rabin

    rabin

    W czasie gdy Katolicy zasiadali do wieczerzy wigilijnej, Żydzi zaczynali obchodzić Chanukę. O tajemnice żydowskiego święta i jego tradycje zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN rabina Szaloma Stamblera. Dlaczego w czasie Chanuki Żydzi jedzą pączki, a dzieci bawią się bączkami? Mieliśmy też okazję zobaczyć występ tańczącego skrzypka Daniela Ahaviela.

    Jedną z religii spotykanych w Polsce jest judaizm. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska postanowiła zapoznać się z jego głównymi założeniami. W tym celu odwiedziła krakowski Kazimierz, gdzie przed ostatnią wojną mieściło się dwieście domów modlitwy, a obecnie siedem. Spotkała się ta m.in. z jedyną w Polsce kobietą-rabinem Tanyą Segal. Jaka jest rola kobiety w judaizmie?

    Ma 22 lata. Wygrał walkę w amatorskim MMA. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że na co dzień jest... rabinem. Prowadzi lekcje hebrajskiego. Uczy też innych, jak się bronić. Czy ma swoją wspólnotę, której przewodzi i którą się opiekuje? Czy spotyka się z krytyką jego stylu życia? Dlaczego w sobotę nie korzysta z elektryczności? Z walecznym rabinem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

    Urodziła się w Moskwie. W Polsce Tanya Segal jest rabinem. Jak wygląda praca rabina i jej codzienne życie? Dlaczego tak mało jest kobiet-rabinów? Kiedy w historii pojawiła się pierwsza kobieta-rabin?