Moda i Uroda

Domowe kosmetyki z sody - jak je przygotować? Sprawdź 3 pomysły

Moda i Uroda

Autor:
Teofila
Siewko
Soda i szczoteczka do zębów

Soda oczyszczona może być używana nie tylko do przygotowania wypieków. Ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i gospodarstwie domowym, np. do sprzątania. Sprawdź, jakie kosmetyki można zrobić z sody. 

Soda oczyszczona pozyskiwana jest ze złóż sody śnieżnej, czyli trony, która znajduje się bardzo głęboko pod ziemią. Dzięki jej pozyskiwaniu powstaje węglan sodu, który dalej jest rozpuszczany w wodzie i wzbogacany o dwutlenek węgla, a następnie mieszankę się płucze i suszy, dzięki czemu powstaje już ostateczna soda oczyszczona. 

Soda oczyszczona - działanie

Soda oczyszczona ma właściwości delikatnie żrące, przez co wykorzystywana jest do oczyszczania różnych powierzchni i zabrudzeń. Co więcej, substancja ta dzięki odczynowi zasadowemu pochłania nieprzyjemne zapachy oraz neutralizuje kwasy. Soda nie powinna być nakładana na podrażnienia i otwarte rany.

Zobacz wideo: Soda zdrowia i urody doda

Soda zdrowia i urody doda
Soda zdrowia i urody doda Soda oczyszczona ma wiele właściwości zdrowotnych, sprawdź jak można zastosować ją w kuchni i kosmetyce.

Soda ma też szerokie właściwości lecznicze - normalizuje pH w organizmie, niweluje problemy ze zgagą, odświeża oddech, łagodzi zmiany po ukąszeniach owadów, a ponadto może pomagać w leczeniu astmy. Może być stosowana do inhalacji i jako krople do nosa, działa łagodząco w bólach gardła i katarze. 

Domowe kosmetyki z sody oczyszczonej - maseczki i peelingi

W kosmetyce soda jest używana przede wszystkim do robienia domowych maseczek. Dzięki swoim lekko żrącym właściwościom pozwala na usunięcie martwego naskórka oraz nadmiaru łoju. W podstawowej wersji do sody wystarczy dodać odrobiny wody i gotową pastę nakładać na twarz i dekolt.

Z sody oczyszczonej można robić również domowe peelingi z olejami. Soda działa jak drobny peeling i dodatkowo powoduje usuwanie nadmiaru sebum. Warto jednak pamiętać, że nie jest polecana dla osób ze skórą delikatną, alergiczną i skłonną do podrażnień.

Sprawdź nasz pomysł na maseczkę: Maseczka z sody na twarz. Jak działa? Przepisy na maseczkę z sody

Domowe kosmetyki z sody oczyszczonej - szampon

Soda oczyszczona poprawia kondycję włosów - dokładnie oczyszcza je z martwego naskórka oraz nadmiaru sebum. Dodatkowo włosy po zastosowaniu sody dużo lepiej wchłaniają produkty odżywcze z masek i odżywek. Osoby z ciemnymi włosami dzięki takiemu szamponowi mogą uzyskać jasne refleksy.

Do przygotowania takiego szamponu dla osoby z włosami do ramion potrzebne będą 3 łyżki stołowe sody oczyszczonej oraz 9 łyżek wody. Składniki należy ze sobą wymieszać, a następnie nakładać na mokre włosy, zaczynając od nasady. Szampon powinien zostać na włosach przez około 2-3 minuty. W tym czasie można zrobić masaż głowy, co będzie działało jak delikatny peeling dla skóry głowy. Po tym czasie spłukać ciepłą wodą i przepłukać włosy wodą z octem w proporcjach 1:1. Na koniec koniecznie nałożyć odżywkę lub maskę.

Domowe kosmetyki z sody oczyszczonej - pasta do zębów

Soda oczyszczona to też dobry produkt do zrobienia domowej pasty do zębów. Nie tylko skutecznie zwalcza nieprzyjemny zapach z ust, ale także pozwala zetrzeć resztki pokarmowe z zębów i przestrzeni międzyzębowych. Należy jednak pamiętać, że taka pasta nie ma w sobie fluoru, który zabezpiecza szkliwo zębów.

Sodą oczyszczoną można wybielać zęby oraz umożliwia pozbycie się przebarwień. Można ją także wymieszać z odrobiną pasty do zębów i w ten sposób stosować co jakiś czas.

Domowa pasta do zębów może zostać zrobiona z wykorzystaniem oleju kokosowego, olejku miętowego oraz sody oczyszczonej w proporcji 1 łyżka, na 3 łyżki, na 3 krople. Taką pastą można być zęby do 3-5 razy w tygodniu. Ze względu na silne działanie sody, należy obserwować, czy na zębach nie pojawiają się przebarwienia lub nie stały się bardziej wrażliwe - w takiej sytuacji pastę należy jak najszybciej odstawić.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: BSIP/UIG/Getty Images

Pozostałe wiadomości