przejęzyczenie

    przejęzyczenie

    Pisarz, językoznawca i człowiek wielu talentów. Gościem Doroty Wellman i Marcina Prokopa w Dzień Dobry Wakacje był Michał Rusinek, autor książki "Pypcie na języku", znany z tropienia różnych lapsusów. Dorota i Marcin trochę się obawiali tej rozmowy... Czy przyłapał ich na jakiś językowych wpadkach? :-) Jaki jest jego stosunek do anglicyzmów przenikających do języka polskiego?

    Przejęzyczenia zdarzają się wszystkim, ale te bardziej spektakularne wychodzą z ust polityków. Większość z nas pamięta, kiedy Józef Zych przyznał przed swoimi kolegami w Sejmie RP, że nie po raz pierwszy staje mu, a Jarosław Kaczyński wyśpiewywał w hymnie naszego kraju o marszu z ziemi polskiej do Wolski, albo grzmiał, że nikt go nie przekona, że białe jest białe a czarne jest czarne. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, jakie przejęzyczenia przytrafiają się Polakom.

    Prowadzący Dzień Dobry TVN mieli pewne problemy z koncentracją. Dorota Wellman - przedstawiając gościa z Komendy Głównej Policji - powiedziała o Komedii Głównej Policji, a Marcin Prokop wprawił wszystkich w zakłopotanie, przyznając, że - co prawda - nie ma z Dorotą wspólnej piwnicy, ale śpią razem. Według prezentera pogody Tomka Zubilewicza ich złote myśli mogą być wynikiem zmieniającego się ciśnienia. Zatem, w jaki sposób ciśnienie wpływa na nasze zachowanie?

    Pomyłki i przejęzyczenia zdarzają się wszystkim, jednak na wpadki polityków jesteśmy szczególnie wyczuleni. Dlaczego? O najsłynniejszych wpadkach i anegdotach na scenie politycznej rozmawialiśmy z dziennikarzem Łukaszem Walewskim i Janem Wojciechem Piekarskim, ambasadorem ad personam, byłym szefem protokołu dyplomatycznego MSZ.