Sławomir Idziak

  Sławomir Idziak

  Mistrz Krzysztof Kieślowski. Jaki był naprawdę? Czy przywiązywał wagę do wyglądu zewnętrznego? Czy rzeczywiście był osobą wyjątkowo oszczędną? O tym, co najbardziej zaskoczyło ją w trakcie zbierania materiałów do biografii Krzysztofa Kieślowskiego, opowiedziała nam Katarzyna Surmiak-Domańska: "On był strasznie krytyczny wobec swoich filmów. Mówił o tym, że stosunkowo najlepiej mu wychodziły dokumenty ale tych robić nie chce, a fabularnych nie umie. (...) On twierdził, że w ogóle źle wybrał zawód". O wybitnym reżyserze opowiedział nam też Sławomir Idziak, który współpracował z nim przy wielu produkcjach filmowych: "Potrafił obserwować siebie z daleka. (...) Nie chciał się dostosować do tego co jest wokół".

  Uma Thurman, Russell Crowe, Clive Owen i Meg Ryan - to tylko niektórzy z aktorów, z którym Sławomir Idziak współpracował. Jest autorem zdjęć do ponad 70 filmów. Był nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu". Z operatorem filmowym, reżyserem i scenarzystą Sławomirem Idziakiem spotkał się w Krakowie Mateusz Hładki, by porozmawiać o Spring Open.

  Sławomir Idziak to znany polski operator filmowy i reżyser pracujący m.in. w Hollywood. Byliśmy pierwszą ekipą telewizyjną, którą zaprosił do swojego domu. Kto urządził wnętrza, które mogliśmy zobaczyć? Co jest najważniejszym eksponatem stojącym w salonie? Dowiedzieliśmy się również, jak wyglądało jego pierwsze spotkanie z Natalie Portman.

  W Dolby Theatre w Hollywood odbyła się 89. ceremonia wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Polskich aktorów i filmowców zapytaliśmy, kto według nich zasługiwał na tegorocznego Oscara i jak oceniają gale oscarowe.

  W rozmowie z Kingą Burzyńską, o fenomenie szkoły, o tym jak ją wspominają i czego ich nauczyła Łódzka Filmówka, opowiedzieli, jej wybitni absolwenci: Andrzej Wajda, Zbigniew Zamachowski, Janusz Gajos, Jan Jakub Kolski i Szymon Bobrowski: "W 'Filmówce' się żyło, spało, jadło, kochało, rozmnażało wszystko się robiło w tej szkole. Wchodziło się o 7 rana i wychodziło się o 4 nad ranem". W studiu Dzień Dobry TVN o sukcesie szkoły rozmawialiśmy z Sławomirem Idziakiem i Tomaszem Raczkiem.

  Natalie Portman zadebiutowała jako reżyserka i scenarzystka w filmie "A Tale of Love and Darkness". Jednocześnie zagrała w nim jedną z głownych ról, a do współpracy zaprosiła operatora Sławomira Idziaka Jak Idziakowi wspołpracowało się z Portman? Czy Natalie Portman sprawdziła się w roli reżysera? Ze Sławomirem Idziakiem podczas Festiwalu PKO OFF Camera spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  W Krakowie rozpoczął się Festiwal PKO OFF Camera. Nie mogło tam zabraknąć dziennikarza Dzień Dobry TVN Marcina Sawickiego, który wziął udział w gali otwarcia. Kto już na samym początku festiwalu otrzymał nagrodę "Pod Prąd" za szczególne wspieranie kina? Dlaczego PKO zdecydowało się na wsparcie festiwalu?

  W głównym konkursie Festiwalu PKO Off Camera jury pod przewodnictwem Sławomira Idziaka wybierze najlepszy pełnometrażowy film, który wyróżniony zostanie Krakowską Nagrodą Filmową i 100 tys. dolarów. Jakie filmy będą walczyły o główną nagrodę? Jak organizatorom udaje się przekonać gwiazdy kina do przyjazdu do Krakowa? Jakie gwiazdy będą w tym roku? Gdzie można znaleźć informacje na temat festiwalu? W Dzień Dobry TVN gościem była Dyrektor Artystyczna Festiwalu Anna Trzebiatowska.

  Zbliża się kolejna edycja jednego z najbardziej wyrazistych wydarzeń filmowych w Europie Środkowej czyli festiwalu PKO Off Camera! O tym, czego możemy się spodziewać się w tym roku, opowiedzieli nam Anna Trzebiatowska, dyrektor artystyczna festiwalu i Sławomir Idziak, przewodniczący jury w Konkursie Głównym "Wytyczanie Drogi.

  39. Festiwal Filmowy w Gdyni trwa. Niespodzianie przybyła na niego Alicja Bachleda- Curuś. Był też Zbigniew Zamachowski. I to ten ostatni jest idolem czwórki pań, z którymi spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. I nie byłoby w tym nic godnego uwagi, gdyby nie fakt, że to seniorki kinomaniaczki. Kilka rad udzielił im sam mistrz Sławomir Idziak.

  Sławomir Idziak przyjechał na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Łodzi. Nasz duma narodowa za oceanem! Autor zdjęć do takich filmów jak: "Podwójne życie Weroniki", "Krótki film o zabijaniu", "Helikopter w ogniu", "Harry Potter: Zakon Feniksa". Czy nie ma już dość pytań o "Helikopter w ogniu"? Z operatorem filmowym spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  O Natalie Portman mówi w samych superlatywach. W studiu Dzień Dobry TVN Sławomir Idziak opowiedział o współpracy z aktorką i od niedawna reżyserką. Kiedy zobaczymy ich wspólny film na dużym ekranie? Czy Natalie jest dobrym szefem? Czy rozmawiali o wspólnych, polskich korzeniach? I czy Natalie zasiądzie na kanapach Dzień Dobry TVN?

  Sławomir Idziak to wybitny operator i reżyser filmowy. Właśnie jedzie do Izraela, by tam tam pracować z Natalie Portman nad jej debiutem reżyserskim. Tuż przed wyjazdem do Izraela, Sławomir Idziak zaprosił nas do swojego domu. A w studiu Dzień Dobry TVN artysta był naszym gościem.

  Od kilu lat organizuje spotkania Film Spring Open - imprezę dla młodych filmowców. Jak sam mówi - to miejsce, gdzie ci muszą się ciągle przewracać.