Sport i fitness

Landkite – sport dla fanów mocnych wrażeń. Instruktor: „Jest bezpieczny dla ludzi bezpiecznych”

Sport i fitness

Wiele z nas słyszało o kitesurfingu, który podbił serca amatorów sportów wodnych. Nie wszyscy jednak znają jego lądową alternatywę, czyli landkite. Na czym polega i kto może uprawiać tę dyscyplinę?

Sporty latawcowe - od kiedy modne?

Swego czasu dużą popularność zyskał kitesurfing, czyli poruszanie się po wodzie na desce i z dodatkowym użyciem latawca. Jego lądową odmianą jest landkite. Jak wytłumaczył Grzegorz Kucieński, instruktor kiteboardingu, to właśnie od stałego gruntu zaczęły się sporty latawcowe.

W latach 70. poprzedniego wieku we Francji używano latawców, żeby jeździć na nartach. W latach 90. – równolegle rozwijał się kitesurfing

- opowiedział.

Landkite – co jest potrzebne?

Podczas uprawiania landkite’u korzysta się albo z wózka buggy, albo z deski mountainboard. Oczywiście konieczny jest jeszcze latawiec.

Wersja na wózku jest trochę wygodniejsza, bo siadamy, jesteśmy w pozycji półleżącej, więc jest łatwiej, jest trochę bezpieczniej. Wersja z deską wymaga trochę większego balansu

- wytłumaczył Grzegorz Kucieński.

Landkite - czy jest bezpieczny?

Landkite z pewnością dostarcza wiele adrenaliny, jednak jak przekonują osoby uprawiające go, wcale nie musi być groźny.

Sport jest bezpieczny dla ludzi bezpiecznych. Naukę tego sportu zaczynamy od zasad bezpieczeństwa

- objaśnił.

Ważne są także ćwiczenia kontroli nad latawcem i łapaniem balansu. Jeśli uda się to opanować, dalej można cieszyć się niecodziennym wrażeniami. O tym, że nie ma się czego bać przekonują również osoby zajmujące się pokrewnym landkite'owi kitesurfingiem.

Kto może uprawiać?

Landkite jest sportem, który można uprawiać nawet od 9-10. roku życia i nie ma górnej granicy wiekowej. Często więc można spotykać osoby mające nawet 70 lat, które są fanami tej dyscypliny. Jest ona idealna dla wszystkich tych, którzy aktywnie lubią spędzać czas.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości