Tajemnice wizyty księcia Williama w Polsce. "Ta podróż to część nowej wizji"

Autor:
Daria
Pacańska
Kulisy wizyty księcia Williama w Polsce
Kulisy wizyty księcia Williama w PolsceDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Książę William pojawił się z niespodziewaną dwudniową wizytą w Polsce. Jego przybycie do naszego kraju wywołało niemałe poruszenie, ponieważ następca tronu Wielkiej Brytanii wykonał kilka symbolicznych gestów. Znawca rodziny królewskiej i były dziennikarz BBC Maciej Czajkowski opowiedział o kulisach tej podróży.

Dlaczego książę William pojawił się w Polsce?

Wizyta księcia Williama w Polsce nie była zapowiadana wcześniej, a że następca brytyjskiego tronu jest w naszym kraju dowiedzieliśmy się, kiedy już odwiedzał kolejne punkty na mapie Warszawy. Maciej Czajkowski potwierdził, że podróż ta była utrzymywana w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa. Wyjaśnił też główny cel wizyty księcia.

- Rodzina królewska do tej pory nie mieszała się w żadne sprawy, które ocierały się o politykę. Królowa w zeszłym roku, jeszcze przed śmiercią wydała takie oświadczenie, gdzie pozdrowiła Ukraińców. Król w pierwszą rocznicę wybuchu wojny powiedział, że to był niesprowokowany atak i wspiera Ukraińców. Ta podróż do Polski to jest właśnie część tej nowej wizji, gdzie wyraźnie wice król jest zaangażowany. Istotą sprawy było oczywiście wsparcie, pokazanie wyraźnego sygnału - wyjaśnił ekspert.

Książę wsparł także armię i pokazał, że docenia pracę żołnierzy. Wynika to z ogromnego szacunku, którym w Wielkiej Brytanii darzy się mundur. - Wszystkie działania armii historycznie skupiały się wokół prac dla społeczeństwa, nie dla grup politycznych - tłumaczył Czajkowski.

Gesty księcia Williama

Wszystkie podróże członków rodziny królewskiej organizowane są przez ministerstwo spraw zagranicznych. Dlatego ta wizyta nie jest tylko kurtuazyjną podróżą, ale ma też wymiar polityczny.

- To jest polityka małych kroków, ale dużych gestów, a te gesty są niezwykle ważne, bo to są emocje. Później, dzięki tym emocjom, podejmujemy różne decyzje. Jednym z takich gestów było pójście księcia Williama do bistro, które wspiera środowisko LGBTQ+, a pamiętajmy, że jest to pierwszy członek rodziny królewskiej, który się pokazał na okładce bardzo znanego brytyjskiego, gejowskiego, lifestylowego magazynu - wyjaśnił dziennikarz.

Nic nie jest przypadkowe i wszystkie gesty mają być elementem wsparcia dla poszczególnych grup społecznych. Jeśli jakiś krok księcia wydawał się spontanicznym, to trzeba wiedzieć, że takie wizyty są skrzętnie planowane.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości