Donbas

  Donbas

  Irena Karlova jest Ukrainką z polskimi korzeniami. Z powodu wojny uciekła wraz z synami do Polski. Tu odnalazła swojego wujka - Bogdana Kosika. Jak do tego doszło? Czy Pan Bogdan wiedział, że ma rodzinę na Ukrainie? Irenę, jej wujka i syna Żenię gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Walentyna Sorochan z córką Wiktorią mieszkały w Donbasie. Po wybuchu wojny na tamtych terenach wyjechały do Polski. Niestety, trzyletnie starania kobiety o uzyskanie statusu uchodźcy zakończyły się niepowodzeniem i Straż Graniczna wydała decyzję o deportacji obu Ukrainek. Kiedy poszły do urzędu załatwiać swoje sprawy, zostały aresztowane. O swojej historii Walentyna i Wiktoria opowiedziały w Dzień Dobry TVN. Obok nich usiadła Ewa Ostaszewska-Żuk z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Dlaczego Walentyna i Wiktoria wybrały właśnie Polskę jako miejsce zamieszkania? Czy dziewczynka chodzi do polskiej szkoły? Czy jest szansa, że Ukrainki jednak zostaną w Polsce?

  Bohaterami ostatniego odcinka Efekt Domina jest rodzina Państwa Wasilewskich, która - uciekając przed wojną - zostawiła swój dom w Donbasie na Ukrainie i przyjechała do ośrodka w Rybakach. W Dzień Dobry TVN Hanna, Wadim, Sonia i Stefania Wasilewscy powiedzieli, jak żyje im się w Polsce i jak wygląda ich proces adaptacyjny.

  Wiele osób, zamieszkujących objęty działaniami wojennymi wschód Ukrainy, postanowiło opuścić ojczyznę na własną rękę i przyjechać do Polski. Wśród nich była lekarka Irena Karlova, która z dwoma synami: Denisem i Żenią zamieszkała w naszym kraju w lipcu 2014 roku. Całą trójkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Kogo zostawili na Ukrainie? Gdzie teraz mieszkają? Czy było im łatwo zaadoptować się do nowych warunków? Gdzie chłopcy chodzą do szkoły? Czy po przyjeździe do Polski mówili w naszym języku?

  Polski rząd podjął decyzję o ewakuacji Polaków mieszkających na wschodzie Ukrainy. Gościem Dzień Dobry TVN była Wiktoria Charczenko, której część rodziny skorzystała z szansy opuszczenia terenów objętych wojną i na nowo układa sobie życie w Polsce. Powiedziała nam, jak wyglądała ewakuacja. Kto mógł z niej skorzystać? Jakie są nastroje wśród uchodźców? Pani Wiktoria zaapelowała również o pomoc dla osób, które opuściły Ukrainę.

  Polski rząd zapowiedział ewakuację z Donbasu rodzin ukraińskich z polskimi korzeniami. Na razie akcja nie doszła do skutku. Tymczasem niektóre rodziny z ziem objętych konfliktem samodzielnie dotarły do naszego kraju. Wśród nich była rodzina Aleksieja Swiridowa, który wraz z córką Walerią gościł w Dzień Dobry TVN. Kiedy zdecydowali się opuścić Ukrainę? Kto pomógł im wyjechać z Ługańska? Jakie mają plany? W jaki sposób można im pomóc? Jakie niebezpieczne sytuacje zdarzyły się Walerii, kiedy była jeszcze na Ukrainie?