Gwiazdy

Narzeczona Damiano z Måneskin zmaga się z bardzo rzadką chorobą. "Uczysz się uznawać ból za twoją codzienność"

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski

Damiano z Måneskin jest jednym z najpopularniejszych artystów na świecie. Jego partnerka Giorgia Soleri wykorzystuje tę sławę w wyjątkowy sposób. Od długiego czasu nagłaśnia problem, jakim jest wulwodynia. Na tę "niewidzialną" chorobę cierpi aż 16 proc. kobiet na całym świecie. Jakie są objawy?

Måneskin - historia zespołu

Zespół Måneskin powstał w 2016 roku, a w jego skład wchodzą wokalista Damiano David, basistka Victoria De Angelis, gitarzysta Thomas Raggi oraz perkusista Ethan Torchio.

Zagraniczne gwiazdy

Wschodzące gwiazdy Hollywood
Wschodzące gwiazdy Hollywood Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Podczas Eurowizji 2021 grupa odniosła zwycięstwo, w finale zdobywając 524 punkty - 318 od telewidzów (1. miejsce) i 206 pkt od jurorów (4. miejsce). Ich piosenka pt. "Zitti e buoni" szybko zdobyła popularność na całym świecie.

Wulwodynia - objawy

Giorgia Soleri od lat zmaga się z wulwodynią. To niezwykle trudna do zdiagnozowania choroba z dwóch powodów. Symptomy takie jak pieczenie, suchość, ból i nadwrażliwość cewki moczowej lub odbytu często są diagnozowane przez lekarzy jako zwykła infekcja intymna. Co więcej, objawy mogą utrzymywać się miesiącami, a nawet latami. Kobiety ze względu na duży ból i związany z nim dyskomfort nie są w stanie siedzieć, skrzyżować nóg, jeździć na rowerze czy uprawiać seksu.

Partnerka Damiano z Måneskin o wulwodynii

Giorgia Soleri pomaga kobietom, które tak jak ona zmagają się od lat z chorobą i domagają się poważnego traktowania przez włoski system zdrowia. Rok temu wzięła nawet udział w konferencji poświęconej wulwodynii i neuralgii nerwu sromowego, dolegliwościom zaliczanym do szerokiej grupy bólów miednicy małej. O swojej walce mówi także w mediach społecznościowych.

- Usłyszałam wszystko, że jestem szalona, niespokojna, oziębła, kłamczucha, że boję się seksu, że powinnam się więcej masturbować. Najgorszą częścią choroby jest skrajna samotność, która cię spotyka, bycie osądzoną i niezrozumianą przez tych, którzy powinni postawić diagnozę. Uczysz się uznawać ból za część ciebie i twoją codzienność. Żadnych obcisłych dżinsów, żadnych rajstop, żadnego kwaśnego jedzenia, żadnego alkoholu, żadnego cukru, żadnej kolorowej lub syntetycznej bielizny, żadnego wychodzenia wieczorem, nic. Nawet planowanie wakacji staje się koszmarem, wiedząc, że możesz je spędzić leżąc w łóżku i cierpiąc – wyjaśniła na Instagramie Giorgia Soleri.

- Nazywają to "niewidzialną chorobą", ale pamiętam bardzo dokładnie wszystkie ograniczenia, do których mnie zmusiła. To zdjęcie zostało zrobione w jedną z niekończących się nocy w ciągu ostatnich ośmiu lat, która były wypełnione bólem, dreszczami, krzykiem i łzami, i która zrujnowała mi życie – dodała.

Wulwodynia - kto choruje?

Choroba dotyka nawet 16 proc. kobiet na całym świecie. Co dziesiąta kobieta może zmagać się z tym schorzeniem na różnym etapie życia. Wulwodynia dotyczy najczęściej kobiet w wieku od 27 do 34 lat. Niekiedy doskwierać też bardzo małym, nawet kilkuletnim dziewczynkom oraz dojrzałym kobietom po menopauzie.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości