usuwanie kleszcza

    usuwanie kleszcza

    W czasie pandemii koronawirusa nie można lekceważyć innych wirusów, które także mogą być groźne dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest, przenoszony przez kleszcze, wirus kleszczowego zapalenia mózgu [KZM]. Przed chorobą można się ochronić jedynie poprzez szczepienia.

    Kochasz chodzić po lesie i łąkach, ale z powodu kleszczy unikasz tych miejsc? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę w leczeniu boreliozy Małgorzatę Konik, aby powiedziała, czy jest jakiś skuteczny sposób na odstraszenie tych pajęczaków oraz jak bezpiecznie usunąć kleszcza, który wbił się już w ciało. Czy szybkie wykrycie i usunięcie kleszcza zwiększa nasze szanse na to, że nie zarazimy się boreliozą?

    Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie. Dlaczego te mieszkające w mieście są częściej zarażone boreliozą? Czy istnieje skuteczny sposób na uniknięcie zarażenia się tą chorobą? Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza? A co, jeśli nie wyjmiemy go w całości? O tym w Dzień Dobry TVN dr n. med. Marta Supergan-Marwicz z UwM i ratownik medyczny Ariel Szczotok.