stephen hawking

  stephen hawking

  Profesor Maciej Dunajski to polski naukowiec pracujący na Uniwersytecie Cambridge. Przez wiele lat był w tej samej grupie badawczej co Stephen Hawking. Panowie cenili się zawodowo i lubili prywatnie. Kiedy się poznali? W jakich okolicznościach? W jaki sposób się porozumiewali? Jak wyglądały relacje Hawkinga ze studentami? Z prof. Dunajskim spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  W środę 14 marca zmarł Stephen Hawking, jeden z najwybitniejszych umysłów naszych czasów. Stephen Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej. Był najbardziej znanym na świecie naukowcem i popularyzatorem nauki. W prosty i zrozumiały sposób potrafił wytłumaczyć tajniki wszechświata i fizyki kwantowej. Był też jednym z pierwszych fizyków, którzy znaleźli drogę do mediów. W jaki sposób? Porozmawialiśmy o tym w studiu Dzień Dobry TVN z dr Jakubem Bochińskim, kierownikiem Edukacji Centrum Nauki Kopernik.

  Stephen Hawking, wybitny brytyjski naukowiec, zmarł w rocznicę urodzin Alberta Einsteina i w Dniu Liczby Pi. Na uwagę zwraca fakt, że Hawking urodził się trzechsetną rocznicę śmierci Galileusza. Czy daty urodzin i śmierci determinują nasze życie? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Anny Grzywaczewskiej-Ciuciury, znanej jako astrolog Merkurja, która zdradziła też, dlaczego od 17 marca wszyscy poczujemy się lepiej.

  "Jeśli odwołamy się do wyobraźni, wszytko można wytłumaczyć" powiedział w Dzień Dobry TVN Christophe Galfard. Naukowiec jest uczniem Stephena Hawkinga. W tym miesiącu premierę miała jego książka "Wszechświat w twojej dłoni", w której w prosty sposób tłumaczy działanie wszystkiego, co nas otacza. Czy funkcjonowanie Wszechświata można wytłumaczyć osobie, która nie wie nic o fizyce, chemii, biologii, astronomii i matematyce? Jak czulibyśmy się w czarnej dziurze? Jak poznał Stephena Hawkinga?

  W sobotę z Dzień Dobry TVN: duży Żyła ocenia, jak skacze mała Żyłka. Oprócz tego, filmowa żona o tej prawdziwej żonie genialnego Stephena Hawkinga. W programie także miłość, muzyka i wspólna pasja - Maria Sadowska z mamą, a na koniec sędzia Anna Maria Wesołowska, Tomasz Karolak oraz Rafał Brzozowski o dniu, w którym weszli w dorosłość. Bądźcie z nami o 8.30! Program poprowadzą Kinga Rusin i Bartek Węglarczyk.

  Eddie Redmayne to aktor młodego pokolenia. Wcielił się w rolę genialnego astrofizyka Stephena Hawkinga. Mówi się, że za tę właśnie role może otrzymać Oscara. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska spotkała się z Eddiem. Jak wspomina spotkanie ze Stephenem?