Tomasz Rożek

  Tomasz Rożek

  Na całym świecie - także w Polsce - testowana jest kamizelka, która ratuje życie osobom mającym problemy kardiologiczne. W przypadku wykrycia oznak zawału zostają uruchomione - umieszczone w niej - elektrody, które „podają" pacjentowi impuls elektryczny (analogiczny do tego jaki podaje defibrylator). O fenomenie tej kamizelki powiedział w Dzień Dobry TVN kierownik Kliniki Elektrokardiologii Uniwersytetu Medycznego W Łodzi prof. Jerzy Krzysztof Wranicz. W studiu gościliśmy także fizyka Tomasza Rożka, którego zapytaliśmy o przyszłość "inteligentnej odzieży" wspieranej przez elektronikę.

  Jeszcze do niedawna tablica Mendelejewa zawierała 114 pierwiastków o liczbach atomowych od 1 do 112 oraz 114 i 116. W grudniu 2015 roku Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej potwierdziła "odkrycie" kolejnych. O nowych pierwiastkach i ich wyprodukowaniu powiedział w Dzień Dobry TVN dr fizyki Tomasz Rożek.

  Ostatnio sporo mówi się o tym, że w ziemię może uderzyć burza słoneczna o ogromnej mocy. O jej ewentualnych skutkach dla cywilizacji rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z fizykiem Tomaszem Rożkiem. Którego z naszych gości nie jest w stanie wyłączyć nawet najsilniejsza burza słoneczna? ;)

  Najbardziej zanieczyszczone regiony Polski to Dolny i Górny Śląsk oraz Małopolska. To bardzo niepokoi ich mieszkańców, którzy muszą oddychać skażonym powietrzem. Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak zapytał fizyka Tomasza Rożka, co to jest smog, skąd się bierze oraz komu najbardziej zagraża. Czy wiecie, jak wygląda maska chroniąca przez zanieczyszczonym powietrzem po dwóch tygodnia używania? Która z masek jest najlepsza?

  W 1986 roku w Czarnobylu doszło do największej katastrofy atomowej w historii. Awaria w elektrowni atomowej uwolniła olbrzymie ilości promieniowania. W obawie przed nim z terenów wokół elektrowni ewakuowano kilkaset tysięcy ludzi. Co się zmieniło od tamtego czasu? O tym w Dzień Dobry TVN producent TVN Turbo Armin Kurasz i dziennikarz Jacek Podemski, którzy nakręcili film "Czarnobyl - wstęp wzbroniony". Doktor fizyki Tomasz Rożek powiedział nam o zagrożeniach, jakie wiążą się z wybuchem w elektrowni atomowej.

  Ekspert Dzień Dobry TVN fizyk dr Tomasz Rożek pokazał kilka sztuczek z balonami. Jak przykleić do balonika szklankę, nie używając przy tym kleju? Jak wsadzić do balonika szpilkę, by nie było efektu BUM?

  Co zrobić, by wykonany w domu statek, bez naszej pomocy, wpłynął do butelki? Zobaczcie to w eksperymencie eksperta Dzień Dobry TVN fizyka Tomasza Rożka.

  Wielu palaczy wie, że ich nałóg szkodzi zdrowiu, mimo to nie rzucają palenia. Być może przekona ich do tego eksperyment eksperta Dzień Dobry TVN fizyka Tomasza Rożka. Jakie związki w papierosie są szkodliwe dla zdrowia? W jaki sposób Marcin Prokop przysłużył się eksperymentowi? Koniecznie zobaczcie!

  Gościem Dzień Dobry TVN był fizyk Tomasz Rożek, którym opowiedział nam o wynalazkach stworzonych specjalnie dla astronautów, które później wykorzystujemy w naszym życiu codziennym. Jakie przedmioty codziennego użytku zawdzięczamy naukowcom pracującym przy misjach kosmicznych?

  Nasz ekspert fizyk dr Tomasz Rożek wraz ze swoimi małymi asystentami wyjaśnił i pokazał, jak zrobić lampę lawę. Dlaczego dolewając olej do wody mikstura się nie wymiesza? I co sie stanie, gdy do roztworu wrzucimy tabletkę musującą? Czy otrzymamy pożądany efekt lawy?

  Robienie baniek mydlanych to jedna z ulubionych zabaw dzieci. Nasz ekspert zademonstrował, jak samodzielnie zrobić je w domu. Fizyk Tomasz Rożek zapewnia, że według jego przepisu są najlepsze! :) Dlaczego bańki mydlane tak szybko pękają? Czy Zuzia i Jaś, dzieci Tomasza Rożka, były zadowolone z zabawy?

  Co się dzieje ze zdjęciem, które wrzucimy do Internetu? Czy nasza aktywność i wizerunek są analizowane w sieci? Czy wizerunek może zostać bezprawnie wykorzystany? O aplikacjach mobilnych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z naszym gościem fizykiem Tomaszem Rożkiem.

  Wiecie na jakiej zasadzie działa termometr? W swoim "domowym laboratorium" dr Tomasz Rożek pokazał nam dziś, krok po kroku, jak stworzyć domowy termometr. Do tego prostego doświadczenia będziemy potrzebowali: słomkę, butelkę, plastelinę, miskę z ciepłą wodą, miskę z zimną wodą i farbę do zabarwienia wody. Do dzieła!

  Wydawało się, że dźwięk można tylko usłyszeć, ale fizyk Tomasz Rożek udowodnił, że można go również zobaczyć. Jaką sztuczkę pokazał widzom Dzień Dobry TVN?

  Dlaczego tracimy dane z komputera bądź telefonu? Jakie są tego najczęstsze przyczyny? Czy nie potrafimy posługiwać się z przenośnikami danych, a może to nośniki są coraz gorszej jakości? Czy przed ich utratą można się w jakikolwiek sposób uchronić? Czym są "chmury" i dyski wirtualne oraz, co zrobić, gdy telefon wpadnie nam do wody? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy fizyka Tomasza Rożka.

  Jaki jest przepis na suchy piasek? Jak zrobić zamek z piasku, którego nie rozmyje deszcz? I co to wszystko ma wspólnego z odzieżą, która nie nasiąka wodą? Zobaczcie kolejną sztuczkę dr Tomasza Rożka.

  Deszcz i śnieg mają swój początek w chmurach. Ale żeby para wodna zmieniła się w opady potrzeba czegoś jeszcze. Czego? O tym w studiu Dzień Dobry TVN Tomasz Rożek z asystentami. Wybudował też w domu wulkan! Czy wybuchł?

  Zima to oblodzone i zaśnieżone ulice, które niewłaściwe konserwowane mogą prowadzić do tragedii. Dlaczego akurat sól topi lód? W studiu Dzień Dobry TVN fizyk dr Tomasz Rożek wykonał niezwykły eksperyment. A co piasek robi z lodem?

  Naukowcy z Politechniki Krakowskiej odnaleźli w okolicach Krakowa tuf wulkaniczny i wytworzyli z niego geopolimer o niezwykłych właściwościach. O tym, czym są geopolimery i z czego można je wytworzyć oraz do czego stosować opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN: prof. Janusz Mikuła, dr inż. Dariusz Mierzwiński oraz Tomasz Rożek.

  Doktor Tomasz Rożek i młody naukowiec Łukasz Kandefer pokazali w Dzień Dobry TVN kilka ciekawych eksperymentów. Dlaczego należy dopompować opony, kiedy robi się zimno? Co się stanie, kiedy różę wsadzimy do ciekłego azotu? Co powstanie, kiedy do azotu dolejemy gorącą wodę? I co mówią osoby tuż przed zrobieniem eksperymentu?

  Czy to jest przyciąganie magnetyczne? Jaki związek przyciąganie przedmiotów może mieć z ludzkim potem? Czy te przedmioty są po prostu przyciągane do ciała? Czy ma to związek z postawą ciała jaką przyjmują ludzie, którzy przyciągają przedmiotu? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Tomasz Rożek. Dlaczego te przedmioty zawsze są przystawiane do gołej skóry i to pod skosem?

  To miejsce trzeba zobaczyć bez względu na pogodę. Fizyk Tomasz Rożek wybrał się w podróż do Torunia, miasta Mikołaja Kopernika, w którym znajduje się dom astronoma i planetarium, które jest jedną z największych atrakcji turystycznych Torunia. Co jest największą atrakcją toruńskiego planetarium?

  Czujnik parkowania to ucho nietoperza, sieć pająka może pomóc budować mosty, a źdźbło trawy drapacze chmur. Gekony natomiast mogą się przyczynić do naszego bezpieczeństwa na drodze. O co chodzi? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. Rożka, który wie wszystko!

  Obecny w napojach, stosowany do chłodzenia. Niezbędny do życia roślinom. Niewidoczny i bezwonny. Skąd więc wiemy, że istnieje? W studiu Dzień Dobry TVN dr Tomasz Rożek omówił właściwości fizyczne, zastosowanie i pochodzenie dwutlenku węgla, czyli popularnego CO2.

  Jak działają narty śniegowe, a jak narty wodne? Co je różni, a co dzieli? Od czego zależy długość skoków skoczków narciarskich? Czym są lawiny? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. Tomasza Rożka.

  Sportowcy na całym świecie biją kolejne rekordy, przekraczając swoje możliwości i ustanowione wcześniej limity. Czy istnieją jednak bariery, których żaden sportowiec nie jest w stanie przełamać? W studiu Dzień Dobry TVN dr Tomasz Rożek opowiedział o energii wykorzystywanej w sporcie.