Łukasz Długowski

  Łukasz Długowski

  W kolejnej odsłonie cyklu "Mikrowyprawy" Łukasz Długowski odwiedził Jelenią Górę. Miasto na Dolnym Śląsku to Termy Cieplickie oraz kolarstwo górskie. Z tego też względu Łukasz spotkał się z Mają Włoszczowską. Jelenia Góra to także atrakcje historyczne i kulturalne. Czy wiedzieliście, że miasto jest nazywane "Doliną Pałaców i ogrodów"?

  W kolejnym cyklu "Mikrowyprawy" Łuasz Długowski odwiedził Wałbrzych. Jest to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Razem z Zamkiem Książ stanowią atrakcję dla turystów i miłośników niewyjaśnionych tajemnic. Zamek robi ogromne wrażenie. Komu zawdzięczamy jego budowę? Łukaszowi udało się dotrzeć do podziemnych korytarzy, które były kopane od 1944 roku przez wojennych jeńców. Włabrzych to również tradycje górnicze. Jakie jeszcze atrakcje skrywa miasto? Czy wiedzieliscie, że Wałbrzych jest stolicą porcelany?

  W kolejnej odsłonie cyklu "Mikrowyprawy" Łukasz Długowski wybrał się do Bolesławca, gdzie odwiedził Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec", gdzie od kilkudziesięciu lat powstaje ręcznie wykonywana ceramika. Po zakładzie Łukasza oprowadziła Pani Janina. Ile miesięczne ton gliny przetwarzają pracownicy zakładu? Jak wygląda produkcja ceramiki? I dlaczego ceramiczny bałwanek powstaje już w środku lata?

  Wielu osobom Polanica Zdrój może kojarzyć się głównie z sanatorium. Okazuje się jednak, że jest to miejsce, w którym można także aktywnie spędzać czas - tamtejsze leśne ścieżki są idealne do uprawiania między innymi nordic walkingu. Jakie jeszcze atrakcje czekają tam na turystów? Sprawdził to podróżnik Łukasz Długowski.

  W kolejnym odcinku Mikrowypraw podróżnik Łukasz Długowski wybrał się do Kłodzka. Mógł się przekonać, co kryje się pod powierzchnią miasta i jak wygląda w środku tamtejsza twierdza, a także podziwiać panoramę miasta z bastionów górujących nad Kłodzkiem.

  W kolejnej odsłonie cyklu "Mikrowyprawy" Łukasz Długowski wybrał się nad Dunajec. Spływ rwącą, górską rzeką do najłatwiejszych nie należy. Swoim doświadczeniem podzielił się z Łukaszem Piotr Sikora, instruktor kajakarstwa górskiego. Jak poradził sobie Łukasz? I czym różni się kajak górski od kajaku nizinnego?

  Łukasz Długowski i Mariusz Morkowski, wraz z szóstką pierwszoklasistów, wybrali się na spacer po Kampinoskim Parku Narodowym tropem ... owadów. Jakie okazy udało im się "upolować"?

  W kolejnej odsłonie cyklu "Mikro wyprawy" Łukasz Długowski odwiedził Biebrzański Park Narodowy. Podróżnik wybrał się w rejs po Biebrzy własnoręcznie skonstruowaną tratwą. Czy na tratwę trzeba mieć uprawnienia? Spływ tratwą to nie jedyne atrakcje jakie skrywa dla turystów Biebrzański Park Narodowy. Co jeszcze można tu robić?

  Tym razem Łukasz Długowski postanowił zająć się bartnictwem. W arkana tego starodawnego zawodu wprowadził go Piotr Piłasiewicz. Jaka jest różnica między pszczelarzem a bartnikiem i jak przygotować barć i zachęcić pszczoły, żeby się w niej osiedliły? Zobaczcie.

  W kolejnej odsłonie "Mikrowypraw" Łukasz Długowski odwiedził Kopalnię Guido. Razem z górnikiem Krzysztofem Wojtasem wybrał się na szychtę, czyli roboczą zmianę w kopalni. Jaką pracę Krzysztof przygotował dla Łukasza? Czy każdy może uczestniczyć w szychcie? Ile to kosztuje?

  W kolejnym odcinku cyklu Mikrowyprawy podróżnik Łukasz Długowski zaliczył kurs wspinaczki lodowej. Jakiego sprzętu potrzebował, aby wspiąć się po zamarzniętym wodospadzie? Wspinaczka zakończyła się mini piknikiem :) Czym Łukasz się raczył po wejściu na górę?

  Nie trzeba jechać aż na Alaskę, aby przekonać się, jak wygląda przejażdżka psim zaprzęgiem. Wystarczy wycieczka w Tatry. Tam właśnie wybrał się podróżnik Łukasz Długowski. Jak sobie poradził w roli maszera? On ciągnął psy, czy może jednak one jego? ;)

  Łukasz Długowski zaprosił Krzysztofa Skibę na wyprawę w Bieszczady niedźwiedzim tropem. Na poszukiwania wybrali się wraz z fotografem przyrody Grzegorzem Leśniewskim, który zdradził co zrobić, gdy spotkamy niedźwiedzia: "Po pierwsze, cieszyć się, bo drugi raz możesz nie mieć okazji już niedźwiedzia zobaczyć, są bardzo płochliwe. Po drugie, nie przejmować się bo i tak to niedźwiedź zadecyduje co zrobić, a my możemy najwyżej sobie spokojnie stać".

  W najbliższy poniedziałek, 11 września odbędzie się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Co tam się może wydarzyć? Dlaczego Puszcza Białowieska jest taka wyjątkowa i należy ją chronić przed degradacją? Czy poradziłaby sobie sama z kornikiem? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z kierownikiem Białowieskiej Stacji Geobotanicznej UW dr. Bogdanem Jaroszewiczem. Jaki jest stosunek naszego gościa do aktywistów, którzy bronią puszczy?

  W ramach cyklu Mikrowyprawy podróżnik Łukasz Długowski zabrał Izabelę Trojanowską do Beskidu Żywieckiego. Tam tropili wilki. Znaleźli je? Czy wilki odpowiedziały na wycie naszych podróżników? Dowiedzieliśmy się również, czy zwierzęta te atakują ludzi i jak mierzy się ich ślady.

  W naszym cyklu "Mikrowyprawy" postanowiliśmy sprawdzić odwagę Kajetana Kajetanowicza. Czy dwukrotny mistrz Europy w rajdach samochodowych odczuwa lęk? Łukasz Długowski zabrał go w góry. Wspólnie wypili herbatkę i zagrali w bierki kilkadziesiąt metrów nad ziemią! :)

  W kolejną swoją mikrowyprawę podróżnik Łukasz Długowski zabrał wokalistę disco polo Tomasza Niecika. Wybrali się do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zobaczcie, jak spędzili tam czas i co wykwintnego jedli. Czy dzięki tej wyprawie powstanie kolejny przebój Tomka? :)

  Podróżnik Łukasz Długowski w kolejną swoją mikrowyprawę zabrał Julę. Wybrali się do Wieliczki. Jakie skarby odkryli pod ziemią? Jakie prace wykonywali?

  Lawiny są dużym zagrożeniem dla osób wybierających się zimą w góry. Co ze sobą zabrać i jak się zachowywać podczas wyprawy, aby było bezpiecznie? Jak namierza się zasypanego lawiną? Podróżnik Łukasz Długowski zapytał o to narciarza wysokogórskiego Andrzeja Bargiela, który znalazł się kiedyś pod lawiną.

  Łukasz Długowski podróżował po całym świecie. Teraz postanowił wojażować po Polsce. Na swoją wyprawę zaprosił muzyka Tymona Tymańskiego. Panowie wylądowali na Półwyspie Helskim, aby w zimnej wodzie uczyć się surfowania. Jak im poszło? Czy trzeba było wzywać pogotowie? ;)

  Jak przeżyć zimą noc w górach? Podróżnik Łukasz Długowski namówił Katarzynę Figurę na "Mikrowyprawę". Wspólnie zbudowali igloo i spędzili w nim noc w Beskidzie Małym u podnóża Czarnego Gronia. Okazuje się, że żeby przeżyć wspaniałą przygodę, nie trzeba wyjeżdżać na drogą zagraniczną wycieczkę!