Marcin Iwuć

  Marcin Iwuć

  Na uśpionych rachunkach bankowych zalegają miliardy złotych, które są tam wyłącznie dlatego, że spadkobiercy o nich nie wiedzą. Bardzo często w rodzinie tylko jedna osoba ma wiedzę, gdzie są wszystkie rachunki bankowe, polisy, fundusze, rachunki maklerskie, OFE, IKE, dokumenty firmy itp. Jeśli takiej osoby zabraknie, spadkobiercy nie mają pojęcia, co robić. Odszukanie wszystkich aktywów, dokumentów czy ważnych informacji, graniczy z cudem. Dlatego każdy powinien mieć w domu CZERWONĄ TECZKĘ.

  Około trzech lat temu Pani Maria z powodu braku pieniędzy na leki dla męża była zmuszona wziąć pożyczkę. Zwróciła się o pomoc do firmy, która proponowała chwilówki. Niestety miała problem ze spłatą pierwszych kilkuset złotych, musiała więc wziąć kolejną pożyczkę w innej firmie, a potem jeszcze jedną i jeszcze jedną. I tak wpadła w spiralę zadłużenia. W chwili obecnej sytuacja Pani Marii jest tragiczna - jej zadłużenie wynosi ok. 200 tys. zł. Czy kobieta próbowała się dogadać z firmami, u których jest zadłużona? Czy istnieje jakieś wyjście z tej sytuacji? Problemem Pani Marii zajął się gość Dzień Dobry TVN ekonomista Marcin Iwuć.

  Według ekonomisty Marcina Iwucia kobiety są lepsze w zarządzaniu finansami niż mężczyźni. Dlaczego tak uważa? Wyjaśnił nam to w Dzień Dobry TVN. Pod koniec rozmowy Dorota Wellman podarowała Marcinowi Prokopowi plik pieniędzy. Na co je przeznaczył?

  Ponad 15 milionów Polaków jest zadłużonych, a 2,5 miliona ma problem z terminową spłatą swoich zobowiązań. Jak się pozbyć długów raz na zawsze i to szybko? O tym w Dzień Dobry TVN mówi ich pogromca ekonomista Marcin Iwuć.

  Polacy chętniej sięgają po kredyty hipoteczne. W 2017 roku banki udzieliły ich na łączną sumę 40 mld zł. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ekonomistę Marcina Iwucia, aby zapytać, skąd wziął się popyt na kredyty hipoteczne, jak wybrać właściwy dla siebie i czy przy jego wyborze warto korzystać z pośredników.

  Stare polskie przysłowie głosi, że mieszkanie może być: "ciasne, ale własne". A co, jeśli to ciasne jest wynajmowane? Jak wygląda życie w mieszkaniach, które liczą zalewie kilkanaście metrów kwadratowych? Sprawę zbadał dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chjazer.

  Konsumenci często zastanawiają się, dlaczego cena wyprodukowania bluzki jest o wiele mniejsza od jej ceny sklepowej, a pomidor w jednym sklepie kosztuje drożej niż w innym. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ekonomistę Marcina Iwucia, aby powiedział, co składa się na cenę danego produktu czy usługi i jak nie dać się oszukać sprzedawcom.

  Od wielu lat mówiło się o niżu demograficznym w Polsce. Tymczasem w 2016 r. liczba urodzeń w naszym kraju wzrosła. Czy jest to efekt programu Rodzina 500 plus? A może czego innego? Dyskutowaliśmy o tym w Dzień Dobry TVN z socjolożką dr Karoliną Wigurą i ekonomistą Marcinem Iwuciem. Na co Polacy przeznaczają pieniądze z programu Rodzina 500 plus?

  Z kamerą Dzień Dobry TVN sprawdziliśmy co Polacy wiedzą o podatkach. A w naszym studiu o planowanych przez rząd zmianach podatkowych rozmawialiśmy z ekonomistą - Marcinem Iwuciem. Co wiadomo o planowanych zmianach? Czym będzie "podatek jednolity"? Oraz kto zyska, a kto straci na podatkowej rewolucji?

  Jak pożyczyć pieniądze od rodziny lub przyjaciół, by nie zniszczyć relacji? Zgodnie z obowiązującym prawem, jeżeli pożyczamy więcej niż 500 zł, pożyczka powinna mieć formę pisemną. Czy spisanie umowy nie zostanie odebrane jako podważanie zaufania? Jak taką umowę sporządzić? Gościem Dzień Dobry TVN był ekonomista Marcin Iwuć.

  Czasami zapominamy o założonych przez siebie, ale nieużywanych kontach bankowych. Okazuje się, że jest jednak instytucja, która o nich pamięta - to bank. W Dzień Dobry TVN ekonomista Marcin Iwuć powiedział, co nas czeka, jeśli nie zamkniemy rachunku, z którego nie korzystamy.

  Już niedługo opanuje nas szał przedświątecznych zakupów. Gość Dzień Dobry TVN - ekonomista Marcin Iwuć - podpowiada, jak w tym czasie nie ulec promocjom i reklamom i ocalić swój budżet domowy. Zobaczcie, jak zaplanować przedświąteczne wydatki.

  Wyprawka dla małego dziecka to koszt od kilkuset do kilku tysięcy zł. Na czym warto oszczędzić? Które wydatki są zbędne? Jak lepiej zagospodarować naszym domowym budżetem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN ekonomistę Marcina Iwucia.

  Praca na etacie daje nam finansową stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. Jednak wiele osób rezygnuje z tego świadomie, by otworzyć własną firmę. Jak rzucić etat i przejść na swoje? Jakie są plusy, a jakie minusy prowadzenia biznesu? Porozmawialiśmy na ten temat z praktykiem, Marcinem Iwuciem, który prowadzi bloga o finansach osobistych.

  Umowa o dzieło jest coraz częstszą formą zatrudnienia. Na szczęście, osoby zatrudnione na umowę śmieciową nie są już wykluczone z ubiegania się o kredyt hipoteczny. By go dostać, trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. Jakie? Zapytaliśmy o to naszego eksperta Marcina Iwucia, ekonomistę.

  Polski sejm uchwalił ustawę, dzięki której będzie można przewalutować kredyt hipoteczny zaciągnięty w obcej walucie. Kto będzie mógł z tego skorzystać i czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie? Kto na tym zyska, a kto straci? W Dzień Dobry TVN wytłumaczył to ekonomista i autor bloga Marcin Iwuć.

  Wczoraj rząd przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych. Jak wyjaśnia ekspert Dzień Dobry TVN Marcin Iwuć, do tej pory było tak, że gdy próg dochodowy został przez rodzinę przekroczony, traciliśmy zasiłek. Co zatem wnosi ustawa "złotówka za złotówkę"? Kiedy nowelizacja wejdzie w życie? Autor bloga "Finananse bardzo osobiste" opowiedział również o tym, jak w prosty sposób opanować domowy budżet. Co zrobić, gdy zarabiamy mało, a chcemy kupić mieszkanie? Brać kredyt czy nie?

  Około 50 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności, a co piąty z nas martwi się tym, ile ma pieniędzy - mówi ekonomista i autora bloga Marcin Iwuć. Ile pieniędzy powinniśmy miesięcznie odkładać? Jak szukać oszczędności, gdy niewiele się zarabia? Gdzie "wyciekają" nasze pieniądze? O tym w Dzień Dobry TVN nasz ekspert ekonomista Marcin Iwuć.

  Jak ustrzec się przed ewentualnym oszustwem ze strony doradcy finansowego? Czy można negocjować warunki polisy lub się z niej wycofać? O tym Dorota Wellman i Marcin Meller rozmawiali w studiu Dzień Dobry TVN, z ekonomistą Marcinem Iwuciem, autor bloga Finanse bardzo osobiste.

  Utrata pracy to, obok rozwodu i śmierci najbliższej osoby, najbardziej stersogenne wydarzenie. Wtedy tracimy poczucie własnej wartości i zaczynamy martwić się o przyszłość. Jak sobie poradzić z utratą pracy? Czy od razu szukać nowej? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: ekonomistę Marcina Iwucia i psychologa biznesu Miłosza Brzezińskiego.

  Jak zaoszczędzić drobne sumy? Jak przygotować domowy budżet? Co zrobić, by pieniądze do nas przychodziły, a nie odchodziły? Jak podejmować świadome decyzje i kupować z głową? O tym w studiu Dzień Dobry TVN Marcin Iwuć, ekonomista i autor bloga.

  Ma cztery mieszkania i mieszka w kamperze. Przez nietrafione inwestycje mieszkaniowe stracił niemal wszystko. Jego małżeństwo się rozpadło. Pracował w finansach i zna się na finansach. Dlaczego zatem jest w takiej dramatycznej sytuacji finansowej i czy można mu pomóc? Tego zadania podjął się Marcin Iwuć, ekonomista, autor bloga „Finanse bardzo osobiste”. Zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu Prosty Rachunek.