wojna w Syrii

    wojna w Syrii

    Zaatari to miasto, które powstało zaledwie 5 lat temu. Dziś liczy ponad 80 tysięcy mieszkańców i jest 4 pod względem wielkości miastem w Jordanii. Na początku był to obóz dla uchodźców uciekających przed wojną w Syrii. Na ulicach trudno jest zobaczyć samochód. Syryjczycy poruszają się tu przede wszystkim za pomocą rowerów. Dlaczego mieszkańcy Zaatari nie uciekli do Europy? Co wiedzą o Europie i życiu uchodźców na Starym Kontynencie? Na miejscu był reporter "Czarno na białym" Jacek Tacik. W Dzień Dobry TVN powiedział między innymi, jaki widok najbardziej wzruszył go podczas pobytu w Małej Syrii.

    Arabistka i tłumaczka Anna Wilczyńska oraz jej mąż dziennikarz Karol Wilczyński przyjechali do Aleppo na zaproszenie organizacji humanitarnych. Podczas pobytu w Syrii natknęli się na małoletnie rodzeństwo, które przez dwa miesiące samodzielnie starało się przetrwać w ruinach miasta. Ile lat miały dzieci? W jakich warunkach żyły? Co się teraz z nimi dzieje? Czego najbardziej potrzebują? Małżeństwo Wilczyńskich zaprosiliśmy do Dzień dobry TVN, by powiedzieli o pomocy dla syryjskich dzieci. Obok nich usiadła Magdalena Piwkowska, która organizuje zbiórkę dla rodzeństwa.

    Wojna zniszczyła ich dzieciństwo i uniemożliwiła edukację. Czy będą w stanie nadrobić zaległości i rozpocząć normalne życie? Dzień Dobry TVN udało się do Społecznego Gimnazjum "Raszyńska" w Warszawie aby zobaczyć jak syryjskie dzieci radzą sobie w polskich szkołach.