Marta Żysko - Pałuba

  Początek roku szkolnego to ważny, ale i stresujący moment dla pierwszoklasistów oraz maluchów, które właśnie zaczęły chodzić do przedszkola. Co zrobić, by dziecko z radością chciało spotykać się z rówieśnikami? Czy można uniknąć smutnych pożegnań przed drzwiami placówki? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog dziecięcy Marta Żysko.

  Rozstania bywają trudne. Targają nami różne emocje, zaczynamy odczuwać pustkę. Doskonale wiedzą o tym Dominika Tajner i psycholog Marta Żysko-Pałuba, które podobne doświadczenia mają już za sobą. W Dzień Dobry TVN opowiedziały, co zmieniło się w ich życiu oraz czy miały ochotę zacząć wszystko od nowa.

  Według badań przeprowadzonych w 42 krajach najbardziej niezadowolone ze swojego wyglądu są polskie nastolatki. Jednym z powodów powstawania ich kompleksów są krytyczne uwagi matek. Co jeszcze? Jakich komunikatów odnośnie wyglądu mamy powinny unikać w rozmowach z dzieckim? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN lekarkę medycyny estetycznej dr Katarzynę Jasiewicz i psycholog Martę Żysko-Pałubę.

  Coraz młodsze dzieci trafiają do gangów młodzieżowych. Dlaczego dołączają do takich grup? Jakie są sygnały, że dziecko wpadło w złe towarzystwo? Jak powinni zachować się rodzice, których dzieci są członkami gangów? Łatwo je stamtąd wyciągnąć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prezeskę fundacji zajmującej się dziećmi i młodzieżą Agnieszkę Sikorę i psycholog dziecięcą Martę Żysko-Pałubę.

  Tegoroczne egzaminy maturalne rozpoczynają się już za trzy dni. O tym, jak opanować stres przed maturą rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z tegoroczną maturzystką Julią Wróblewską i psycholog Martą Żysko-Pałubą. Jakie rady dla maturzystów ma Julia? Z jakich przedmiotów będzie zdawała egzaminy? I gdzie wybiera się na studia? Trzymamy kciuki za wszystkich maturzystów! I, jak mówi Marcin Prokop, "bądźcie jak Tommy Lee Jones w Ściganym"! ;-)

  Wielu rodziców nie chce spuszczać z oczu swoich pociech. Dlaczego? A może jednak warto dać dzieciom większą swobodę? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: prezenterkę telewizyjną i mamę dwóch córek Magdalenę Modrą, aktora i tatę trzech córek Andrzeja Deskura oraz psycholog dziecięcą i mamę dwóch córek Martę Żysko-Pałubę.

  Dyrekcja szkoły w Baltimore w Stanach Zjednoczonych zamiast karać niesforne dzieci wysyła je na medytację. Jak podają media, ten sposób wyciszania emocji okazał się skuteczny. Z gośćmi Dzień Dobry TVN psychologiem dziecięcym Martą Żysko-Pałubą i nauczycielem jogi Wiktorem Morgulcem rozmawialiśmy o wpływie medytacji na rozwój dzieci. Jakie są inne sposoby na wyciszanie emocji? Czy medytacji można nauczyć się w domu?

  Złe mamuśki to film o perfekcyjnych mamach, które któregoś dnia postanawiają rzucić wszystko i zrobić coś dla siebie. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska spotkała się z odtwórczyniami głównych ról: Milą Kunis, Christiną Applegate, Annie Mumolo i Kathryn Hahn, aby zapytać je o osobiste doświadczenia i przemyślenia związane z macierzyństwem. Skąd - według nich - bierze się ciśnienie na bycie idealną matką? Jakie marzenia mają zajęte mamy? Jakie stosunki z własnymi matkami mają aktorki?

  Niestety coraz więcej dzieci spędza swój wolny czas przed komputerem lub z komórką i tabletem w rękach. Osobami współodpowiedzialnymi za taki stan rzeczy są rodzice, którzy podsuwają dzieciom urządzenia mobilne w chwili, gdy muszą zająć się własnymi sprawami. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychologiem dziecięcym Martą Żysko-Pałubą i ekspertem Fundacji Dzieci Niczyje Lucyną Kicińską zastawialiśmy się, jak oderwać dzieci od urządzeń elektronicznych. Dowiedzieliśmy się również, jaki wpływ na dziecko ma długie korzystanie z multimediów.

  W internecie zapanowała moda na różnego rodzaju wyzwania - czasami bardzo niebezpieczne, np. zasysanie butelek, wciąganie nosem prezerwatyw, czy bicie z zaskoczenia przypadkowo napotkanych ludzi. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: psycholog Martą Żysko-Pałubą i medioznawcą dr Jackiem Wasilewskim zastanawialiśmy się, dlaczego młodzi ludzie ryzykują życiem dla zabawy i to niekoniecznie mądrej.

  Wojna i śmierć to tematy budzące strach - nawet w dorosłych. A jak rozmawiać o tym z dziećmi? O oswajaniu dzieci z trudnymi tematami rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: psycholog Martą Żysko-Pałubą, dziennikarką Małgorzatą Montgomery Mongomery i Edytą Pazurą.

  Determinacja, by zrobić karierę w mediach czasami jest bardzo duża. Doskonałym przykładem jest historia Kuby Ka, chłopaka z Trójmiasta, który zmienił się nie do poznania i obecnie próbuje swoich sił w Los Angeles. Jak powinni zachować się rodzice, gdy przygodę ze światem mediów chcą rozpocząć dzieci? Jak mądrze poprowadzić ich karierę? Porozmawialiśmy o tym z naszymi gośćmi, Dariuszem Zdrójkowskim, tatą bliźniaków, Agnieszką Jastrzębską, dziennikarką i Martą Żysko-Pałubą, psycholog.

  Szkoły podstawowe przeżywają w tym roku wyjątkowe oblężenie. Do szkoły ruszyły 6-latki oraz 7-latki urodzone po 30 czerwca 2008! O to, jak sytuacja wygląda w szkołach ich dzieci, spytaliśmy Małgorzatę Rozenek, Macieja Szaciłło, Oliviera Janiaka i Martę Żysko-Pałubę. Czy rzeczywiście jest tak tragicznie jak to wynika z relacji niektórych rodziców? Czy szkoły, samorządy i wreszcie rodzice radzą sobie z zaistniałą sytuacją i czy ma ona wpływ na dzieci? Jak to wygląda w waszych podstawówkach?

  Anna Kapela to samotna matka bliźniaczek. Ponad pół roku temu dzieci zostały jej odebrane, ponieważ według sądu kobieta jest chora, niewydolna wychowawczo i zbyt gruba, by właściwie opiekować się dziewczynkami. Jakie były podstawy tej decyzji? Co zalecił sąd? Czy Pani Anna chce współpracować z instytucjami pomocowymi? Czy ma sobie coś do zarzucenia?

  Alternatywą dla tradycyjnej formy nauczania jest edukacja domowa lub demokratyczna. W tym ostatnim systemie dzieci uczą się samodzielnego wyszukiwania informacji, same decydują, czego chcą się uczyć, a czego nie. Czy dla maluchów nie jest to zbyt duża odpowiedzialność? Jakie są zalety, a jakie wady edukacji demokratycznej? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: Darią Krawczyk-Borys - mamą Inez i Blanki, które uczą się w domu, Justyną Masella-Praszyńską - mamą Magdy i Mikołaja, która pracuje i ma dzieci w szkole demokratycznej oraz z psychologiem dziecięcym Martą Żysko-Pałubą.

  Czy małe, np. 4-letnie dziecko może już mieć pasję? Czy udział w talent show może mu pomóc, czy zaszkodzić w rozwijaniu talentu? Jak wspierać utalentowane dziecko i uodpornić je na krytykę? Dorota Wellman i Marcin Prokop rozmawiali na ten temat z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychologiem dziecięcym Martą Żysko-Pałubą, uczestnikiem 3. edycji „Mam Talent” Damianem Skoczykiem oraz właścicielką agencji aktorskiej Joanną Damięcką.

  Ostatnio ożywioną dyskusję wywołał artykuł felietonistki Agnieszki Kublik, w którym skrytykowała ona matkę zmieniającą dziecku pieluchę przy restauracyjnym stoliku. O tym czy w Polsce miejsca publiczne są przystosowane dla rodziców z dziećmi i kogo denerwują, a kogo nie, dzieci biegające po restauracji rozmawialiśmy z Agnieszką Kręglicką, Martą Żysko-Pałubą i Anną Muchą.

  Najlepszy wyniki w nauce mają kraje azjatyckie. Surowa dyscyplina w Chinach to nie mit. Martyna Wojciechowska to sprawdziła. A w studiu Dzień Dobry TVN gościem była Zange Cheng- Jaworska. Jak ona wychowuje swoje dzieci? Towarzyszyła jej Marta Żysko-Pałuba, psycholog. Jakie mamy spotkamy w nowym programie "Mama kontra mama"?

  Zbliża się koniec roku szkolnego. Czy czerwony pasek na świadectwie dziecka jest ważny dla rodziców i czy nakłanianie podopiecznych do coraz lepszych wyników to gwarancja sukcesu czy niepotrzebna presja? Spytaliśmy o to Błażeja Peszka, Edytę Poncyljusz i Martę Żysko-Pałubę.

  To video szybko obiegło internet. Pokazuje, jak 12-latkowie walczą w klatce jak zawodnicy MMA. Jedni nie widzą w tym nic złego, a drudzy są zbulwersowani tym, że dzieci walczyły bez kasków, a miejscem ich walki nie był ring tylko klatka. O tym zdarzeniu rozmawiali w Dzień Dobry TVN psycholog Marta Żysko-Pałuba i mistrz olimpijski w judo Paweł Nastula. A Wy jakie macie zdanie na ten temat?

  Więcej dzieci ginie w wyniku wypadków niż z powodu chorób. Czy da się uchronić dzieci przed podejmowaniem ryzykownych decyzji? O niebezpieczeństwach na jakie narażone są dzieci rozmawialiśmy z Janem Melą i Martą Żysko-Pałubą.

  Dziś wieczorem premiera kolejnej edycji programu "Surowi Rodzice". W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: zbuntowana nastolatka Karolina Andrzejewska, Magdalena Andrzejewska - mama Karoliny oraz surowi rodzice: Urszula Kruszewska i Leszek Łuczaj. Towarzyszyła im psycholog: Marta Żysko - Pałuba, która przygląda się procesowi przywrócenia nastolatków na łono społeczeństwa.

  Postęp technologiczny ułatwia rodzicom kontrolowanie dzieci. Począwszy od blokad stron internetowych, aż po aplikacje telefoniczne pozwalające lokalizować dziecko... Czy takie zachowania są dobrym pomysłem? O granicach kontroli rodzicielskiej rozmawialismy w Dzień Dobry TVN z Martą Żysko-Pałubą, Andrzejem Deskurem i Monika Gawlińską. Czy kontrolują swoje dzieci?

  Rodzice - odpoczywają czy nerwowo wydzwaniają, kontrolują i zadręczają pytaniami swoje dzieci? Co robią rodzice, kiedy ich dzieci są na wakacjach? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Magdalena Wójcik, Edyta Jungowska, Marek Kościkiewicz oraz Magdalena Chorzewska-Panuś.

  Wiek inicjacji seksualnej maleje. Nastolatki zaczynają traktować seks i swoje ciała jako środek do osiągnięcia celu. Co jest przyczyną takich zachowań? Jak radzić sobie z tym problemem? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Marta Żysko- Pałuba.

  Skąd się biorą dzieci? Czym jest śmierć? Czy istnieje niebo i piekło? Dlaczego tata ma siusiaka, a mama nie? Czy dwóch mężczyzn może wziąć ślub? Po co żyjemy? To tylko kilka przykładów trudnych pytań zadawanych przez dzieci. A jakie pytania usłyszeli nasi goście: dziennikarz Mikołaj Lizut, aktorka Anna Nowak-Ibisz, dziennikarka Agnieszka Litorowicz-Siegiert oraz psycholog dziecięcy Marta Żysko-Pałuba.

  Zestaw "Zastrzel pieska" lub lalka, którą dziewczynka może karmić własną piersią... Co jeszcze wymyślą producenci zabawek? O najdziwniejszych, czesto makabrycznych zabawkach, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Edytą Poncyljusz, matką czwórki dzieci i Martą Żysko-Pałubą, psychologiem dziecięcym.

  Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko miało jak najlepszą opiekę. W jaki sposób rozpoznać dobrą nianię, a tym samym nie ryzykować, że naszemu dziecku stanie sie krzywda? W studiu Dzien Dobry TVN rozmawiały o tym psycholog dziecięcy Marta Żyska-Pałuba i Dorota Łosiewiecz, mama trójki dzieci. Jak myślicie, co robią nianie, gdy rodzice nie patrzą?

  Jak twierdzą specjaliści, różnica między pierwszym, a drugim dzieckiem nie powinna wynosić więcej niż 4 lata. W Dzień Dobry TVN usłyszeliśmy wypowiedzi rodziców, którzy mają odmienne zdanie. Andrzeja Deskura, Edytę Pazurę, Odetę Moro-Figurską i Martę Żysko-Pałubę zapytaliśy w Dzień Dobry TVN o to, kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

  Psycholog dziecięcy Marta Żysko-Pałuba opowiada w Dzień Dobry TVN o tym, czy w programie "Surowi rodzice" powiódł się kolejny eksperyment wychowawczy. 16-letnia Aneta i Patryk byli wulgarni, agresywni i sprawiali poważne problemy wychowawcze. Czy program ich zmienił?