mózgowe porażenie dziecięce

    mózgowe porażenie dziecięce

    31-letnia Paulina Mikita urodziła się z mózgowym porażeniem dziecięcym. W wieku 16 lat przeszła operację nóg. Ból i strach byli nieodzownymi towarzyszami jej życia. Zmagała się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, anoreksją, bulimią i depresją. Ma za sobą próbę samobójczą. Kilka miesięcy temu wszystko się zmieniło. Zaczęła poruszać się na wózku inwalidzkim i spełniać marzenia – chce nieść pomoc drugiemu człowiekowi. - Kiedyś ja potrzebowałam pomocy, dziś mogę sama ją ofiarować - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".

    Niedotlenienie okołoporodowe jest największym zagrożeniem dla życia dziecka w trakcie porodu i bezpośrednio po nim. Może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym mózgowego porażenia dziecięcego. Wszystko zależy od tego, ile czasu maluchowi brakowało tlenu. 6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego.

    7-letni Miłosz Pałaszewski może być dla nas prawdziwym wzorem, gdy zabraknie nam sił do działania. Mimo swojej niepełnosprawności, przeszedł z rodzicami całą grań Tatr Niżnych. Z chłopcem i jego tatą spotkała się nasza reporterka Dagmara Kowalczyk.

    Dziś obchodzimy Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Agnieszka Więdłocha zaangażowała się w pomoc dzieciom z porażeniem mózgowym. Odwiedziliśmy niepełnosprawne dzieci i ich rodziców.