Zbigniew Gaciong

  Zbigniew Gaciong

  Jak zbadać stężenie witaminy D w organizmie, czy pomaga ona przy odchudzaniu i czy można ją przedawkować? Gościem Dzień Dobry TVN był internista - profesor Zbigniew Gaciong: "W Polsce niedobór witaminy D występuje, na szczęście, rzadko. (...) Witamina D powstaje u nas w skórze i wystarczy 15 minut słońca dziennie, żeby wytworzyć odpowiednią ilość". Jak najlepiej uzupełnić jej ewentualne braki? Jak dawkować leki i suplementy?

  Lipodemia to obrzęk tłuszczowy obejmujący nogi i pośladki. Czy choroba ma podłoże genetyczne? Jak ją odróżnić od otyłości? Czy są skuteczne metody pozbycia się obrzęku lipidowego? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN specjalistę chorób wewnętrznych prof. Zbigniewa Gacionga.

  Nerki pełnią w naszym organizmie wiele istotnych funkcji, m.in. usuwają z moczem szkodliwe produkty przemiany materii, regulują objętość płynów ustrojowych i mają wpływ na ciśnienie tętnicze krwi. Niestety - tak jak inne organy - narażone są na choroby. Jakie? Jak dbać o nerki? O tym w Dzień Dobry TVN mówił prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Najczęściej przeziębiamy się w okresie jesienno-zimowych. O przyczynach przeziębień i minimalizowaniu ryzyka zachorowania rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN prof. Zbigniewem Gaciongiem z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Coraz więcej rodziców decyduje się na to, by nie szczepić swoich dzieci. Usprawiedliwiają to złym wpływem szczepionek na zdrowie dziecka. Co zatem robić? Szczepić czy nie szczepić? Czy przedszkola nie powinny przyjmować dzieci, które nie są szczepione? O tym rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN prof. dr hab. med. Zbigniewem Gaciongiem - lekarzem chorób wewnętrznych, kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.