polskie prawo

    polskie prawo

    Maria Domitru ma 22 lata. Urodziła się i wychowała w Polsce, ale jest bezpaństwowcem. Nie ma żadnych dokumentów i ubezpieczenia, nie może legalnie pracować ani wyjechać za granicę. Do tej pory odrzucano jej wnioski o przyznanie praw obywatelskich. Jak to zmienić, wyjaśnia adwokat Bartłomiej Markiewicz, który wraz z Marią był gościem Dzień Dobry TVN.

    W Opocznie przed basenem miejskim rozwieszono banery z szokującymi hasłami. Dlaczego w przestrzeni publicznej spotykamy treści dotyczące aborcji, homoseksualizmu, ateizmu? Dlaczego sytuacja nie jest uregulowana prawnie? Kiedy to się zmieni? Gościem Dzień Dobry TVN był Krzysztof Śmiszek, prawnik z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

    Hipnoza jest to metoda manipulacji ludzką psychiką. Metoda ta bywa również wykorzystywana do celów procesowych. Czy polskie prawo pozwala przesłuchiwać świadka będącego pod wpływem hipnozy, zwłaszcza, że w stanie uśpienia nie kontrolujemy swoich wypowiedzi? I jakie ryzyko niesie ze sobą hipnoza?

    Wielokrotnie słyszeliśmy o sytuacjach, kiedy ktoś w obronie swojej rodziny, siebie samego lub własnego mienia musiał uciec się do obrony koniecznej. Jakie są jej granice? Kiedy takie postępowanie zaliczane jest do obrony koniecznej, a kiedy jest już czynem zabronionym? Jak sprawa obrony koniecznej jest regulowana w polskim prawie? Nikt tak dobrze tego nie wyjaśni, jak gość Dzień Dobry TVN - adwokat Luka Szaranowicz.