konserwacja

    konserwacja

    Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan miał niepowtarzalną okazję zobaczyć z bliska dzieło malarza El Greco. Ekstaza świętego Franciszka - to jedyny obraz El Greco dostępny w kolekcji muzealnej w Polsce. Obraz został poddany badaniom, w trakcie których dokonano kilku ciekawych odkryć. Ponoć obraz jest pierwszym z ponad 200 wersji obrazu "Ekstazy świętego Franciszka".

    Pan Jan Ancypo, miłośnik podlaskich tradycji, opowiedział nam o dawnych sposobach przechowywania i konserwowania żywności. Jak długo produkty mogły leżeć w piwnicach? Jak gospodarze utrzymywali tam stałą i niską temperaturę? I jak prawidłowo zakonserwować mięso lub biały ser?

    Tropiąc wiosnę, prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak, odwiedził ogród Barbary Rosek. Tam znalazł dwie altany: dzienną i nocną. Kiedy właścicielka korzysta z tej drugiej? Jak konserwuje się drewnianą altanę? Czy wiosna jest już blisko?

    Łukasz Radwan udał się do pracowni konserwacji zabytków na Wawelu. To tam zajmują się ocalaniem od zapomnienia papieru, skóry oraz pergaminu. Pracuje tu tylko jedna osoba. Ale to dzięki niej możemy patrzeć na Bogurodzicę i pismo Zygmunta Starego. Jak wygląda proces konserwacji papieru?