Zbigniew Roman

  Zbigniew Roman

  Od byłego współmałżonka można domagać się alimentów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby sąd je zasądził? Kto nie może się ich domagać? Czy jest wśród tych osób małżonek, który zawarł nowy związek małżeński? Zapytaliśmy o to mec. Zbigniewa Romana.

  Niejednemu z nas przytrafiła się wywrotka na śliskim chodniku, w wyniku której doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu. Niestety nie każdy wie, że w takiej sytuacji możemy starać się o odszkodowanie. A możemy. Od kogo? Jak udowodnić, że istnieje związek między upadkiem a uszczerbkiem na zdrowiu? Jakiej wysokości odszkodowania możemy żądać? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN mec. Zbigniewa Romana.

  Proces "Froga" oskarżonego o sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy drogowej trwa już niemal trzy lata. Biegły, który zeznawał w miniony wtorek nie zauważył niczego, co mogłoby taką katastrofę spowodować. Czy to oznacza, że "Frog" nie zostanie ukarany? Rozmawialiśmy o tym z prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych i Kolizjach Januszem Popielem i adwokatem Zbigniewem Romanem. Jak ocenili opinię biegłego?

  Podczas zatrzymania Igora Stachowiaka nie były przestrzegane żadne procedury. Sam zatrzymany również prawdopodobnie nie wiedział, jakie prawa mu przysługują. Dlatego właśnie do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy mec. Zbigniewa Romana, który powiedział, jak powinna wyglądać procedura zatrzymania, jakie obowiązki ma funkcjonariusz, a jakie prawa zatrzymywany, by tragedia z wrocławskiego komisariatu już nigdy się nie powtórzyła.

  Obecnie około miliona dzieci w Polsce nie otrzymuje zasądzonych alimentów, a ściągalność zaległości jest na poziomie blisko 20 proc. Zmiana kodeksu karnego uchwalona właśnie przez Sejm może pomóc w egzekwowaniu świadczeń alimentacyjnych i zapobiec uchylaniu się od ich płacenia. Jakie sankcje przewiduje nowelizacja? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Zbigniewa Romana.

  Kilka dni temu Paweł Surgiel zwrócił strażnikom miejskim uwagę, ponieważ swoim radiowozem blokowali miejsca parkingowe. W wyniku wymiany zdań, Pan Paweł został dotkliwie pobity przez mundurowych. O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: „Łowcę radarów” Emila Rau i adwokata Zbigniewa Romana. Zapytaliśmy ich o uprawnienia straży miejskiej i częstotliwość agresywnych zachowań przedstawicieli tej formacji.

  W Polsce lawinowo rośnie liczba ubezwłasnowolnionych - obecnie ponad 87 tys. osób jest pozbawionych prawa decydowania o sobie. O komentarz do tych danych poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: adwokata Zbigniewa Romana i psychiatrę dra n. med. Dariusza Wasilewskiego. W czasie rozmowy dowiedzieliśmy się również, kto i z jakich powodów może zostać ubezwłasnowolniony oraz jaka jest procedura o ubezwłasnowolnienie.

  Ta zbrodnia zszokowała opinię publiczną. Ojciec, będąc pod wpływem narkotyków, zabrał swoją pięcioletnią córką na spacer. W pewnym momencie wpadł w szał i brutalnie zamordował swoje dziecko. W czasie przesłuchania zeznał, że jest uzależniony od marihuany. Biegli uznali, że podczas morderstwa, z powodu odurzenia marihuaną, podejrzany nie miał zdolności do rozpoznania swojego czynu. Ta opinia przybliża Mariusza L. do wolności. Co o tej sprawie myślą goście Dzień Dobry TVN mecenas Zbigniew Roman i psychiatra dr Hubert Maria Kowalczys? Czy rzeczywiście marihuana może spowodować niepoczytalność i, czy prawo jest w takiej sytuacji bezradne?

  W piątek, sąd w Pretorii orzekł, że Oscar Pistorius jest winny nieumyślnego spowodowania śmierci swojej dziewczyny Reevy Steenkamp. O prawnych i psychologicznych aspektach tej sprawy rozmawialiśmy z psycholog Katarzyną Miller i adwokatem Zbigniewem Romanem.