ks. Kazimierz Sowa

  ks. Kazimierz Sowa

  Są dowody na to, że Kościół przez wiele lat ukrywał przypadki molestowania seksualnego dzieci przez duchownych. Dlaczego Watykan milczał w tej sprawie? Jak za czasów pontyfikatu papieża Franciszka traktowani są kapłani podejrzani o pedofilię, a jak byli wcześniej? Rozmawialiśmy o tym tym z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarzem i publicystą ks. Kazimierzem Sową.

  Podczas obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej Prezydent Andrzej Duda mówił, że nadszedł czas na wybaczenie. Chwilę później Jarosław Kaczyński stwierdził, że wybaczyć można dopiero wtedy, gdy zostaną wskazani winni. Czy w religii katolickiej wybaczenie jest warunkowe? Jaką funkcję spełnia? O wybaczaniu w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z duchownym ks. Kazimierzem Sową oraz filozofem Zbigniewem Mikołejko.

  Oficjalnie cenniki usług kościelnych nie istnieją, to za udzielone sakramenty zapłacić trzeba. Jak wycenić ślub, chrzest czy pogrzeb? Co tak naprawdę oznacza zwrot "co łaska"? Ile zwyczajem jest dawać pieniędzy? I dlaczego sakramenty nie są bezpłatne? Zapytaliśmy o to księdza Kazimierza Sowę.

  "Szaleńcy Pana Boga" autorstwa ks. Kazimierza Sowy to relacja z jego misji po czterech kontynentach: Ameryce Południowej, Afryce, Azji i Oceanii. Duchowny przedstawia w niej losy księży i sióstr zakonnych, którzy wyjechali, by pomagać innym. Czy w obcym miejscu zdarzyło im się kiedyś narazić życie? W studiu Dzień Dobry TVN Kazimierz Sowa przytoczył też kilka niezwykłych historii, które przytrafiły się mu właśnie podczas misji. Z kolei „Jak robić dobrze” to opowieść o tym, jak Szymon Hołownia odkrył Afrykę, bowiem dziennikarz również od jakiegoś czasu także jeździ na misje. Efektem czego są również jego fundacje. Dlaczego Szymon pomaga dzieciom akurat w Afryce?

  Bojownicy państwa islamskiego nagrania z egzekucji zamieszczają w Internecie. Tego typu film pokazał na lekcji religii ksiądz w jednym ze szczecińskich liceów. Oburzeni byli zwłaszcza rodzice. Czy tak powinny wyglądać lekcje religii w szkołach? Po co ksiądz pokazał uczniom tak drastyczny film? Jakie będą tego konsekwencje? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy ksiądza Kazimierza Sowę i psycholog dr Aleksandrę Piotrowską.

  Zdrada, kłamstwo i zazdrość to największe grzechy Polaków? A może nadużywanie alkoholu, przeklinanie lub mieszkanie z partnerem przed ślubem? O tym jak i czym grzeszą Polacy, czyli o najnowszych badaniach TNS OBOP, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ks. Kazimierzem Sową, Magdą Gessler i socjologiem Markiem Troszyńskim. A Ty, jakie grzechy masz na sumieniu?