Maść arnikowa i tabletki z arniki górskiej – jakie są ich właściwości?

Arnika górska - zbliżenie na kwiaty.
Fot. daniilphotos / Getty Images
Arnika górska bywa nazywana także kupalnikiem górskim lub pomornikiem. Ze względu na jej właściwości lecznicze, produkty na bazie arniki górskiej znajdują szerokie zastosowanie w medycynie oraz farmacji. Najczęściej sprzedawana jest w formie tabletek lub maści. Jakie korzyści płyną ze stosowania arniki górskiej i jakie jest jej znaczenie w kosmetyce?

Arnika górska rośnie głównie w centralnej i wschodniej Europie, na Syberii, a także w niektórych górskich lasach Kanady i Stanów Zjednoczonych. W Polsce miejscami jej naturalnego występowania są Sudety i Bieszczady. Ze względu na szerokie zainteresowanie leczniczymi właściwościami rośliny oraz wzrost jej popularności w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, arnika górska jest wpisana na listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Obecnie arnika wykorzystywana do produkcji kosmetyków, kremów, maści czy tabletek pochodzi ze specjalnych kontrolowanych upraw.

Arnika górska – po co i jak ją stosować?

Arnika górska już od wielu lat jest jedną z najbardziej cenionych roślin w medycynie. W zależności od formy, w której występuje, można wykorzystywać ją jako środek przeciwzapalny, przyspieszający gojenie ran lub pomagający łagodzić podrażnienia skóry. Stanowi dobrą alternatywą dla leków kupowanych w aptekach. Arnika górska jest bezpieczna w stosowaniu i nie wywołuje skutków ubocznych, które często towarzyszą stosowaniu innych produktów o podobnym działaniu, dostępnych bez recepty.

Zastosowanie maści arnikowej korzystnie wpływa na gojenie się ran po uderzeniach i otarciach. Maść, wsmarowana w bolące i stłuczone miejsce, łagodzi ból i zapobiega powstawaniu zakażenia. Świetnie sprawdzi się także w codziennym stosowaniu dla osób, które mają problemy z puchnięciem nóg, żylakami oraz owrzodzeniami związanymi z cukrzycą. Jej lecznicze działanie w tym przypadku spowodowane jest tym, że maść z arniki górskiej zmniejsza obrzęk i przyspiesza wchłanianie się toksyn oraz krwawień wewnętrznych. Jako środek przeciwbólowy roślina może być stosowana po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych, a także dla złagodzenia bólu mięśni i stawów, zwłaszcza po intensywnej aktywności fizycznej. Maść arnikowa może zostać przygotowana domowym sposobem. Do proszku z wysuszonych kwiatów rośliny wystarczy dodać odpowiednią ilość wazeliny lub kremu, a następnie wszystko dokładnie wymieszać.

Arnika górska w kosmetyce wykorzystywana jest głównie jako składnik kremów i maseczek. Czasami można znaleźć ją także w produktach, takich jak szampon czy odżywka do włosów. Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i łagodzące, sprawdzi się nawet u osób z problemami skórnymi, trądzikiem oraz łupieżem. Arnika w kosmetykach do twarzy działa przede wszystkim oczyszczająco i nawilżająco. Płyn do przemywania twarzy z arniki górskiej można przygotować samodzielnie w domu. W tym celu należy zagotować około 200 ml wody i zaparzyć w niej łyżkę rozdrobnionych kwiatów rośliny. Po 30 minutach napar należy przefiltrować, a po ostygnięciu można nakładać go bezpośrednio na twarz przy pomocy wacików kosmetycznych. Warto pamiętać o tym, aby przed pierwszym użyciem naparu z arniki górskiej przeprowadzić próbę alergiczną i by nie stosować go na ostre stany zapalne skóry oraz na otwarte rany.

Zobacz film: Zioła w kosmetykach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Arnika górska – właściwości

Arnika górska ma wiele właściwości leczniczych, które sprawiają, że chętnie wykorzystuje się tę roślinę podczas produkcji środków farmakologicznych oraz w roli głównego składnika kosmetyków. Na rynku dostępne są także wysuszone kwiaty rośliny, dzięki którym możliwe jest samodzielne przygotowanie maści czy naparów. Do leczniczych właściwości arniki górskiej należą:

· pobudzenie i poprawa krążenia krwi, a w efekcie redukowanie siniaków i obrzęków,

· zmniejszanie bólu po urazach i uderzeniach, a także łagodzenie długotrwałego bólu w stawach i mięśniach, związanego z przetrenowaniem,

· działanie przeciwzapalne,

· działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze,

· obkurczanie naczyń krwionośnych.

Arnika górska – zastosowanie wewnętrzne

Arnikę górską można stosować na dwa sposoby – zewnętrznie oraz wewnętrznie. Wewnętrzne zastosowanie arniki górskiej to przede wszystkim przyjmowanie ziół w formie tabletek, a także przygotowywanie herbaty lub nalewki z kwiatów rośliny. Herbata z arniki górskiej wspomaga krążenie oraz poprawia wydolność serca, można stosować ją także do płukania gardła. Z kolei nalewka z arniki doceniania jest za swoje właściwości przeciwzapalne. Tabletki z arniki górskiej stosowane są głównie jako środek homeopatyczny do obniżania gorączki oraz do wspomagania leczenia zaburzeń psychicznych.

Arnika górska – przeciwwskazania

Ze względu na wysoką toksyczność, należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania olejów z arniki górskiej i nigdy nie stosować ich wewnętrznie. Nawet niewielkie dawki mogą być przyczyną nieodwracalnych zniszczeń organizmu. Kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią nie powinny stosować produktów na bazie arniki górskiej, a także przyjmować ziół rośliny w ich czystej postaci. Nie zaleca się również podawania naparów i herbat z arniki górskiej dzieciom poniżej 3. roku życia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla