Łukasz Bożycki

  Łukasz Bożycki

  W pewnym stadzie słoni, po śmierci przewodniczki, panowało przez jakiś czas bezkrólewie, ponieważ żadna inna samica nie chciała zostać liderką. W końcu stado zdecydowało, która ze słonic będzie szefem. W jaki sposób? Czy stado ptaków też ma swojego lidera? Jaką rolę wśród mrówek pełni królowa matka? Dlaczego wilk, który w stadzie pełni funkcję samca beta nigdy nie zostanie samcem alfa? O tym w Dzień Dobry TVN mówił biolog i fotograf Łukasz Bożycki.

  Podczas jesieni wiele zwierząt migruje z północy na południe. Nie mają mapy, skąd więc wiedzą, w którą stronę powinny się poruszać, aby dotrzeć do celu? ;) O wędrówkach zwierząt opowiadał w Dzień Dobry TVN biolog i fotograf Łukasz Bożycki.

  Samiec pszczoły storczykowej, aby uwieść samicę przygotowuje dla niej perfumy. Z jakich składników? A jak uwodzą gupiki, kaczki mandarynki i jelenie? O zalotach w świecie zwierząt opowiadał w Dzień Dobry TVN - jak zwykle bardzo interesująco - biolog Łukasz Bożycki.

  W gnieździe kraski nie ma ładu ani składu. Mało tego, pisklęta tego ptaka wychowują się na warstwie kału. Jakie inne zwierzęta nie przywiązują wagi do porządku? Czy rzeczywiście jest wśród nich świnia? Czym się różnią nory lisów od nor borsuków? W których są łazienki? O czyścioszkach i brudaskach w świecie zwierząt - z biologiem i fotografem przyrody Łukaszem Bożyckim - rozmawiała prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman.

  Z początkiem nowego sezonu Dzień Dobry TVN, mamy dla Was wiele niespodzianek:) Ruszamy z nowymi cyklami. W poniedziałki Filip Galas oraz Dobrawa Piękos-Szymańska będą zmieniać fryzury naszym widzom. We wtorki Katarzyna Pawlikowska będzie rozmawiać o bardzo kobiecych sprawach. Łukasz Bożycki będzie przybliżał niebanalne życie zwierząt i roślin, a Cristina Catese zadba o nasze podniebienia. Cristina będzie rządzić w naszej kuchni w każdy poniedziałek.

  Łukasz Długowski i Mariusz Morkowski, wraz z szóstką pierwszoklasistów, wybrali się na spacer po Kampinoskim Parku Narodowym tropem ... owadów. Jakie okazy udało im się "upolować"?

  Polskie miasta walczą z plagą szczurów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy biologa i fotografa przyrody Łukasza Bożyckiego, aby powiedział, jak wygląda szczurzy świat. Czy to prawda, że są one inteligentne i potrafią przewidywać to, co się wydarzy za jakiś czas? Ile w ciągu roku samica może wydać miotów? Dlaczego tak wiele szczurów żyje w miastach? Jakie szkody wyrządzają? Jak się ich pozbyć?

  Łukasz Bożycki jest jedynym Polakiem nagrodzonym w prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej Asferico. Na co dzień pracuje w Instytucie Biologii Doświadczalnej, ale w każdej wolnej chwili wyrusza w teren, aby fotografować przyrodę - szczególnie ptaki. Na jedną ze swoich wypraw wziął prowadzącą Dzień Dobry TVN Dorotę Wellman. Wybrali się nad Narew. Jakie ptaki tam podglądali? Czym podnosili swoje morale? Dorota mogła się przekonać, jak trzeba się poświęcić, aby zrobić zdjęcie chociaż jednemu ptaszkowi.

  Pomiędzy właścicielami psów i kotów trwa odwieczny spór o to, które zwierzę jest mądrzejsze - pies czy kot? Co na ten temat mówią naukowcy? Z tym pytaniem zwróciliśmy się w Dzień Dobry TVN do Łukasza Bożyckiego, biologa i fotografa przyrody. A co ty myślisz na ten temat? Zgadzasz się z opinią naszego gościa?

  Zima to trudny czas dla ptaków. Mają wtedy ograniczony dostęp do pokarmu. Możemy im pomóc i je dokarmiać. Czym? Od kiedy to robić? Czym grozi przedwczesne dokarmianie ptaków? Jak wybrać odpowiedni karmnik? O tym w Dzień Dobry TVN mówił biolog, fotograf Łukasz Bożycki.

  Ruszyła kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia promująca zdrowy styl życia. Według niektórych jest kontrowersyjna, ponieważ zachęca do ruchu, zdrowego odżywiania, unikania stresu i używek oraz... płodzenia potomstwa. Jako wzór do naśladowania posłużyły twórcom spotu króliki. Czy rzeczywiście w tej kwestii powinniśmy naśladować te sympatyczne zwierzątka? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN biologa Łukasza Bożyckiego. A może wzorem dla nas powinny być inne zwierzęta? ;)

  Biedronki atakują ostatnio polskie domostwa. Nie są to jednak nasze europejskie biedronki, a biedronki pochodzące z Azji. Czego szukają w polskich domach? Jak dotarły na nasz kontynent? Czy są groźne? I jak odróżnić biedronkę azjatycką od biedronki europejskiej? W Dzień Dobry TVN o inwazji czerwono-czarnych chrząszczy opowiedział w Dzień Dobry TVN biolog i pasjonat fotografii Łukasz Bożycki.

  Łukasz Bożycki jest biologiem i fotografem przyrody. Jego specjalność to niesamowite zdjęcia zwierząt, a o świecie przyrody opowiada jak nikt inny. Skąd wie, gdzie znaleźć rzadko spotykane ptaki takie jak orły? Dlaczego zwierzęta są dla niego tak wdzięcznym tematem do fotografowania? I czym zajmuje się jako biolog?