Domowe sposoby wybielania zębów. Które naprawdę działają?

Aktualizacja:
Zęby

Kolor zębów uwarunkowany jest od kilku czynników. Jest on dziedziczny oraz zmienia wraz z wiekiem. Na odcień zębów wpływają również codzienne, nie zawsze pozytywne nawyki – zła dieta, przyjmowanie niektórych leków, korzystanie z używek, niewłaściwa i niedokładna pielęgnacja jamy ustnej. Jednak w niektórych przypadkach można wpłynąć na ich kolor. Jakie są naturalne sposoby wybielania zębów?

  • Najpopularniejsze sposoby na naturalne wybielanie zębów
  • Ssanie oleju – sprawdzona metoda wybielania zębów
  • Naturalne wybielanie zębów za pomocą owoców i warzyw
Nie trzeba wcale inwestować w drogie paski i pasty wybielające. Nie jest również konieczne korzystanie z profesjonalnych zabiegów, aby cieszyć się pięknym, zadbanym, a przede wszystkim białym uśmiechem. Nie wszyscy wiedzą, że kosmetyczka, apteczka i kuchnia są bogactwem wielu naturalnych specyfików, dzięki którym można wpłynąć pozytywnie na kolor zębów. Wystarczy wspomnieć o kurkumie, sodzie oczyszczonej, węglu aktywnym, oleju roślinnym, truskawkach, bananach, cytrusach, gruszkach, jabłkach, selerze, marchwi czy ananasie. Ich spożywanie i dodawanie do pasty to sprawdzone, naturalne metody wybielania zębów. Ponadto znaczna część z nich ma również właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, chroniące jamę ustną. Które z nich najlepiej wybrać i jak przyrządzić naturalne kosmetyki do pielęgnacji zębów?

Najpopularniejsze sposoby na naturalne wybielanie zębów

Na zmianę koloru naszych zębów wpływają m.in:
· Kurkuma
Jednym ze sposobów naturalnego wybielania zębów jest wykorzystanie kurkumy. Ta orientalna przyprawa ma nie tylko właściwości wybielające, ale także przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Kurkumę należy stosować dwa razy w tygodniu. Można dodać ją do tradycyjnej pasty do zębów lub zrobić własną mieszankę (łyżka oleju kokosowego, łyżka sproszkowanej kurkumy, kilka kropel olejku miętowego).
· Soda oczyszczona
Jeśli mowa o naturalnych metodach wybielania zębów nie można nie wspomnieć o sodzie oczyszczonej. Soda usuwa z zębów osad, jednak mimo skuteczności, może również uszkodzić szkliwo i spowodować pojawienie się nadwrażliwości zębów. Nie należy zatem zbyt długo stosować jej zbyt często.
· Węgiel aktywny
Stosowanie węgla aktywnego jest jednym z najpopularniejszych naturalnych sposobów na wybielanie zębów. Węgiel jest dostępny w niemal każdej aptece w formie tabletek i kapsułek. Do wybielania zębów o wiele lepiej sprawdzą się kapsułki. Jak stosować węgiel aktywny? Należy 3 kapsułki węgla zmieszać z łyżką oleju (kokosowego lub sezamowego), a następnie umyć tą mieszanką zęby. Można również dodać węgiel aktywny do tradycyjnie stosowanej pasty. Najlepszy efekt przyniesie mycie zębów z użyciem węgla 2–3 razy w tygodniu. Węgiel nie tylko wybiela zęby (z uwagi na ścieranie osadu nazębnego), ale także pochłania zanieczyszczenia.

Ssanie oleju – sprawdzona metoda wybielania zębów

Ssanie oleju to kolejna metoda naturalnego wybielania zębów. Sposób ten wywodzi się z ajurwedy, a jego głównym zadaniem jest oczyszczanie organizmu z toksyn, przeciwdziałanie rozwojowi chorób, zachowanie zdrowia jamy ustnej, działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Do płukania i ssania oleju najlepiej sprawdzi się olej kokosowy, sezamowy, lniany, słonecznikowy, rzepakowy. Metodę tę najlepiej stosować na czczo, przed umyciem zębów. Należy płukać usta przez około 15–20 minut jedną łyżką oleju. Niektórzy zalecają także wymianę oleju co około 5 minut.

Naturalne wybielanie zębów za pomocą owoców i warzyw

O stanie zębów świadczy także dieta. Jakie produkty spożywcze mają właściwość naturalnego wybielania zębów?
· Truskawki – owoce te zawierają duże ilości kwasu jabłkowego, dzięki czemu usuwają przebarwienia nazębne. Można za ich pomocą pocierać zęby lub zblendować truskawki na papkę, która będzie naturalną pastą.
· Cytrusy – świetne właściwości wybielające ma cytryna. Do płukania jamy ustnej najlepiej jest użyć soku. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością, gdyż kwasy zawarte w cytrusach osłabiają szkliwo.
· Banany – środkiem naturalnie wybielającym zęby jest także skórka z banana. Tą niejadalną częścią można pocierać i polerować wewnętrzną część zębów. Stosowanie tej metody dwa razy dziennie przez około 2 minuty powinno przynieść pożądane efekty już po kilkunastu dniach.
· Ananasy – owoce, podobnie jak truskawki, mają właściwości wybielające. Oprócz tego zawierają bromelainę, substancję, która wspomaga walkę z próchnicą i plamami na szkliwie.
· Gruszki, jabłka, marchew, seler – te owoce i warzywa wspomagają produkcję śliny, a co za tym idzie chronią zęby przed bakteriami. Oprócz tego gruszka, seler i marchew mają właściwości wybielające zęby.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Pozostałe wiadomości