Paweł Blajer

  Paweł Blajer

  Rządzący chcą, aby 12 listopada był dniem wolnym od pracy. Pomysł nie spodobał się pracodawcom. Jakie mają do niego zastrzeżenia? Okazuje się, że nie wszystkie grupy zawodowe będą miały wolne tego dnia. Kto więc będzie musiał przyjść do pracy? Czy strata dla gospodarki z powodu nieoczekiwanego, dodatkowego dnia wolnego będzie duża? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 BiS Pawła Blajera.

  Paweł Blajer: "Z wielu badań wynika bezspornie, że o oszczędzaniu na czarną godzinę, o wydatkach związanych z oszczędzaniem, z utrzymaniem gospodarstwa domowego decydują kobiety. (...) Kobieta potrafi podjąć bardziej racjonalną i efektywną decyzję niż mężczyzna". Po co więc mężczyznom pieniądze? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN także z Krzysztofem Hołowczycem i Tomaszem Sobierajskim.

  Wiele małżeństw bierze kredyt hipoteczny. Kto będzie go spłacał, kiedy para postanowi się rozwieść? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz TVN Paweł Blajer.

  Pracodawcy RP oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny uważają, że palenie w pracy uderza w ekonomiczną efektywność firmy. Według obliczeń, osoba, która w trakcie wykonywania obowiązków służbowych pięć razy dziennie wychodzi na 10-minutowe przerwy na papierosa, pracuje łącznie o 24 dni w roku mniej niż jej współpracownicy. Z tego powodu powstał projekt "Firma wolna od tytoniu". O jego szczegółach mówił w Dzień Dobry TVN prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Obok niego na kanapie usiadł dziennikarz TVN24 Paweł Blajer. Czy według niego pomysł ograniczenia palenia w pracy jest sensowny?

  Według badań BIG InfoMonitor dwóch na pięciu emerytów pomaga finansowo swoim bliskim. Część z nich sięga w tym celu po kredyt. Jaką średnio kwotą dzielą się co miesiąc z najbliższymi? Dlaczego to robią? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psychologiem Andrzejem Tucholskim i dziennikarzem TVN24 Pawłem Blajerem.

  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przedstawiła projekt nowego Kodeksu pracy. Niektórzy twierdzą, że uderza on w pracowników. Jakie zatem zawiera zapisy, które mogłyby martwić tę stronę stosunku pracy? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Paweł Blajer.

  Strażak z Czystej Dębiny w ubiegłym roku samodzielnie ugasił bardzo niebezpieczny pożar. Po tej akcji doznał zawału, a ZUS odmówił wypłaty odszkodowania rodzinie, twierdząc że stres jest ryzykiem wpisanym w ten zawód. Koledzy zmarłego strażaka nie mogą uwierzyć w to, co się stało. Ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Czystej Dębinie spotkał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Kiedy kilkadziesiąt lat temu rozpoczęto system oszczędzania na książeczki mieszkaniowe, obiecano, że każdy, kto będzie odkładał składkę, wkrótce otrzyma klucze do mieszkania. Niestety nie wszyscy składkowicze mieli tyle szczęścia. Obecnie książeczki są prawie nic nie warte, a ponad milion Polaków nie otrzymało premii gwarancyjnej obiecanej przez państwo posiadaczom książeczek mieszkaniowych. Czy jest szansa na odzyskanie oszczędności życia? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Pawła Blajera z TVN24.

  W prawie pracy mamy 4 dni urlopu na żądanie i właśnie one mogą zdziałać cuda w tym roku. W jakich miesiącach z nich skorzystać, aby mieć dużo wolnego od pracy? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz TVN24 Paweł Blajer.

  Wczoraj na lotnisku im. Chopina w Warszawie awaryjnie lądował samolot z Krakowa. Jak się okazało, piloci mieli problemy z wysunięciem przedniego podwozia. Na szczęście maszyna wylądowała bezpiecznie i pasażerom nic się nie stało. Ruch na lotnisku został jednak wstrzymany. O szczegóły lądowania i obecnej sytuacji na lotnisku zapytaliśmy dziennikarza TVN24 Pawła Blajera, który był na miejscu zdarzenia.

  Czy warto mieć polisę na życie? Czy to dobre zabezpieczenie dla naszych bliskich na wypadek tragedii? I czy polisa na życie może być tania? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do Pawła Blajera. Jakie poglądy na ten temat ma dziennikarz TVN24 Biznes i Świat?

  Według ekspertów otyłość to choroba cywilizacyjna, dlatego Ministerstwo Finansów rozważa nałożenie dodatkowej opłaty na jedzenie zawierające duże ilości cukru, soli czy szkodliwych tłuszczów. Czy dzięki temu Polacy ograniczą spożywanie tego typu produktu? Zapytaliśmy o zdanie gości Dzień Dobry TVN: dyplomowanego coacha żywienia Agnieszkę Mielczarek i dziennikarza TVN24 Pawła Blajera.

  Według danych Biura Informacji Kredytowej 2,5 miliona Polaków zalega ze spłatą kredytów i bieżących rachunków. Wartość zadłużenia wynosi 62 miliardy złotych. Dlaczego Polacy lubią pożyczać? Czy kredyty przedświąteczne kosztują więcej? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 Pawła Blajera.

  Rzecznik Finansowy ostrzega, że raty kredytów mogą wzrosnąć nawet o 50 proc. Po co wydano takie ostrzeżenie? Dlaczego akurat teraz? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 Pawła Blajera.

  Samochód śledzony za pomocą sygnału GPS dzięki specjalnej aplikacji. Dzięki temu ubezpieczyciel wie, czy kierowca jeździ bezpiecznie, zgodnie z przepisami drogowymi i, czy potrafi dostosować styl jazdy do panujących warunków i na tej podstawie ustala wysokość składki OC. Taki pomysł wprowadzono już w życie w kilku krajach. Jak sprawdziłby się Polsce? O tym w Dzień Dobry TVN Paweł Blajer z TVN24 BIS.

  Szkody wywołane w Stanach Zjednoczonych przez huragan Irma szacowane są na 120 mld dolarów. Czy te straty mogą dotknąć Polskę? Czy podrożeje cena paliw? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 BIS Pawła Blajera,

  Podczas kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda obiecywał pomóc osobom, które zaciągnęły kredyt we frankach. Nic z tych obietnic nie zostało i frankowicze muszą sobie radzić sami. Składają więc pozwy zbiorowe przeciwko bankom. Czy ta droga jest skuteczna? A może warto zdecydować się na pozew indywidualny? Jakie są koszty złożenia pozwu? Czy wyroki w takich sprawach zapadają szybko? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz TVN24 Paweł Blajer.

  Jak weryfikować ogłoszenia o pracę? Jak ustrzec się oszustów i uniknąć nieprzyjemności? W jaki sposób można sprawdzić potencjalnego pracodawcę i czego ABSOLUTNIE nie robić?!

  Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na zły rachunek? Czy możemy liczyć na pomoc banku w odzyskaniu pieniędzy? Czy zwrot omyłkowego przelewu zależy tylko od dobrej woli właściciela konta, gdzie trafiły pieniądze? O tym problemie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem TVN24 Pawłem Blajerem.

  Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Budownictwa kawalerka nie może mieć mniej niż ok 24 m kw. Na rynku można znaleźć lokale, które mają nawet 14 metrów. Jak Rząd argumentuje swoją decyzję? O tym w Dzień Dobry TVN Paweł Blajer.

  Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje, aby rodzice dzieci do 10. roku życia pracowali krócej. Jak to miałoby wyglądać w praktyce? Jaki wpływ te zmiany miałyby na zatrudnienie i wynagrodzenie rodziców? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z pomysłodawcą projektu posłem PSL Mieczysławem Kasprzakiem, koordynatorką kampanii społecznej Amandą Szeligowską i dziennikarzem TVN24 BIS Pawłem Blajerem.

  Dzisiaj mija termin wysłania PIT-ów. Dlaczego w tym roku mogliśmy rozliczać się do 2 maja włącznie, a nie - jak zazwyczaj - do końca kwietnia? Jak szybko wypełnić deklarację podatkową? Co grozi za niezłożenie PIT-u w terminie? Wyjaśnił nam to w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BIS Paweł Blajer.

  Według badań dr hab. Joanny Tyrowicz, przeciętny Polak po stracie pracy szuka nowego zatrudnienia średnio ponad rok. Dlaczego tak się dzieje? Jak efektywnie szukać pracy? A jak ta sprawa przedstawia się w innych krajach? Tłumaczył to gość Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BIS Paweł Blajer.

  Poseł PiS Adam Abramowicz przedstawił rządowi projekt mający podnieść zarobki Polaków o 25-30 proc. Jakie są założenia projektu? Wyjaśnił je w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BiS Paweł Blajer. Czy jest szansa, by projekt został zrealizowany?

  Czy czeka nas rewolucja w systemie zwolnień lekarskich? Na czym miałoby polegać rozwiązanie proponowane przez pracodawców, żeby pierwsze trzy dni zwolnienia lekarskiego były bezpłatne? Czy Polacy często symulują chorobę? Na pytania dotyczące ewentualnych zmian w L4 odpowiedział nam Paweł Blajer.

  Program 500+ działa już od roku. To dobry czas na małe podsumowanie. Wbrew zapowiedziom, Polacy nie wydali otrzymanych pieniędzy na alkohol i papierosy, a inwestowali w rodzinę. Matki natomiast nie porzuciły stanowisk pracy, a kraj nie przeszedł załamania w kwestii rąk do pracy. To wszystko brzmi cudownie z perspektywy rodzin, jednak jeśli spojrzeć na sprawę od strony gospodarki - jest dużo gorzej. Dług publiczny rośnie w zastraszającym tempie i nigdy jeszcze nie był tak wysoki. Szykują się również zmiany w programie 500+. Jakie? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BIS Paweł Blajer.

  Ceny pobytu nad polskim morzem gwałtownie rosną, a wakacje w kraju zaczynają być tak samo drogie jak wyjazd za granicę. Dlaczego? Co ceny hoteli mają wspólnego z programem 500+? Ile w te wakacje będzie kosztował wypoczynek nad polskim Bałtykiem? Czy razem z rosnącą ceną podnoszą się standardy? O sezonie wakacyjnym 2017 w Dzień Dobry TVN - dziennikarz TVN24 Paweł Blajer.

  W piramidzie finansowej zysk konkretnego uczestnika piramidy jest uzależniony od wpłat kolejnych uczestników, stojących niżej w tej strukturze. Jak nie wpaść w sidła twórców piramidy finansowej? Jak rozpoznać piramidę finansową zanim będzie za późno? I wreszcie, jak osoby oszukane mogą dochodzić swoich praw? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychoterapeutą Rafałem Rutkowskim i ekonomistą oraz dziennikarzem TVN24 Biznes i Świat Pawłem Blajerem.