Sposoby na cellulit tłuszczowy. Jak skutecznie się go pozbyć?

Cellulit tłuszczowy jest najlepiej znanym typem tego problemu. W przeciwieństwie do cellulitu wodnego dotyczy głównie osób otyłych i z nadwagą, a także tych, które gwałtownie przybrały na wadze. Powstaje w wyniku nierównomiernego odkładania się tkanki tłuszczowej pod skórą.

Ucisk okolic cellulitu tłuszczowego może również powodować ból. Aby pożegnać ten problem, czasami wystarczy zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne. Wyjątkiem może być sytuacja, w której tycie spowodowała choroba. Jak się pozbyć cellulitu tłuszczowego?

>>> Zobacz także:

Jak pozbyć się cellulitu tłuszczowego – domowe sposoby

Aby skutecznie pozbyć się cellulitu tłuszczowego, należy ustalić źródło kłopotów z wagą. Jeżeli przyczyna tkwi w niezdrowym, siedzącym trybie życia i wysokokalorycznej diecie, najlepszym pomysłem na zahamowanie problemu będzie wypracowanie zdrowszych nawyków. Jeśli jednak cellulit tłuszczowy pojawił się nagle lub pogłębia się pomimo zdrowego stylu życia, przyczyna może tkwić w chorobach, np. zaburzeniach pracy tarczycy. Nie obędzie się więc bez badań diagnostycznych.

Dodatkowo można zastosować domowe metody na pozbycie się cellulitu tłuszczowego, który już się pojawił np. na udach czy pośladkach. Jeden ze skuteczniejszych sposobów są domowe masaże, chociaż należy poświęcić na nie co najmniej 15–20 minut dziennie. Można wykonywać je wyłącznie za pomocą rąk albo wykorzystać domowe masażery bądź bańki chińskie, szklane czy silikonowe. Jednak ten ostatni sposób w niewprawnych rękach może być dość bolesny, a nawet zakończyć się powstaniem siniaków i krwiaków.

Do domowych masaży warto wykorzystać także specjalne preparaty o składzie skomponowanym właśnie pod kątem pozbywania się cellulitu tłuszczowego. Za jedną z najskuteczniejszych substancji uważa się popularną kofeinę. Działa ona wyszczuplająco, a przy tym poprawia napięcie i ukrwienie skóry. Doskonałym sposobem będzie również regularne stosowanie peelingów.

Cellulit tłuszczowy a profesjonalne zabiegi kosmetyczne

Tak samo, jak w przypadku domowych sposobów na pozbycie się cellulitu tłuszczowego, za najskuteczniejsze zabiegi kosmetyczne uważa się masaże. Jednak te wykonane profesjonalnie najprawdopodobniej dadzą wyraźniejsze, a przy tym szybsze efekty. Do najlepiej znanych zabiegów tego typu należy drenaż limfatyczny. Doskonale usprawnia on przepływ limfy, a przy tym nie tylko pomaga w pozbyciu się pomarańczowej skórki, lecz także ujędrnia ciało. Chociaż efekty zwykle widać nawet po jednym zabiegu, warto kontynuować ten sposób walki z cellulitem tłuszczowym i zdecydować się na co najmniej dziesięć sesji. Drenaż limfatyczny doskonale wpływa też na krążenie krwi, dzięki czemu zaleca się go osobom mającym kłopoty np. z opuchlizną nóg.

W salonie kosmetycznym można zdecydować się również na wspomniany już masaż bańkami chińskimi. Ten sposób na pozbycie się cellulitu tłuszczowego, jeśli wykonuje go profesjonalista, zwykle jest w pełni bezpieczny, a przy tym wyjątkowo skuteczny. Do przeciwwskazań należą m.in. stany zapalne skóry, żylaki, choroby serca, nowotwory czy hemofilia.

Na popularności zyskuje również masaż próżniowy, wykonywany zazwyczaj w gabinetach medycyny estetycznej. Jest to jednak zabieg zupełnie bezinwazyjny. Wykorzystuje on podciśnienie i przeprowadzany jest za pomocą specjalnej głowicy. Tak samo, jak masaż bańkami chińskimi, doskonale poprawia napięcie skóry. Przeciwwskazania do jego wykonania również nie są zbyt liczne, obejmują bowiem głównie choroby skóry i układu krążenia, nowotwory czy niewydolność narządów. Aby osiągnąć optymalne efekty, zazwyczaj zaleca się ok. 6 sesji.

Sposoby na cellulit tłuszczowy w medycynie estetycznej

Jeżeli cellulit tłuszczowy jest wyjątkowo uporczywy lub koniecznie trzeba go szybko usunąć, z pomocą może przyjść medycyna estetyczna. Jednymi z mniej inwazyjnych zabiegów będą te z użyciem ultradźwięków, które doskonale rozbijają grudki tłuszczu, dzięki czemu jest on znacznie łatwiej i szybciej usuwany z organizmu. Często łączone są one z radiofrekwencją, która dodatkowo rozgrzewa skórę, doskonale ją ujędrniając i wygładzając. Większość zabiegów ultradźwiękami odbywa się bez naruszania ciągłości tkanki, jednak niektóre zakładają wprowadzenie w nią igły, co pozwala dotrzeć głębiej, do źródła problemu.

Jedną z nowszych propozycji zwalczania cellulitu tłuszczowego są zabiegi z zastosowaniem lasera. Są one wyjątkowo szybkie, doskonałe efekty można bowiem osiągnąć po maksymalnie dwóch sesjach. Takie zabiegi również polegają na rozbijaniu grudek tłuszczu, ale za pomocą precyzyjnej wiązki. Ich dodatkowym plusem jest bardzo krótki okres rekonwalescencji lub nawet jego całkowity brak, a także utrzymywaniu się efektu przez co najmniej 12 miesięcy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości