jacy polacy

  jacy polacy

  Przez cały miniony sezon badaliśmy zachowania ludzi w zaaranżowanych przez nas sytuacjach w ramach cyklu "Jacy Polacy". Jak to jest z naszym marudzeniem, przesądnością i uczciwością? Wyniki są optymistyczne czy pesymistyczne? O podsumowanie cyklu poprosiliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego.

  Widok kobiety ciężarnej palącej papierosa powinien bulwersować. Ale niestety nie zawsze tak jest. Dlaczego? Zapytaliśmy o to socjologa Tomasza Sobierajskiego. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy również ginekologa dra Grzegorza Południewskiego, aby powiedział o skutkach palenia papierosów w ciąży.

  Sklepikarze żalą się, że złodzieje są coraz bardziej zuchwali i nawet nie kryją się z tym, że mają zamiar wyjść z towarem, za który nie zapłacili. Zatem, jak właściciele sklepów mogą bronić się przed kradzieżami? Czy mogą zatrzymać złodzieja do czasu przyjazdu policji? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN podinspektor Magdalenę Bieniak z Komendy Stołecznej Policji. Natomiast z socjologiem Tomaszem Sobierajskim zastanawialiśmy się, z jakich powodów Polacy kradną.

  Według statystyk w 2015 roku - ok. 11 tys. mężczyzn było ofiarami przemocy domowej. Prawdopodobnie dane te nie odzwierciedlają prawdziwej sytuacji, ponieważ wielu panów nie przyznaje się do tego, że są bici, czy wyśmiewani przez partnerki. Gości Dzień Dobry TVN psychoterapeutę i szefa Fundacji Masculinum Jacka Masłowskiego oraz socjologa Tomasza Sobierajskiego zapytaliśmy o formy przemocy wobec mężczyzn i powody większego przyzwolenia na agresywne zachowanie kobiet niż mężczyzn. Marcin Prokop zdradził, co zamiast ręki podniosła na niego Dorota Wellman.

  Jakie reakcje wzbudza w nas dziecko pozostawione bez opieki? Zobaczcie, jak reagujemy na widok błądzącego ulicami dziecka, a jak na dziecko, które błąka się po centrum handlowym. Rozmawialiśmy na ten temat z socjologiem Tomaszem Sobierajskim.

  Czy Polacy są wrażliwi i cierpliwi dla ludzi w podeszłym wieku? Czy chętnie im pomagamy? Sprawdziliśmy to w naszym eksperymencie. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: socjologiem Tomaszem Sobierajskim i Albertem Światopełkiem-Czetwertyńskim, założycielem fundacji pomagającej osobom starszym, rozmawialiśmy o tym, jak pomagać starszym, by nie poczuli się upokorzeni.

  Prawie każdy z nas choć raz w życiu kupił los na loterii. Na co przeznaczylibyśmy ewentualną wygraną? Zapytaliśmy o to Tomasza Sobierajskiego. Czy kupując więcej niż jeden zakład zwiększamy swoją szansę na zwycięstwo? Sprawdzić to postanowili nasi goście. Patryk Suliga i Kamil Chrustowski zainwestowali w grę 1250 zł. Jaki był efekt przeprowadzonego doświadczenia?

  W internecie ogromną popularnością cieszy się video zatytułowane "Chytra baba z Radomia" ukazujące przybyłą na miejską wigilię kobietę, która sięga po trzy butelki napoju. Podobnie jest z filmami, na których widać tłumy walczące na wyprzedażach. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się takiemu zachowaniu, dlatego w kolejnym odcinku cyklu Jacy Polacy wzięliśmy je na warsztat. W Dzień Dobry TVN wraz z socjologiem Tomaszem Sobierajskim i psychoterapeutą Robertem Rutkowskim zastanawialiśmy się, czy zachłanność jest naszą narodową cechą i czy nad takim zachowaniem można zapanować.

  Według statystyk aż 78 proc. Polaków uważa szczęście rodzinne za najważniejszą wartość w życiu. Wedle tradycji, przy wigilijnym stole zostawiamy miejsce dla nieznajomego. Postanowiliśmy sprawdzić, jak zareagujemy, gdy ktoś faktycznie zapuka do naszych drzwi. O polskiej gościnności w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Tomaszem Sobierajskim, socjologiem oraz Katarzyną Pawlikowską, specjalistą ds. kobiecej komunikacji.

  Jak pokazują badania, większość z nas wierzy w choć jeden przesąd. Skąd wzięły się przesądy? Dlaczego tak bardzo się nimi sugerujemy? I czy ufamy horoskopom? Socjolog Tomasz Sobierajski oraz reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger przygotowali dla mieszkańców Warszawy małą prowokację. Czy reakcje przechodniów ich zaskoczyły?

  W ostatnim czasie aktywność fizyczna Plaków znacznie wzrosła. Jednak nadal nie jest to wynik zadowalający. Z czym mamy największy problem? Gdzie szukać motywacji i jak wyrobić w sobie nawyk uprawiania sportu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Tomasza Sobierajskiego, socjologa i Dana Millmana, mistrza świata w gimnastyce, coacha i pisarza.