Gwiazdy

Małgorzata Kożuchowska o pracy w magicznym czasie: "Efekt zachwycający". Czym jest golden hour?

Gwiazdy

Autor:
Sabina
Zięba
Wojtek Olszanka/East News

Małgorzata Kożuchowska to jedna z najbardziej doświadczonych i wszechstronnych polskich aktorek. Teraz bazując na swoim doświadczeniu podzieliła się z internautami przemyśleniami na temat golden hour. Co oznacza to pojęcie?

Czym jest golden hour?

Golden hour, czyli tzw. złota godzina, to pora dnia tuż po wschodzie oraz przed zachodem słońca. Występuje wówczas szczególne oświetlenie, bowiem słońce emituje charakterystyczne światło o złotym odcieniu. Według wielu fotografów właśnie ta pora jest najlepsza do wykonywania zdjęć. Nie jest to jednak łatwe zadanie, bowiem czas trwania golden hour jest różny i zależny od szerokości geograficznej. W Polsce złota godzina trwa około 40 minut. Natomiast im bliżej równika, tym czas ten jest krótszy.

- Golden hour lub potocznie magic hour to termin znany z fotografii i filmu. To te kilka chwil po wschodzie oraz przed zachodem słońca, kiedy świeci piękne żółte światło, a zdjęcia wychodzą najlepiej! Wielu reżyserów i fotografów kocha ten czas, bo powstają wtedy zachwycające, malownicze zdjęcia - napisała Małgorzata Kożuchowska na Instagramie.

Małgorzata Kożuchowska o golden hour

Aktorka nawiązała do tego magicznego momentu we wtorkowe popołudnie 21 września. Opublikowała w mediach społecznościowych swoje zdjęcia, na których jest pięknie oświetlona ciepłym światłem. Otulona jesiennym płaszczem na tle drzewa w opisie kontynuowała swoje rozważania na temat złotej godziny. Jak dodała, kilkakrotnie udało jej się pracować na planach filmowych właśnie w czasie golden hour.

- Kiedyś było prawie niemożliwe odtworzenie tego światła w studio, ale twórcy bardzo chcieli je wykorzystać, aby uzyskać bardziej emocjonalny, nostalgiczny efekt. Co to oznaczało? Filmy kręciło się dłużej, a aktorzy mieli tylko jedną lub dwie szanse na zagranie danej sceny. Za to jak pięknie to wyglądało! Sama przeżyłam to kilka razy na planie filmowym... duża presja, ale efekt zachwycający. Spróbujcie kiedyś uchwycić to światło na zdjęciu. Koniecznie obejrzyjcie film "Barry Lyndon" Stanleya Kubricka. To stary film, ale jak zachwycający... Zobaczycie w nim kilka scen kręconych podczas magic hour, które absolutnie zapierają dech w piersiach - stwierdziła Małgorzata Kożuchowska na Instagramie.

Fotografie przypadły do gustu internautom, którzy w komentarzach zachwycali się ujęciami. Pisali: "Małgosiu, serio wyglądasz ślicznie", "Piękne zdjęcia i piękna modelka", "Jak zwykle z klasą", "Pani Małgosia stylowa jak zawsze" czy "Myślę, że fotografie powinny prowokować i nie pokazywać tego, co jest już znane. Nie wymaga ani wielkiej siły ani magii odtworzenie czyjejś twarzy na zdjęciu. Magią jest postrzeganie ludzi w zupełnie nowy sposób – Duane Michals. I tu to miało miejsce, Gosiu. Stoisz tak, jakby to była Loren czekająca na Mastroianniego".

Zobacz także:

Zobacz wideo: Małgorzata Kożuchowska: "Każdy człowiek chce mieć swój azyl dla rodziny"

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Wojtek Olszanka/East News

Pozostałe wiadomości