język obcy

  Wielu specjalistów jest zdania, że dzieci należy posłać na zajęcia języka obcego jak najwcześniej. Od którego roku życia dziecko pochłania wiedzę bez wysiłku? Jak powinny wyglądać zajęcia z języka obcego dla maluchów? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN seniora metodyka nauczania języka angielskiego Katarzynę Bołhun.

  Polacy coraz częściej używają obcobrzmiących słów. Można je usłyszeć w korporacjach, szkołach, czy zobaczyć na szyldach. Dlaczego to robimy? Czy nazwanie bufetowej baristką podnosi jej prestiż? Zapytaliśmy o to pisarkę i dziennikarkę Małgorzatę Halber, językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka i dziennikarza Piotra "Kędziora" Kędzierskiego.

  Z myślą o przyszłości swoich dzieci rodzice wysyłają je na kursy języków obcych. Gościa Dzień Dobry TVN ekspertkę i trenerkę technik szybkiej nauki Katarzynę Szafranowską zapytaliśmy, w jakim wieku dziecko powinno zacząć przyswajać pierwszy język obcy i jak go wprowadzić, aby nie przeciążyć malucha.

  Język polski został uznany za najtrudniejszy język na świecie. I rzeczywiście, od wielu cudzoziemców możemy usłyszeć, że "polski język, trudna język". Czy tak samo uważają goście Dzień Dobry TVN: Wietnamczyk Quoc Anh Tran, Anglik Steve Terrett i Ormianka Aida Kosojan-Przybysz? Zapytaliśmy ich również o strategię i bodźce motywujące do nauki języka polskiego. Czy zapamiętali zabawne historie związane z nieznajomością języka?

  Jak się okazuje, zawód tłumacza jest trzecią wśród najbardziej stresogennych profesji. Dobry tłumacz musi wykazać się nie tylko umiejętnością posługiwania się językiem obcym, ale również refleksem, zdolnością utrzymywania przez dłuższy czas koncentracji, dobrą pamięcią, wyraźną wymową, umiejętnością układania spójnych zdań oraz wiedzą merytoryczną. O kulisach pracy tłumacza rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Krzysztofem Zabrzeskim i Piotrem Krasnowolskim. Które nacje tłumaczy się najłatwiej, a które najtrudniej? Czy nasi goście tłumaczą błędne wypowiedzi i przekleństwa?

  Od września rusza obowiązkowa nauka języka angielskiego w przedszkolach! Czy to najlepszy wiek dla malucha, by zacząć poznawać obcy język? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Dominiką Figurską, mamą pięciorga dzieci i Moniką Ferreirą, ekspertem w zakresie edukacji językowej dla dzieci.

  Czy języka obcego można nauczyć się w każdym wieku? Jak szybko można go przyswoić? Od czego powinniśmy rozpocząć naukę - od gramatyki czy od mówienia? Jakie błędy najczęściej popełniamy w czasie nauki języka obcego? O tym gość Dzień Dobry TVN Katarzyna Szafranowska, ekspertka i trenerka technik szybkiej nauki.

  Goście Dzień Dobry TVN: Ola Balasińska, Weronika Krawczyk i Debora Kotagomba od najmłodszych lat uczą się języka chińskiego. Dlaczego wybrały właśnie ten język? Co sprawia im największą trudność w nauce chińskiego? Nauczycielkę Ren Bingran zapytaliśmy o to, czy Polacy z łatwością uczą się języka chińskiego. Czy Marcin Prokop jest materiałem na Chińczyka?

  Naukę języka niemieckiego zaczynamy od podstawowych zwrotów: Guten Tag, Auf Wiedersehen, Danke schőn, Sie sehen toll aus. Proste :)

  Dwaj przystojni kubańscy muzycy uczą hiszpańskiego! Zatem - do roboty! Uczcie się języków!