"Święte miejsca" księdza Sowy

"Święte miejsca" to program, którego gospodarzem jest gość Dzień Dobry TVN dziennikarz i publicysta ks. Kazimierz Sowa. Co będziemy mogli zobaczyć w audycji? Gdzie zostały zrealizowane pierwsze odcinki?

"Święte miejsca" - opis programu

"Święte miejsca" to dynamiczny program, pełen ciekawostek i niekonwencjonalnego podejścia do teologicznych zagadnień, będzie niesamowitą podróżą związaną z największymi religiami świata. Ks. Sowa zabierze widzów na wyprawę tropem słynnych miejsc kultu katolicyzmu, protestantyzmu, prawosławia, judaizmu, islamu. Realizatorzy cyklu dotrą do budowli i zakątków przyrody związanych z najważniejszymi wierzeniami poszczególnych wyznań. Odwiedzą klasztory, gdzie przechowuje się słynne relikwie. Udadzą się w podróż do miejsc, w których miały miejsce objawienia. Pojadą tam, gdzie zdarzyły się cuda. Pokażą pełną przepychu architekturę sakralną. Przedstawią najciekawsze sylwetki liderów i wyznawców. Przybliżą dogmaty związane z poszczególnymi wyznaniami. Bez wartościowania, indoktrynacji i poważnego tonu. Lekko, z pasją, dociekliwością, dystansem i humorem.

>>> Zobacz także:

Kierunek Gruzja – wiza potrzebna Polakom czy nie?

Białoruś, wiza - jak ją uzyskać i czy jest konieczna?

Prowadzący program "Święte miejsca" - ks. Kazimierz Sowa

Gospodarzem programu będzie niepokorny polski ksiądz, dziennikarz i publicysta – Kazimierz Sowa. Dzięki charyzmatycznemu prowadzącemu widzowie nie tylko poznają niesamowite obiekty uznane za święte setki lat temu, ale też otrzymają przystępne odpowiedzi na wiele pytań np. Co to znaczy koszerny? Skąd wiadomo, że uznany za relikwię włos Mahometa naprawdę pochodzi z jego brody? Po co muzułmanie modlą się aż pięć razy dziennie, zwracając się w kierunku Mekki? Jak żyje się żonie popa? Dlaczego protestantka może zostać księdzem, a katoliczka nie? O co chodziło Bogu, gdy kazał Abrahamowi zamordować syna? Co łączy katolicyzm z judaizmem? Z jakiego powodu Żydzi uważają się za naród wybrany? Po co Kościołowi papież? Dlaczego nie każdy może pojechać do Mekki? Skąd się wzięły sakramenty? Czego nie wolno robić w czasie ramadanu? Co sprawia, że ikona nie jest zwyczajnym obrazem? Czy islam może stać się dominującą religią Europy?

Odpowiedzi przyniosą rozmowy księdza Kazimierza Sowy z wieloma ciekawymi postaciami: żoną prawosławnego duchownego, kobietą księdzem, z rabinem, cadykiem, uczestnikami pielgrzymek, opiekunem Grobu Pańskiego, znawcą relikwii i wieloma innymi osobami.

Pierwszy i drugi odcinek programu "Święte miejsca"

W pierwszym odcinku programu udamy się do Fatimy, gdzie każdego roku przybywa blisko 10 milionów pielgrzymów, aby odkryć tajemnice jednego z najbardziej znanych cudów w historii Chrześcijaństwa. Wyruszymy także w trasę najstarszym szlakiem pielgrzymkowym w Europie - Szlakiem Świętego Jakuba (Santiago de Compostela).

Natomiast w drugim odcinku wybierzemy się w podróż do miejsc świętych Armenii.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości