Porady stylistki

Jak dobrać idealny stanik sportowy? "Wszystko zależy od rodzaju sportu i indywidualnych preferencji"

Porady stylistki

Aktualizacja:

Już niebawem na dobre rozpocznie się wiosna, a wraz z nią wzmożona aktywność fizyczna. Kobiety, które postawią na ruch, będą musiały zwrócić uwagę na dwie najistotniejsze sprawy, a mianowicie odpowiednio dobrane buty, a także funkcjonalny stanik sportowy. Jak kupić ten odpowiedni? W Dzień Dobry TVN mówiła o tym brafitterka, Karolina Spasiuk.

Dlaczego stanik sportowy jest niezbędny?

Biustonosz sportowy pełni przede wszystkim funkcję stabilizującą biust, ponieważ niweluje wstrząsy. Na rynku istnieją modele, które mogą zmniejszyć je nawet o 80 proc. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku takich sportów, jak bieganie, aerobik, skakanie na trampolinie czy jazda konna.

- W trakcie uprawiania wszelkiego typu sportów (...) biust jest narażony na wstrząsy, czyli podlega sile grawitacji. Jeżeli biegamy w złym biustonoszu, powoduje to poczucie dyskomfortu, jak również i ogromnego bólu - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Karolina Spasiuk.

Jak dobrać stanik sportowy?

Niektóre modele staników sportowych kształtują biust na zasadzie enkapsulacji (piersi są ułożone w miseczkach, okolone fiszbinami), co pozwala zachować ładny i zaokrąglony kształt, w przeciwieństwie do modeli działających na zasadzie kompresji (spłaszczenia biustu). Mitem jest, że biustonosz sportowy zniekształca piersi. Odpowiednio dobrany model, może spełnić nawet funkcję estetyczną, ponieważ są klientki, które korzystają z biustonoszy sportowych na co dzień, niekoniecznie do uprawiania sportu.

- Przede wszystkim prawidłowo należy dobrać rozmiar, ponieważ nawet jeżeli byśmy mieli najlepszy biustonosz, najlepiej skonstruowany, z najlepszej firmy, najdroższej, a będzie on źle dobrany i nie będzie skonsultowany z brafitterką w profesjonalnym sklepie z brafittingiem, to on nie będzie spełniał swojej funkcji - mówiła w naszym programie ekspertka.

W zależności od potrzeby stopnia stabilizacji biustu można zdecydować się na stanik z fiszbinami lub bez. Również modele z miękką, jak i piankową miseczką są dostępne zarówno na małe, jak i większe piersi. Kluczowy jest przede wszystkim rodzaj aktywności, do której dobieramy odpowiedni model biustonosza sportowego . Warto zwrócić również uwagę na dopasowanie obwodu (ponieważ nie może być ani za ciasny, ani za luźny), a także na ramiączka.

- Dobrze, jak są szersze. Mogą też być wypełnione pianką, która dodatkowo też amortyzuje. Również ciekawym rozwiązaniem, które w wielu modelach już teraz można spotkać - zapięcie na krzyż, co dodatkowo stabilizuje biust, niweluje garbienie się i jakby zmusza nas do tego, żeby zachować prawidłową postawę również podczas ćwiczeń - dodała ekspertka.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości