Jan Stradowski

  Jan Stradowski

  Parę lat temu historie o maszynach mądrzejszych od człowieka można było znaleźć tylko w scenariuszach filmów Sciencie Fiction. Dziś sztuczna inteligencja podpowiada nam, co kupić w sklepie internetowym, pomaga dojechać do celu w możliwie najkrótszym czasie i pracuje jako tłumacz. Czy maszyny zastąpią ludzi? Czy możliwe jest, że przejmą panowanie nad światem? w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to dr. Jakuba Bochińskiego - naukowca z Centrum Nauki Kopernik oraz dziennikarza naukowego Jana Stradowskiego.

  Niektórzy wierzą w to, że nie jesteśmy jedyną cywilizacją w kosmosie. Do tych osób zalicza się gość Dzień Dobry TVN badacz cywilizacji pozaziemskich Grzegorz Sławicki, według którego na istnienie kosmitów są liczne dowody. Jakie? Do studia zaprosiliśmy również dziennikarza naukowego Jana Stradowskiego, aby zapytać go, czy jest szansa na kontakt z nimi.

  W Dzień Dobry TVN bawiliśmy się w przewidywanie przyszłości. Ale nie za pomocą tarota, tylko nauki. Jakie więc zmiany w klimacie, technologiach i medycynie czekają na nas za 20, 50, 100 lat? Zapytaliśmy o to: geografa i prezentera pogody Tomasza Zubilewicza, fizyka Andrzeja Dragana i redaktora naukowego Jana Stradowskiego. Trzeba przyznać, że nie do końca to wszystko będzie wyglądało kolorowo.

  Profesor Sergio Canavero przygotowuje się właśnie do zabiegu transplantacji głowy. Jak zamierza wykonać przeszczep tej części ciała? Na kim przeprowadzi pierwszy tego typu zabieg? Ile potrwa operacja? Z profesorem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Ta choroba może nie dawać żadnych objawów przez długi czas. Wywoływana przez bakterie, które przenoszą kleszcze. Do czego może doprowadzić nieleczona borelioza? Czy może doprowadzić do śmierci? Jakie obszary naszego ciała lubią kleszcze? Czy możemy już mówić o epidemii tej choroby? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Janem Stradowskim, dziennikarzem naukowym i szefem działu nauki magazynu „Focus”, który z wykształcenia jest lekarzem medycyny.

  E-papierosy opanowały rynek. Niektórzy twierdzą, że jest to zdrowsza alternatywa dla zwykłych papierosów, a inni - że to twierdzenie nie jest prawdziwe. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ostatnio, że należy zakazać palenia e-papierosów w miejscach publicznych. Czy słusznie? Ile osób jest uzależnionych od e-papierosów? Czy wdychanie dymu z elektrycznych papierosów szkodzi zdrowiu? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN Jan Stradowski - lekarz, szef działu Nauka miesięcznika "Fokus".