenie kolejnego preparatu - jego zadaniem jest połączenie mostków disiarczkowych w nowe pary, z nowym kształtem. Na tym etapie uzyskuje się pożądany skręt. Czas, na który produkt pozostawiany jest na rzęsach, dobierany jest indywidualnie i zależy od kondycji włosków, zazwyczaj trwa około 10-20 minut
 • nałożenie produktu końcowego - ten etap wykonywany jest podczas laminacji rzęs w celu nawilżenia naruszonej uprzednio struktury włosa. Nie wykonuje się go podczas samego liftingu rzęs
 • henna - jeśli chcemy podkreślić efekt laminacji, stylistka może wykonać dodatkowo hennę rzęs
 • odklejenie rzęs od formy i usunięcie płatków zabezpieczających oko przed przedostaniem się któregokolwiek preparatu do wnętrza oka

Laminacja rzęs, a lifting rzęs - różnice

Podstawową różnicą pomiędzy laminacją, a liftingiem jest etap końcowy. Podczas laminacji stylistka kończy zabieg nałożeniem preparatu nawilżającego. Mit jaki powstał na temat laminacji, powstał właśnie na tym etapie. Zabieg reklamowany jest jako odżywczy, nawilżający, wręcz jako bomba witaminowa dla rzęs. Niestety, tak nie jest zarówno podczas liftingu, jak i laminacji dochodzi do procesów chemicznych, naruszających strukturę włosa. Jeśli zabieg zostanie przeprowadzony niewłaściwie, lub na zbyt zniszczonym włosie, może dojść do trwałego uszkodzenia. Produkty pielęgnacyjne nakładane podczas laminacji "oddają" poniekąd to, co wcześniej zostało rzęsom zabrane, zatem bilans jest zerowy i nie ma mowy o odżywczym działaniu laminacji. Każda laminacja jest liftingiem, lecz nie każdy lifting jest laminacją. Warto o tym pamiętać.

Laminacja rzęs - zalety i wady zabiegu

Bezdyskusyjny jest efekt dobrze wykonanego zabiegu laminacji. Jednak bardzo ważne jest, aby był on wykonany przez doświadczoną stylistkę, która określi kondycje włosków, przeprowadzi wywiad dotyczący zdrowia, dobierze odpowiednią formę i preparaty pielęgnacyjne, tak aby można było cieszyć się zaletami zabiegu.

Zalety laminacji rzęs:

- uniesienie

- wyraźny skręt

- przyciemnienie - jeśli wykonywana jest henna

Wady laminacji rzęs:

- naruszenie struktury rzęs po przez użycie preparatów chemicznych

- ryzyko trwałego uszkodzenia włosków

- zabieg nie zagęszcza, nie pogrubia i nie odżywia rzęs

Przeciwskazania do zabiegu laminacji rzęs:

- alergiczne choroby oczu

- nadwrażliwość oczu

- trichotillomania

- jęczmień, zaćma, jaskra

- chemioterapia

- zapalenie spojówek i inne infekcyjne schorzenia oczu

- zapalenie rogówki

- urazy, otarcia, obrzęki i oparzenia w okolicach oczu

- stan po zabiegach operacyjnych w obrębie (lub okolicach) oczu

Laminacja rzęs - jakie są efekty zabiegu

Podczas laminacji rzęs stylistka pracuje tylko i wyłącznie na naturalnej rzęsie. Dlatego jeśli zależy nam na spektakularnym wydłużeniu, pogrubieniu i zagęszczeniu rzęs, to niestety, ale tego efektu nie uzyskamy laminując rzęsy. Efektem laminacji jest zmiana kształtu naszych naturalnych rzęs. Tylko tyle i aż tyle. Stają się one uniesione i zalotnie podkręcone, co nadaje wyrazistości spojrzeniu, jeśli zdecydujemy się dodatkowo na przyciemnienie rzęs, efekt ten jeszcze bardziej się pogłębi.

Ile trwa i jak długo utrzymuje się laminacja rzęs

Czas trwania zabiegu zależy od wprawy stylistki oraz kondycji rzęs i ewentualnie dodatkowego przyciemnienia włosków, czyli wykonania henny. Zazwyczaj jest to 40 do 90 minut.

Efekt utrzymuje się od 8 do 16 tygodni i w dużej mierze zależy od pielęgnacji rzęs po zabiegu.

Laminacja rzęs - jak dbać o rzęsy po zabiegu

Po wykonaniu zabiegu stylistka powinna przekazać wszystkie zasady pielęgnacji rzęs, tak aby cieszyć się jego efektem jak najdłużej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Do 24 godzin po zabiegu:

 - nie moczyć rzęs

 - nie pocierać oczu

 - nie tuszować rzęs

 - nie korzystać z sauny ani solarium

 - nie nakładać kremu na okolice oczu Po 24 godzinach od zabiegu:

 - rzęsy po zabiegu są bardziej chłonne dlatego warto codziennie nanieść na nie olejek, który będzie dostarczał włoskom nawilżenia i witamin lub odpowiednią odżywkę

 - podczas demakijażu i pielęgnacji zaczesywać włoski do góry

Laminacja rzęs - ile kosztuje

Laminacja jest na pewno tańszym zabiegiem niż przedłużanie rzęs. Oczywiście cena zależy od użytych preparatów, miejsca i doświadczenia stylistki, ale zazwyczaj waha się w przedziale 100-200 zł.

Czy laminacja rzęs je niszczy?

Podsumowując, zabieg laminacji jest zabiegiem chemicznym naruszającym strukturę włosa. Nie jest zatem zabiegiem odżywczym. Nie niszczy włosa, ale także nie poprawia jego kondycji. Sam lifting rzęs natomiast może włos trwale uszkodzić. Przed zabiegiem laminacji rzęs warto dopytać o planowane przez stylistkę etapy oraz produkty jakie zostaną wykorzystane.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Elena KHarchenko/Getty Images

Pozostałe wiadomości