dr Tomasz Rożek

  dr Tomasz Rożek

  Nad polskimi miastami zalega smog. Dopuszczalne normy zanieczyszczenia już dawno zostały przekroczone. Co jest przyczyną smogu i w jaki sposób można go zwalczyć? Czy alternatywą dla tradycyjnego węgla opałowego może być węgiel błękitny? W jaki sposób powstaje i ile kosztuje? Zapytaliśmy o to fizyka Tomasza Rożka.

  W filmie "Powrót do przyszłości" bohaterowie przenieśli się z roku 1989 do 2015. Na potrzeby filmu scenarzyści wymyślili wiele gadżetów, które w przyszłości miały ułatwiać ludziom życie. Ile z nich rzeczywiście udało się zbudować? O nowoczesnych technologiach ale i o zagrożeniach jakie może ze sobą nieść ich rozwój rozmawialiśmy z dr. Tomaszem Rożkiem i psychologiem Igorem Rotbergiem.

  Gościem Dzień Dobry TVN był fizyk Tomasz Rożek, którym opowiedział nam o wynalazkach stworzonych specjalnie dla astronautów, które później wykorzystujemy w naszym życiu codziennym. Jakie przedmioty codziennego użytku zawdzięczamy naukowcom pracującym przy misjach kosmicznych?

  Nasz ekspert fizyk dr Tomasz Rożek wraz ze swoimi małymi asystentami wyjaśnił i pokazał, jak zrobić lampę lawę. Dlaczego dolewając olej do wody mikstura się nie wymiesza? I co sie stanie, gdy do roztworu wrzucimy tabletkę musującą? Czy otrzymamy pożądany efekt lawy?

  Co się dzieje ze zdjęciem, które wrzucimy do Internetu? Czy nasza aktywność i wizerunek są analizowane w sieci? Czy wizerunek może zostać bezprawnie wykorzystany? O aplikacjach mobilnych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z naszym gościem fizykiem Tomaszem Rożkiem.

  Sok z buraków, łupiny cebuli, kurkuma, a może kapusta? W studiu Dzień Dobry TVN fizyk dr Tomasz Rożek, razem ze swoimi małymi asystentami, przygotowuje wielkanocne pisanki. Jak przyrządzić miksturę, która nada jajku intensywny kolor? Jakie jajka nadają się do malowania? Dlaczego jajo barwione naturalnie jest zdrowsze? I co się stanie z jakiem, jeżeli zostawimy je na noc w occie?

  Dlaczego tracimy dane z komputera bądź telefonu? Jakie są tego najczęstsze przyczyny? Czy nie potrafimy posługiwać się z przenośnikami danych, a może to nośniki są coraz gorszej jakości? Czy przed ich utratą można się w jakikolwiek sposób uchronić? Czym są "chmury" i dyski wirtualne oraz, co zrobić, gdy telefon wpadnie nam do wody? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy fizyka Tomasza Rożka.

  Już dziś, za chwilę będziemy mieli okazję podziwiać niezwykłe zjawisko astronomiczne. Zaćmienie słońca powstaje, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając tym samym światło słoneczne. W Warszawie całkowite zaćmienie nastąpi po godzinie 10.00 By je oglądać, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Jak? Dorota i Marcin będą podziwiać zaćmienie słońca ze studia Dzień Dobry TVN. Bądźcie z nami!