Hobby

Najpopularniejsze zestawy wędkarskie. Spławikowe, gruntowe, karpiowe, spinningowe - jakie wybrać?

Hobby

Aktualizacja:
GettyImages-953866290.jpg

Zestaw wędkarski musi cechować się wytrzymałością i bardzo dobrym wykonaniem. Co istotne - nie ma uniwersalnego zestawu wędkarskiego na każdy akwen, w którym łowimy.

Zestawy wędkarskie różnią się w zależności od tego, czy łowimy nad stawem, jeziorem, rzeką, czy w morzu. Wybór zestawu wędkarskiego zależy też od rodzaju ryby, na jaką polujemy. Dobrym pomysłem na początek przygody z wędkarstwem, aby obniżyć koszty, jest zaopatrzenie się w dostępne na rynku zestawy wędkarskie używane.

Jakie zestawy wędkarskie dla początkujących?

Zestawy wędkarskie spławikowe to najlepsze zestawy wędkarskie dla początkujących. Kompletowanie podstawowego zestawu wędkarskiego spławikowego należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego wędziska. Jego optymalna długość to 3,5 - 4,0 metra. Wędka powinna być możliwie najlżejsza. Najlepiej odczuwa się to przy częstych braniach, kiedy nie chcemy odkładać kija przy zdejmowaniu kolejnej ryby. Najlepsze spławiki w takim zestawie wędkarskim to wagglery, najlepiej niewielkie. Powinny być tak wyważone, aby antenka w jak najmniejszej części wystawała z wody. Bardzo istotnym elementem jest żyłka. Powinna być rozciągliwa i bardzo silna, aby możliwy był hol nawet dużej ryby. Odpowiednia będzie żyłka o wytrzymałości do 3 kg. Jeśli chodzi o haczyki, to najlepsze będą matchowe o numerach z przedziału 16 - 22. Optymalnie będzie założyć na większy haczyk trzy białe robaki, a na mniejszy białego robaka lub castera (inaczej mówiąc, poczwarkę). Białe robaki znakomicie nadają się do zanęcania, ponieważ długo utrzymują się na haczyku. Na jednego białego robaka można złapać nawet kilka ryb.

Podstawowe zestawy wędkarskie gruntowe

Wędkarstwo gruntowe charakteryzuje się umocowaniem ciężarka i haczyka na żyłce i używaniem wędki typu feeder. Skorzystanie z zestawu wędkarskiego gruntowego umożliwia łowienie ryb, których nie da się upolować przy użyciu techniki spławikowej. Na początku przygody z wędkarstwem gruntowym warto zainwestować w tanie zestawy wędkarskie. Zestawy wędkarskie na grunt feeder (amator) spełniają ten warunek. Kosztują nieco ponad 100 złotych. W skład tego zestawu wędkarskiego gruntowego wchodzi przede wszystkim wędka York Impact Feeder. Jej długość wynosi 3,60 metra i jest szczególnie polecana do połowów rzecznych i jeziorowych. Wędka ta zrobiona jest z bardzo odpornego włókna szklanego. Wysoka jakość użytych przelotek powoduje, że używane plecionki nie przecierają się. Wygląd również jest atrakcyjny, a podkreśla go dwukolorowa rękojeść.

Kołowrotek do tego zestawu wędkarskiego gruntowego to York Gunner 4000, który charakteryzuje się podwójnym łożyskiem, szpulą 0,30 mm/180 m i przełożeniem 5,2:1.

Czym charakteryzują się zestawy wędkarskie karpiowe?

Stworzenie zestawu wędkarskiego karpiowego jest dość skomplikowane. Trzeba dokładnie znać zasady montażu zestawu karpiowego. Aby cały zestaw końcowy trzymał się całości, trzeba zastosować tzw. bezpieczny klips. Jego zadaniem jest trzymanie ciężarka, który podłączony jest do przyponu, a także żyłki głównej. Tym samym bezpieczny klips jest podstawowym elementem zestawu na karpia. Najczęściej bezpieczny klips w zestawie wędkarskim karpiowym składa się z rurki trzymającej, stoperka do krętlika, a zrobiony jest z różnych tworzyw sztucznych. Warto pamiętać, aby żyłka nie była połączona bezpośrednio z krętlikiem. W takim przypadku walczący karp może poranić się o cienką żyłkę. Dlatego też zaleca się montowanie specjalnych materiałów ochronnych (np. silikonowe rurki) 0,5 - 1,0 metra od przyponu. Zamiast żyłki można użyć plecionki z ołowianym rdzeniem w środku. Jest bezpieczniejsza dla karpia niż zwykła żyłka, a ołowiany rdzeń umożliwia równe ułożenie się żyłki na dnie, co zmniejsza prawdopodobieństwo zaplątania się karpia.

Jaki jest najlepszy zestaw wędkarski dla początkujących?

Zestaw wędkarski spinningowy jest zdecydowanie najlepszy dla osób, które chcą nauczyć się wędkować. Podstawowe elementy, które tworzą zestawy wędkarskie spinningowego, to wędka (najczęściej krótkie wędzisko), przymocowany do wędziska kołowrotek oraz nawinięta na niego żyłka. Decydując się na wybór wędziska, warto pamiętać, aby nie wybierać kija specjalistycznego, tylko raczej uniwersalny, przeznaczony do łowienia różnych gatunków ryb. Optymalna długość takiej wędki to 2,7 metra - umożliwia ona komfortowe łowienie zarówno z łódki, jak i z brzegu.

Wybierając kołowrotek, należy pamiętać o jego jakości. Najlepiej od razu kupić kołowrotek z długą szpulą oraz zwrócić uwagę, aby nawijanie żyłki odbywało się metodą krzyżową. Kołowrotek dość uniwersalny, to ten oznaczony numerem 300. Istotne jest to, aby miał dwie dodatkowe szpule, na które można nawinąć żyłki o różnych grubościach, co umożliwia łowienie różnych gatunków ryb. Kołowrotek powinien też mieć sprzęgło przednie oznaczone symbolem FD (Front Drag). Jego charakterystyczne cechy to lepsze odprowadzanie ciepła powstającego w trakcie tarcia i płynniejsza praca.

Dla początkujących spinningistów bardziej zalecane jest użycie żyłki niż plecionki - żyłka ma większą rozciągliwość, trudniej jest ją dostrzec rybom i, co ważne dla początkujących wędkarzy, jest też tańsza. Proponowana grubość żyłki powinna znaleźć się w przedziale 0,16 - 0,24 mm.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości