Horoskop

Jak sennik wyjaśnia znaczenie snu, w którym gubimy się?

Horoskop

Aktualizacja:
d3sign/Getty Images

Każdemu z nas zdarza się czasami zgubić, zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Sytuacja taka może mieć miejsce również w marzeniach sennych. Jakie interpretacje snu znajdziemy w senniku pod hasłem "zgubić się"?

Czy po śnie, w którym się gubimy, można spodziewać się przyjemnych wydarzeń, czy raczej należy nastawić się na coś nieprzyjemnego, co niedługo wydarzy się w naszym życiu? Jak się okazuje, motyw zagubienia się pojawiający się w snach jest bardzo częsty i wiążą się z nim silne emocje. Jego znaczenie omawia niejeden sennik. Co ciekawe, ten motyw pojawiający się w marzeniach sennych poruszany był również przez znanych psychoanalityków, którzy zajmowali się interpretacją snów na potrzeby diagnozy swoich pacjentów. Co warto zatem wiedzieć na temat takich snów? Czego oczekiwać, gdy zgubimy się we śnie?

Zgubić się we śnie – ogólne znaczenie symbolu

Sny, w których osoba śniąca gubi się, nie należą do najprzyjemniejszych. Często określane są jako koszmary. Szczególnie, jeśli zgubienie się nastąpiło w obcym miejscu lub dodatkowo towarzyszy mu spadanie. Osoby, które wybudzają się z takiego koszmaru, wskazują niejednokrotnie na to, że czuły bezsilność, a także ogromny strach. Niejednokrotnie uczuciem towarzyszącym była również frustracja. Podobnie jak w przypadku innych snów, tak i tutaj szukać można odniesień do własnego życia. Ogólnie sen o zgubieniu się interpretuje się jako brak kontroli nad tym, co dzieje się aktualnie w naszym życiu. Może też to być sygnał tego, że obrana została zła droga w rozwiązaniu jakiegoś problemu, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Co ciekawe, słynny psychoanalityk Zygmunt Freud sny o zgubieniu się wiązał z seksualnością, a ściślej rzecz ujmując – z obawą przed bezpłodnością, impotencją czy też utratą dziewictwa.

Warto zaznaczyć, że czasami w koszmarze akcja nagle się zmienia i następuje dobre zakończenie. Kiedy we śnie po zagubieniu się odnajduje się drogę, może to zwiastować szybkie rozwiązanie gnębiących nas problemów, a także sygnalizować, że w najbliższym czasie otrzymamy pomoc, która znacznie ułatwi pokonanie trudności. Sen, w którym odnajdujemy drogę po długim błąkaniu się, może też świadczyć o tym, że sami powinniśmy zwrócić się o pomoc do osoby, która jest dla nas autorytetem.

Szczegółowe wyjaśnienie snu, w którym przyszło nam się zgubić

Jak się okazuje, dla szczegółowej interpretacji snu o zgubieniu się ważne jest nie tylko to, co dzieje się w naszym życiu, lecz także to, gdzie dokładnie zgubiliśmy się w tym śnie. Przykładowo w senniku pod hasłem „zgubić się w lesie” znajdziemy wyjaśnienie, że taki sen może być zapowiedzią sytuacji, która będzie dla nas nadzwyczajna, wyjątkowa i na początku możemy się w niej nie odnaleźć, ale później wszystko pójdzie dobrze. W senniku można znaleźć również hasło "zgubić się w mieście". Interpretacja tego motywu we śnie związana jest często z osobami, które planują przeprowadzkę lub dłuższy wyjazd do innego, niejednokrotnie większego miasta niż to, w którym mieszkają, i to budzi ich obawy. U takich osób sen ma odzwierciedlać ich lęki związane z nowym miejscem. A co w sytuacji, gdy w najbliższym czasie nie ma się w planach żadnego wyjazdu? Wówczas sen o zgubieniu się w mieście można interpretować jako ostrzeżenie przed nadchodzącymi problemami z osobami, z którymi często ma się styczność, np. sąsiadami lub osobami spotykanymi w związku z wykonywaną pracą.

Bardzo ciekawie sennik wyjaśnia również marzenie senne, w którym gubimy się na wycieczce. Tutaj osoba śniąca może również dopatrywać się odniesień do własnego życia. Szczególnie, jeśli dużo pracuje lub ma wiele obowiązków, które wpływają na jej samopoczucie, a nawet zdrowie. Wówczas taki sen może sygnalizować konieczność zrobienia sobie przerwy, dłuższego odpoczynku, który pozwoli na zregenerowanie sił.

Bardzo często pojawiającym się motywem w śnie o zgubieniu się jest błądzenie w ciemnościach. Jest to jeden z najgorszych rodzajów zagubienia. Kiedy ma miejsce we śnie, może sygnalizować, że nastąpiła konieczność wprowadzenia zmian w życiu, aby przełamać trwającą od dłuższego czasu stagnację. Niekiedy taki sen może odnosić się również do życia duchowego.

Innym rodzajem snu, który budzi szczególne obawy, jest błądzenie w labiryncie. Kiedy we śnie przez dłuższy czas błądzi się w dużym labiryncie, może to oznaczać, że w życiowej, trudnej sytuacji nie można znaleźć rozwiązania danego problemu, co może powodować frustrację i zakłopotanie.

Niektórym osobom śni się również, że gubią się w pracy. Taki sen jest odzwierciedleniem ich realnych obaw związanych z zatrudnieniem. Może to być zwiastun rychłych zmian w pracy. Sny tego typu pojawiają się również w momencie, gdy w pracy dochodzi do stresujących sytuacji, np. gdy panuje zła atmosfera, dochodzi do szykanowania i mobbingu lub otrzymuje się wynagrodzenie nieadekwatne do wykonywanych obowiązków. Może też sygnalizować, że nadszedł czas na zmianę pracy lub nawet wykonywanego zawodu.

Zobacz także:

Co symbolizuje babcia w senniku?

Sennik - jaka jest interpretacja snu, w którym pojawia się zupa?

Płaszcz według sennika. Jak interpretować sen o czarnym lub czerwonym płaszczu?

Pod czym spać zimą? Zobacz porady Anny Mierzejewskiej. Obejrzyj wideo:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości