Tomasz Sobierajski

  Tomasz Sobierajski

  W ostatnich tygodniach w mediach zawrzało na temat rasistowskich zachowań Polaków. Czy rzeczywiście obcokrajowcy przebywający w naszym kraju powinni czuć się zagrożeni? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN, socjologiem Tomaszem Sobierajskim.

  Zmieniać, czy nie zmieniać? Jak do faktu zmiany nazwiska po ślubie, odnoszą się: Ida Nowakowska-Herndon i Agata Rubik. Czym kierowały się podejmując tę decyzję? Natomiast o tym, co zmieniło się w tej kwestii na przestrzeni lat, opowiedział nam Tomasz Sobierajski. Czy to prawda, że Piotr Rubik "poderwał" Agatę ... na nazwisko? :)

  W latach 90. Kelly Family odnosiło sukcesy na całym świecie. Grupa stała się ikoną pop kultury. Paddy Daddy tworzył skład legendarnego, rodzinnego zespołu. Jak wokalista wspomina czasy największej popularności zespołu? Czy tęskni za tamtym okresem? Dlaczego spędził 6 kilka lat w klasztorze? I co robi na Światowych Dniach Młodzieży? Z Michaelem Patrickiem Kelly rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry Wakacje Katarzyna Olubińska.

  Przez cały miniony sezon badaliśmy zachowania ludzi w zaaranżowanych przez nas sytuacjach w ramach cyklu "Jacy Polacy". Jak to jest z naszym marudzeniem, przesądnością i uczciwością? Wyniki są optymistyczne czy pesymistyczne? O podsumowanie cyklu poprosiliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego.

  Każdemu przytrafia się zapomnieć tekstu, który ma zaraz wygłosić lub wyśpiewać. Co robi w takich sytuacjach wokalista zespołu Video Wojciech Łuszczykiewicz, któremu - jak sam się przyznaje - często zdarzają się takie wpadki na scenie? Natomiast socjolog Tomasz Sobierajski radził, jak przekuć taką porażkę w sukces. Do swojej "wtopy" przyznał się również prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak :)

  Jak reagujemy, gdy młodej dziewczynie podwinie się spódnica tak wysoko, że widać jej pośladki? Czy zwrócimy uwagę, gdy z torebki wypadną jej podpaski? Tego typu sytuacje są bardziej krępujące dla bohaterki zajścia czy dla świadków? Okazuje się, że podczas przeprowadzanego eksperymentu większą wyrozumiałością wykazywały się kobiety. Dlaczego mężczyźni tak rzadko reagowali na kobiece wpadki? I co mówi savoir-vivre? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dr Irena Kamińska-Radomska, mentorka w programie „Project Lady” i Tomasz Sobierajski, socjolog.

  Widok kobiety ciężarnej palącej papierosa powinien bulwersować. Ale niestety nie zawsze tak jest. Dlaczego? Zapytaliśmy o to socjologa Tomasza Sobierajskiego. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy również ginekologa dra Grzegorza Południewskiego, aby powiedział o skutkach palenia papierosów w ciąży.

  Sklepikarze żalą się, że złodzieje są coraz bardziej zuchwali i nawet nie kryją się z tym, że mają zamiar wyjść z towarem, za który nie zapłacili. Zatem, jak właściciele sklepów mogą bronić się przed kradzieżami? Czy mogą zatrzymać złodzieja do czasu przyjazdu policji? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN podinspektor Magdalenę Bieniak z Komendy Stołecznej Policji. Natomiast z socjologiem Tomaszem Sobierajskim zastanawialiśmy się, z jakich powodów Polacy kradną.

  Według statystyk w 2015 roku - ok. 11 tys. mężczyzn było ofiarami przemocy domowej. Prawdopodobnie dane te nie odzwierciedlają prawdziwej sytuacji, ponieważ wielu panów nie przyznaje się do tego, że są bici, czy wyśmiewani przez partnerki. Gości Dzień Dobry TVN psychoterapeutę i szefa Fundacji Masculinum Jacka Masłowskiego oraz socjologa Tomasza Sobierajskiego zapytaliśmy o formy przemocy wobec mężczyzn i powody większego przyzwolenia na agresywne zachowanie kobiet niż mężczyzn. Marcin Prokop zdradził, co zamiast ręki podniosła na niego Dorota Wellman.

  Ponoć ludzie czują się najbardziej komfortowo, zachowując dystans co najmniej metra i 20 centymetrów od obcej osoby. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pisarkę Katarzynę Lengren i socjologa dr Tomasza Sobierajskiego, aby zapytać, czy - według nich - każdy człowiek posiada przestrzeń osobistą, dlaczego niektórzy ludzie przekraczają jej granice i w jaki sposób reagować, gdy dotyka nas ktoś obcy. Zastanawialiśmy się również, czy inaczej zachowamy się w stosunku do osoby atrakcyjnej.

  Jakie reakcje wzbudza w nas dziecko pozostawione bez opieki? Zobaczcie, jak reagujemy na widok błądzącego ulicami dziecka, a jak na dziecko, które błąka się po centrum handlowym. Rozmawialiśmy na ten temat z socjologiem Tomaszem Sobierajskim.

  Szczepienia to temat, który budzi ogromne emocje i kontrowersje. Posłowie ruchu Kukiz'15 powołali sejmowy zespół ds. bezpieczeństwa programu szczepień ochronnych, którego celem ma być doprowadzenie do dialogu na temat szczepień. Naszymi gośćmi byli: Izabela Filc-Redlińska, autorka książki o szczepieniach i socjolog, dr Tomasz Sobierajski. Czy na ten temat można w ogóle rozmawiać bez emocji?

  Czy Polacy są wrażliwi i cierpliwi dla ludzi w podeszłym wieku? Czy chętnie im pomagamy? Sprawdziliśmy to w naszym eksperymencie. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: socjologiem Tomaszem Sobierajskim i Albertem Światopełkiem-Czetwertyńskim, założycielem fundacji pomagającej osobom starszym, rozmawialiśmy o tym, jak pomagać starszym, by nie poczuli się upokorzeni.

  Wiele osób, widząc agresywne zachowania na ulicy, nie reaguje. Zazwyczaj wynika to z obawy, że same mogą stać się obiektem agresji. Jakie są inne powody braku reakcji? Zapytaliśmy o to goszczących w Dzień Dobry TVN: uczestnika MasterChefa Piotra Sajdaka, który stracił rękę, gdy stanął w obronie koleżanki i socjologa Tomasza Sobierajskiego.

  Prawie każdy z nas choć raz w życiu kupił los na loterii. Na co przeznaczylibyśmy ewentualną wygraną? Zapytaliśmy o to Tomasza Sobierajskiego. Czy kupując więcej niż jeden zakład zwiększamy swoją szansę na zwycięstwo? Sprawdzić to postanowili nasi goście. Patryk Suliga i Kamil Chrustowski zainwestowali w grę 1250 zł. Jaki był efekt przeprowadzonego doświadczenia?

  W internecie ogromną popularnością cieszy się video zatytułowane "Chytra baba z Radomia" ukazujące przybyłą na miejską wigilię kobietę, która sięga po trzy butelki napoju. Podobnie jest z filmami, na których widać tłumy walczące na wyprzedażach. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się takiemu zachowaniu, dlatego w kolejnym odcinku cyklu Jacy Polacy wzięliśmy je na warsztat. W Dzień Dobry TVN wraz z socjologiem Tomaszem Sobierajskim i psychoterapeutą Robertem Rutkowskim zastanawialiśmy się, czy zachłanność jest naszą narodową cechą i czy nad takim zachowaniem można zapanować.

  Święta Bożego Narodzenia zawsze nas zaskakują i jak co roku, z szałem w oczach wpadamy w tłum i szukamy prezentów. Dlaczego tak się dzieje? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to socjologa dr Tomasza Sobierajskiego. Natomiast dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Marek Tejchman powiedział nam, co w tym roku Polacy kupują na święta. Zobaczcie, jaką teorię na zakup prezentów w ostatniej chwili ma Marcin Prokop.

  Według statystyk aż 78 proc. Polaków uważa szczęście rodzinne za najważniejszą wartość w życiu. Wedle tradycji, przy wigilijnym stole zostawiamy miejsce dla nieznajomego. Postanowiliśmy sprawdzić, jak zareagujemy, gdy ktoś faktycznie zapuka do naszych drzwi. O polskiej gościnności w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Tomaszem Sobierajskim, socjologiem oraz Katarzyną Pawlikowską, specjalistą ds. kobiecej komunikacji.

  Jak pokazują badania, większość z nas wierzy w choć jeden przesąd. Skąd wzięły się przesądy? Dlaczego tak bardzo się nimi sugerujemy? I czy ufamy horoskopom? Socjolog Tomasz Sobierajski oraz reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger przygotowali dla mieszkańców Warszawy małą prowokację. Czy reakcje przechodniów ich zaskoczyły?

  Słuchanie wciąż narzekającej osoby potrafi wprawić w zły nastrój i skutecznie wyssać energię. O to jak się przed tym ustrzec zapytaliśmy psychologa i coacha Mateusza Grzesiaka i socjologa Tomasza Sobierajskiego, którzy zasiedli na kanapach Dzień Dobry TVN. Jak marudę zaszczepić optymizmem? Czy marudzenie związane jest z wiekiem, czy osobowością?

  W ostatnim czasie aktywność fizyczna Plaków znacznie wzrosła. Jednak nadal nie jest to wynik zadowalający. Z czym mamy największy problem? Gdzie szukać motywacji i jak wyrobić w sobie nawyk uprawiania sportu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Tomasza Sobierajskiego, socjologa i Dana Millmana, mistrza świata w gimnastyce, coacha i pisarza.

  Jak to jest z tą naszą polską uczciwością? Postanowiliśmy to sprawdzić przeprowadzając pewną prowokację. Jak reagowali warszawiacy na widok leżącego na ulicy portfela? Jak pod względem uczciwości wypadamy na tle państw europejskich? Zapytaliśmy o to Tomasza Sobierajskiego, socjologa i Jakuba Poradę, dziennikarza.

  Piotr Pielichowski zamierzał otworzyć studio-restaurację. Jednak mieszkańcy apartamentowca, w którym miał restaurator kupił lokal powiedzieli stanowcze "NIE!". W odpowiedzi na ich protest Pan Piotr zapowiedział, że w tej sytuacji nie będzie restauracji, za to będzie lumpeks. Skąd wziął ten pomysł? Jaka jest reakcja właścicieli apartamentów? Co restaurator szykuje w Wigilię? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Podobno Polacy coraz częściej zdradzają. Z badań wynika, że już niedługo problem zdrady dotknie cztery na pięć małżeństw już w ciągu 5 lat po ślubie. Dlaczego ludzie zdradzają? Czy obecnie zdrada jest bardziej akceptowana przez społeczeństwo? Jakie są najczęstsze symptomy zdrady? Zapytaliśmy o to socjologa Tomasza Sobierajskiego, seksuologa Monikę Staruch i detektyw Annę Figielską, których gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Z kim Marcin Prokop zamierza jutro zdradzić Dorotę Wellman?

  Według statystyk Polacy pracują więcej niż mieszkańcy innych krajów wysokorozwiniętych - średnio ok. 2 tys. godzin rocznie. Z czego to wynika? Czy to oznacza, że również jesteśmy przy tym bardziej produktywni? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN socjologa Tomasza Sobierajskiego.

  Przyjęło się, że napiwek powinien wynosić przynajmniej 10% kwoty rachunku - tę zasadę zna chyba każdy, kto chociaż raz jadł w restauracji, czy kawiarni. A co jeśli korzystamy z usług fryzjerów, czy kosmetyczek? Czy należy im dawać napiwki? Czy należy je dawać każdemu, czy tylko osobom, które sobie na to zasłużą? Czy działa on motywująco? Zapytaliśmy o to m.in. psychologa biznesu Miłosza Brzezińskiego i socjologa Tomasza Sobierajskiego.

  Jutro: Magda Cielecka prosto z Broadwayu o tym, jak to jest odnieść sukces w USA. Ponadto: najbogatsza kobieta w Polsce. Jak żyje i jak pracuje Grażyna Kulczyk. W programie także: Zdzisława Sośnicka wciąż zaskakuje i zachwyca oraz Maciej Mazur i Tomasz Sobierajski o tym, dlaczego sąsiedzi uwielbiają się podglądać. Zapraszamy jutro od 8:00. Program poprowadzą: Anna Kalczyńska i Robert Kantereit.

  Zacznę chodzić na siłownię. Przeczytam zaległe książki. Nauczę się języka obcego. A jakie wakacyjne postanowienia mają nasi goście: Maciej Miecznikowski, Zuzanna Bijoch i Tomasz Sobierajski? Ile z nich doczeka się realizacji, a ile pójdzie w niepamięć? Czy ich zawód ułatwia im, czy raczej utrudnia dotrzymywanie obietnic wakacyjnych?

  Gwizdy, cmokanie, niewybredne, chamskie, wulgarne komentarze pod adresem kobiet czy dziewcząt - niektórzy mężczyźni tak poodrywają kobiety. Tylko że to już nie podryw, a przemoc i molestowanie seksualne. Jego ofiarą pada aż 85 proc. kobiet w Polsce. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: socjolog Tomasz Sobierajski oraz muzyk Norbi. Jak walczyć ze słowną agresją i mową nienawiści?

  81 procent kobiet twierdzi, że chce faceta wrażliwego i męskiego jednocześnie. Przecież to się nie wyklucza! Udowodnili to nasi goście: Wojciech Olejniczak, Mariusz Czerkawski oraz Tomasz Sobierajski.