Zmiany na rynku pracy: "Emeryta pilnie zatrudnię!" Jakie zalety ma pracownik senior?

Ponad połowa polskich przedsiębiorców przyznaje, że ma problem z pracownikami. Dlatego ostatnio pojawił się trend, aby zatrudniać seniorów, którzy mogą się w wielu firmach bardziej przydać niż szefom tym firm może się wydawać. O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN mówiła Katarzyna Bieniek, ekspert ds. rynku pracy i ochrony zdrowia z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Polska jest jednym z najszybciej starzejących się krajów w Europie. Problem ten zaczyna być już widoczny na rynku pracy.

Młodych pracowników jest coraz mniej, a potrzeby mamy cały czas takie same, albo nawet większe. Ta luka zaczyna boleć pracodawców, stąd pomysł, żeby szukać tam, gdzie do tej pory nie szukano, czyli na przykład wśród seniorów i emerytów.

- powiedziała Katarzyna Bieniek, ekspert ds. rynku pracy i ochrony zdrowia z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

>>> Zobacz także:

Zalety pracownika seniora

Jednak jest to dopiero początek zmian. Rzadko bowiem sposób rekrutacji lub samo stanowisko jest przygotowane dla kandydata w wieku 50/60+. Nie pomaga także pokutujący od lat stereotyp pracownika 60+, który nie chce się uczyć, nie angażuje się w pracę i tylko czeka na emeryturę.

Tymczasem nie jest to prawda, ponieważ współcześni seniorzy chętnie się uczą i poznają nowe technologie. Posiadają też miękkie kompetencje, których brakuje młodym pracownikom, chociażby umiejętność rozmowy z drugim człowiekiem i znajdywanie w tym przyjemności, umiejętność rozwiązywania konfliktów i zarządzania zespołem.

Oferty pracy dla seniorów

W Gdańsku odbyły się targi pracy dla seniorów. Zainteresowanie było duże. Pojawiło się około 4 tys. seniorów, którzy byli zainteresowani podjęciem pracy.

Seniorzy najczęściej znajdują zatrudnienie w firmach ochroniarskich, handlu, w zawodach związanych z obsługą klienta, czy opieką.

- powiedział nasz gość.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?